До Сновського бюро правової допомоги Менського місцевого центру з надання БВПД почали звертатися учасники бойових дій,  ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» з питаннями щодо перерахунку їм виплат, здійснених до 5 травня. Уже існує позитивна практика вирішення таких справ судами.

У 2020 році виплати до 5 травня разової грошової допомоги були здійсненні у розмірах, визначених Постановою Кабінету Міністрів України «Деякі питання виплати у 2020 році разової грошової допомоги, передбаченої Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» і «Про жертви нацистських переслідувань» за №112 від 19.02.2020 року.

Однак 27.02.2020 року рішенням Конституційного Суду України №3-р/2020 було визнано неконституційним окреме положення п.26 розділу VI «Прикінцеві та перехідні положення» Бюджетного кодексу України у частині, яка передбачає, що норми і положення статей 12, 13, 14, 15 та 16 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» (Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 45, ст. 425) застосовуються у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України, виходячи з наявних фінансових ресурсів державного і місцевого бюджетів та бюджетів фондів загальнообов`язкового державного соціального страхування.

Відповідно до ч.2 ст.152 Конституції України, закони, інші акти або їх окремі положення, що визнані неконституційними, втрачають чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України рішення про їх неконституційність, якщо інше не встановлено самим рішенням, але не раніше дня його ухвалення.

Таким чином, починаючи з 27.02.2020 року ані положення п.26 розділу VI Бюджетного кодексу України у частині дії ст.13 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» ані приписи ст.12 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» у редакції п.20 Розділу ІІ Закону України «Про державний бюджет України на 2008 рік» не можуть застосовуватися при призначенні та виплаті допомоги до 5 травня для учасників бойових дій, ветеранів війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту».

На даний час питання щодо проведення перерахунку та виплати разової грошової допомоги для учасників бойових дій та інших категорій передбачених Законами України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту» не врегульовано і вирішити питання можливо лише в судовому порядку.  Відповідно до п.13 ч.1 ст. 5 Закону України «Про судовий збір» в даній категорії справ учасники бойових дій звільненні від сплати судового збору.

Варто зазначити, що склалася практика позитивного вирішення даних категорій справ судами. Так, уже прийнято рішення Верховним Судом у зразковій справі №440/2722/20 саме щодо перерахунку виплат до 5-го травня.

Звертаємо вашу увагу, що  ветерани війни та особи, на яких поширюється дія Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи, які мають особливі заслуги та особливі трудові заслуги перед Батьківщиною, особи, які належать до числа жертв нацистських переслідувань мають право на безоплатну правову допомогу відповідно до ст. 14 Закону України «Про безоплатну правову допомогу».

 

З повним рішенням Конституційного суду можна ознайомитися за посиланням https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/v003p710-20#Text ;

З повним рішенням Верховного суду можна ознайомитися за посиланням https://reyestr.court.gov.ua/Review/91883790

 

Нагадуємо, що правова допомога надається Сновським бюро правової допомоги з 9-00 год. до 18-00 год. з понеділка по п’ятницю за адресою: м. Сновськ, вул. Миру 51а, тел.: (0254) 2-13-48.

Також за правовою допомогою звертайтесь до Менського місцевого центру з надання БВПД з 9-00 год. до 18-00 год. за адресою: м. Мена, вул. С. Титаренка, буд. 6а, тел.: (0244) 3-30-01.

Єдиний телефонний номер системи безоплатної правової допомоги: 0-800-213-103.

 

Сновське бюро правової допомоги