» » Перелік пріоритетних неінфекційних хвороб у Сновській громаді

Перелік пріоритетних неінфекційних хвороб у Сновській громаді

За оцінками Всесвітньої організації охорони здоров’я (ВООЗ) від  неінфекційних захворювань (НІЗ) страждає два мільярди людей в  усьому світі.  НІЗ є причиною 75 % усіх смертей у світі та передчасної смерті 28 людей щохвилини. Неінфекційні захворювання мають високу поширеність як у країнах з низьким, так і з середнім та високим рівнем доходу.

Спільно з КНП «Чернігівський обласний інформаційно-аналітичний центр медичної статистики» Чернігівської обласної ради був визначений перелік пріоритетних неінфекційних хвороб,  які підлягають звітності, а саме: хвороби органів травлення,  новоутворення ( в т. ч. злоякісні новоутворення, в т.ч.  молочної залози), хвороби  системи кровообігу ( в т.ч.  гіпертонічна хвороба, ішемічна хвороба, інсульти, гострий та повторний  інфаркт міокарда), розлади психіки та поведінки, хвороби  органів  дихання ( в т.ч.  хронічні обструктивні захворювання легень),   хвороби ендокринної системи  ( в т.ч. цукровий діабет І та ІІ типу). Дані оперативної звітності  подані окремо по  дорослих та дітях. Крім того,    звітність приймалася від міських, районних та опорних лікарень і центрів первинної  медико – санітарної допомоги, що дає можливість аналізувати показники  по окремих адміністративних територіях, в т. ч. по громадах.

Так як звітність по вказаних нозологічних формах (крім злоякісних новоутворень, розладів  психіки та поведінки) не узагальнювалася більше  5 років,  у даному аналізі  інтенсивний показник  розрахований по поширеності хвороби на 100 тисяч населення.

Для розрахунку використовувалася кількість населення з опублікованих   паспортів  територіальних громад.

Необхідно відмітити,  що в Чернігівській  області  відсоток осіб, які померли внаслідок неінфекційних захворювань, є значно більшим ніж середній у  світі,  і   становив у 2022 році – 91,5 відсотків від загальної кількості померлих, а у 2024 році – 93,3 відсотків.

Серед неінфекційних хвороб, які призводять до виникнення хронічних захворювань у Сновській громаді як і в області перше місце займають хвороби системи кровообігу, які є основною причиною смерті населення громади.

Поширеність цих захворювань по області становить – 25841,2 на 100 тис. населення  по Сновській громаді  – 12377,2, що на 52,1% менше обласного та на 45% менше районного показника.

Серед хвороб системи кровообігу найбільшу частку складають гіпертонічні та ішемічні хвороби ( 56,5%, 43,5% відповідно) при середньообласному показникові 51,3%, 44,9% відповідно.

В абсолютних числах хвороби системи кровообігу складають за 2024р – 2711, в тому числі гіпертонічна хвороба – 1531, ішемічна хвороба серця – 1180 випадків . Серед дорослого населення  захворювання на гіпертонічну хворобу зареєстровано  у 1524 осіб, у дітей  -7, у відсотках відповідно -99,5%, 0,45%. Ішемічна хвороба серця у дорослих – 1180 ( 100%).

 Хвороби органів травлення.

По Сновській громаді за 2024р зареєстровано 1368 випадків, в т.ч. серед дорослого населення  – 1220 ( 89,1%) випадків, серед дитячого населення -148 ( 10,8%) при середньообласному дорослого населення  – 91%. Поширеність захворювання в середньому по області становить  8503,7 на 100 тис.  дорослого населення і 4893,2 на 100 тис. дитячого населення. Поширеність захворювання в середньому по Сновській громаді становить  6245,7 на 100 тис. населення. Для дорослого населення – 5570, для дитячого – 675,7. Поширеність захворювання на хвороби органів травлення на 26,5% менше обласних показників.

Хвороби ендокринної системи.

Серед хвороб ендокринної системи одним з найпоширеніших захворювань  є цукровий діабет.

По громаді за 2024р зареєстровано  210 випадків цукрового діабету т. ч. серед дорослих – 198 випадків, серед дітей – 12. Поширеність захворювання на цукровий діабет по Сновській громаді становить  958,7 на 100 тис. населення , в тому числі по дорослому населенню – 903,9, по дитячому – 54,7 на 100 тис. населення.

Хвороби органів дихання.

Зареєстровано хвороб органів дихання – 244 випадки, в тому числі серед дорослого населення – 229 випадків, серед дитячого населення – 15.

Поширеність хвороб органів дихання в середньому по області становить 21988,4 на 100 тис. населення . Поширеність хвороб органів дихання в середньому по Сновській громаді становить 1114,0 на 100 тис. населення , що  на 95% менше від обласних показників.

Необхідно виділити таку групу захворювань, як хронічне обструктивне захворювання легень ( ХОЗЛ) .

Поширеність ХОЗЛ в середньому по області серед дорослих становить 787,1 на 100 тис. населення, серед дитячого населення – 27,7. Поширеність ХОЗЛ по Корюківському  району серед дорослих  – 637,8, серед дітей – 81.5 на 100 тис. населення. Поширеність ХОЗЛ по Сновській громаді серед дорослих – 657, 4, серед дітей немає випадків.

У відсотках по Сновській громаді на 16,5 % нижче від  середньообласних та на 3% вище середньорайонних  показників.

Основні напрямки роботи щодо профілактики неінфекційних захворювань:

  1. Профілактика та контроль хвороб системи кровообігу:
    • Активна інформаційно-роз’яснювальна робота щодо факторів ризику (гіпертонія, високий холестерин, куріння, малорухливий спосіб життя, нездорове харчування).
    • Заохочення до регулярного вимірювання артеріального тиску, рівня цукру та холестерину.
    • Пропаганда здорового харчування (зменшення споживання солі, цукру, насичених жирів) та регулярної фізичної активності.
    • Програми підтримки відмови від куріння.
  2. Профілактика цукрового діабету ІІ типу:
    • Акцент на управління вагою та боротьбу з ожирінням.
    • Пропаганда здорового харчування та фізичної активності як ключових методів профілактики.
    • Інформаційні кампанії про важливість контролю рівня цукру в крові.
  3. Профілактика хвороб органів травлення:
    • Наголос на важливості збалансованого харчування, режиму прийому їжі.
    • Управління стресом та психоемоційним станом.
    • Профілактика шкідливих звичок (куріння, надмірне вживання алкоголю).
  4. Профілактика хвороб органів дихання (включаючи ХОЗЛ):
    • Профілактика куріння (активного та пасивного).
    • Заходи щодо зменшення забруднення повітря.
    • Пропаганда здорового способу життя для зміцнення дихальної системи.
  5. Профілактика злоякісних новоутворень:
    • Інформація про фактори ризику (куріння, нездорове харчування, надмірна вага, недостатня активність, надмірне перебування на сонці тощо).
  6. Профілактика розладів психіки та поведінки:
    • Забезпечення доступу до послуг психологічної та психіатричної допомоги.
    • Зниження рівня стресу в громадах, психосоціальна підтримка населення, особливо в умовах воєнного часу.
    • Інформаційні кампанії зі стигматизації психічних розладів.
  7. На території Сновської громади у 2025р.розпочала діяти програма « Попередь ризики, збережи здоров’я», яка передбачає щомісячні виїзні зустрічі спеціалістів Сновського відділення з жителями сільської місцевості. Під час таких зустрічей будуть висвітлюватися актуальні питання в сфері громадського здоров’я, в тому числі і неінфекційні захворювання.
  8. Також для підвищення обізнаності населення щодо симптомів та факторів ризику неінфекційних захворювань для жителів Сновської МТГ з травня місяця поточного року запрацювала програма « Цикл здоров’я» із залученням лікарів КНП « Сновська ЦРЛ» та  КНП « Сновський ЦПМД».

 Завідувачка Сновським відділенням Наталія ПАНЬКО

Корюківського МРВ

ДУ “Чернігівський ОЦКПХ МОЗ”