» » На Сновщині у цьому році зареєстровано 15 звернень щодо укусу тварин 

На Сновщині у цьому році зареєстровано 15 звернень щодо укусу тварин 

Сказ: чим небезпечний і як уберегтися

Спеціалісти Корюківського МРВ ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ»  повідомляємо про наступне, за І півріччя 2025р. на території Корюківського району епідемічна ситуація, щодо сказу серед тварин залишається напруженою. За звітній період зареєстровано 77 звернень громадян з приводу укусів, подряпин або ослинення нанесеними домашніми та дикими тваринами. З них:

  • укуси домашніми тваринами – 66 випадків
  • 42 домашні собаки (в т.ч. бродячі та безпритульні – 7);
  • 24 коти ( в т.ч. бродячі та безпритульні – 9);
  • укуси дикими тваринами – 11 випадків
  • лисиці – 8;
  • гризуни – 1;
  • інші – 2 (їжак, лось).

В порівнянні з минулим аналітичним періодом 2024 р. (52 звернення) кількість звернень збільшилась на 48%. Зокрема, на Сновщині у цьому році зареєстровано 15 звернень щодо укусу тварин проти 9 випадків за аналогічний період минулого року.

Із зареєстрованих 77 звернень громадян з приводу укусів, подряпин або ослинення з боку тварин, за результатами медико-епідеміологічного аналізу та з урахуванням ступеня ризику інфікування вірусом сказу, антирабічне лікування було призначено 37 особам (48,0% від загальної кількості звернень), які мали високий ризик зараження. Їм проводилася відповідна вакцинація.

На даний час заклади охорони здоров’я Корюківського району забезпечені антирабічною вакциною в достатній кількості для надання допомоги особам, які зазнали укусів або інших контактів із потенційно інфікованими тваринами. У разі виникнення додаткової потреби в імунобіологічних препаратах, питання буде оперативно вирішуватися шляхом взаємодії з сусідніми лікувально-профілактичними закладами, а також з ДУ «Чернігівський ОЦКПХ МОЗ».

У зв’язку з постійною загрозою інфікування вірусом сказу, особливо при контакті з дикими тваринами, звертаємо увагу на наступне.

Сказ — надзвичайно небезпечне інфекційне захворювання, яке у разі розвитку клінічних симптомів завжди закінчується летально. Єдиним ефективним засобом профілактики після контакту з потенційно зараженою твариною є негайне звернення за медичною допомогою та проходження повного курсу антирабічної імунопрофілактики. Особливу увагу слід звернути на збільшення чисельності безпритульних тварин, а також часті випадки контактів з дикими тваринами, що наближаються до населених пунктів.

 

Для запобігання захворювання на сказ людини необхідно:

1.Уникати контактів з безпритульними та дикими тваринами, постійно пояснювати дітям небезпеку таких контактів.

2.У разі укусу або ослинення підозрілою (невідомою) чи дикою твариною, промити місце укусу струменем теплої води з милом, а потім краї рани обробити 70% розчином спирту або 5% спиртовим розчином йоду, накласти асептичну пов`язку та якомога швидше звернутися до медичної установи для проведення антирабічного лікування за затвердженою схемою.

3.Встановити ветеринарне та/або власне спостереження при укусі (ослиненні) відомою твариною, з’ясувавши  прізвище та адреса її власника тощо.

4.Своєчасно робити щеплення домашнім тваринам.

Важливо не забувати, що при захворюванні на сказ смерть наступає у 100% випадків, а тому так важливо у разі отримання ушкоджень від тварин своєчасно звернутися за кваліфікованою медичною допомогою та отримати курс щеплень від сказу.

Нажаль в реаліях сьогодення  щорічно у світі від сказу помирають люди, які пізно звернулись або не звернулись взагалі за антирабічною допомогою.

Не зволікайте жодної хвилини! Єдиним дієвий спосіб захисту від сказу є щеплення, причому воно не має протипоказань!

Бережіть своє та здоров’я своїх близьких!

За інформацією Корюківського міськрайонного відділу

держустанови «Чернігівський обласного центру контролю та профілактики хвороб МОЗ»