» » ДОБРЕ, КОЛИ Є DOBRE

ДОБРЕ, КОЛИ Є DOBRE

У 2020 році Сновська громада увійшла до складу 4 кагорти громад, які розпочали співпрацю з Програмою USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал Комьюнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID).

За два роки плідної співпраці наша громада отримала вагому технічну та фінансову допомогу, ми навчилися краще управляти ресурсами, підвищувати якість комунальних послуг, залучати громадян до прийняття рішень та багато іншого.

Разом з координатором Наталією Сафроновою  та фаховими тренерами ми працювали в наступних компонентах:

– Стратегічне планування розвитку громад

Під супроводом експертів Програми ДОБРЕ Володимира Бойка та експерта Фонду Розвитку Місцевої Демократії Роберта Жарковські (Польща) була розроблена Стратегія розвитку Сновської міської територіальної громади на 2021 – 2027 роки.

– Місцевий економічний розвиток (МЕР)

В рамках компоненту разом з консультанткою Юлією Забалдиною були розроблені і затверджені Економічний профіль громади, Програма місцевого економічного розвитку та План дій з її впровадження.

– Гендерно-чутливі підходи

З метою підвищення гендерної рівності, сприяння розширенню прав і можливостей для жінок шляхом залучення жінок у процеси прийняття рішень та громадське життя в громаді були організовані онлайн-навчання з гендерних питань.

Після навчання жінки-лідерки мали змогу взяти участь у конкурсі грантових проєктів і отримали фінансування проєкт «Простір можливостей» для батьків та дітей з особливими освітніми потребами Сновщини, який був реалізований на базі Сновської ЗОШ І-ІІІ ст. №2.

Бюджетування та управління фінансами

В рамках цього компоненту проходили навчання для працівників фінансового відділу міської ради. Експертами Програми DOBRE була  проведена оцінка управління фінансами Сновської МТГ та надані рекомендації щодо покращання деяких позицій для побудови довіри з боку громадян.

Громада реалізувала проєкт візуалізації бюджетного процесу (видання «Бюджет для громадян 2021 Сновської міської ради»), аби в доступній та прозорій формі відобразити всі етапи – від наповнення доходами до напрямків використання коштів.

Створений бюджетний симулятор.

– Залучення громадян, мобілізація молоді 

Як комунікувати владі та громаді, як працювати в команді, – про все це говорили і навчали тренери ГО «Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень» в партнерстві з громадським об’єднанням “Спілка Ініціатив Чернігівщини”

На базі Сновського будинку культури створений багатофункціональний  вільний молодіжний простір (САМ) для забезпечення змістовного та якісного дозвілля  та розвитку молоді. У виділеному приміщенні проведено поточний ремонт, придбано меблі та обладнання

У співпраці з ГО «Лампа» реалізовано грантовий проєкт по створенню «Творчого хабу» для жителів Сновської МТГ. А також ініціатори проєкту скористались новим інструментом залучення громадян – місцеві ініціативи, в рамках яких була розроблена «Програма розвитку культури та мистецтва у Сновській міській територіальній громаді на 2022-2025 роки».

Команда Інституту Політичної освіти у рамках проекту «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» провела триденне навчання для депутатів громади на тему бюджетних відносин, стратегічного мислення та комунікації.

– Оцінка спроможності

У березні п.р. проводилось вимірювання індексу спроможності Сновської громади. Оцінка проводиться за чотирма компонентами: лідерство та управління, управління фінансами та бюджетом, надання послуг, участь громадськості.

Сновська громада завдяки співпраці з Програмою DOBRE вдвічі покращила свою спроможність.

–  Покращення комунальних послуг

В рамках проєкту «Закупівля планшетних ПК з метою проведення опитування громадян щодо якості послуг» громадою. отримано 4 планшети.

З метою вивчення  громадської  думки мешканців щодо   якості   надання   послуг в громаді, за допомогою отриманих гаджетів, електронної системи DOBRE.Pytannya  в громаді проведене опитування жителів, яке є важливим для оцінки якості послуг, а також побудови довірчих відносин у громаді.

За результатами опитування було визначено пріоритетною медичну послугу.  Розроблений План покращення медичних послуг на 2021-2026 р.р. Спільно з Програмою ДОБРЕ реалізовано проєкт «Покращення медичних послуг в Сновській територіальній громаді шляхом закупівлі лабораторного і медичного обладнання та меблів».

Комунікація та онлайн інструменти. 

Проведено осучаснення сесійної зали Сновської міської ради за допомогою встановлення сучасних програмно-апаратних засобів та систем локальних інформаційних мереж, що надало можливість органу місцевого самоврядування  зробити свою діяльність прозорішою та більш відкритою для населення громади; значно спрощує процес підготовки та проведення сесійних засідань, до того ж дозволяє дотримуватись принципів екологічності та економії коштів за рахунок відмови від використання паперових носіїв.

Швидкий грант.

В рамках проєкту отримано від грантодавця мобільну сцену. В якості співфінансування міською радою було закуплено світлову та звукову апаратуру. Наявність сцени забезпечить проведення культурно-мистецьких заходів не лише у м.Сновськ, а навіть у найвіддаленіших селах громади, використовуючи якісне сучасне музичне та технічне забезпечення.

Менторська підтримка

Також  в рамках Програми DOBRE Сновська МТГ отримала громаду-ментора – Баштанську МТГ Миколаївської області. Це процес взаємодії з більш досвідченою громадою з метою передачі досвіду, знань, умінь і навичок. У серпні-вересні 2021 року громади здійснили робочі візити один до одного.

Підбиваючи підсумки всього зробленого, хочемо висловити щиру вдячність  Програмі DOBRE та особисто Наталії Сафроновій за величезний внесок у розвиток нашої громади у вигляді різносторонніх навчань спеціалістів, матеріально-технічної допомоги на суму більше 3 млн.грн., у вигляді налагодження співпраці влади з громадськістю тощо.

Сподіваємось, що наступні 3 роки дружньої співпраці з Програмою DOBRE закріплять наші успіхи та напрацювання, підвищать спроможність Сновської громади, навчать нас якісніше та ефективніше управляти власними ресурсами!

ПРЕЗЕНТАЦІЯ: DOBRE у Сновській громаді

Відділ економічного розвитку та інвестицій