Прозора заробітна плата є одним із резервів наповнення бюджету Пенсійного Фонду України, кошти якого витрачаються на фінансування пенсій та грошової допомоги. Законом «Про Державний бюджет України на 2018 рік» мінімальна заробітна плата з 01.01.2018 становить – 3723,00 грн. та у погодинному розмірі – 22,41 грн. Основним законодавчим актом є Конституція України, на якій базується все законодавство, у тому числі і законодавство про працю. Статтями 43-46 Конституції України визначено, що кожен громадянин має право на працю, відпочинок, соціальний захист, безпечні і здорові умови праці та заробітну плату, не нижче встановленого законодавством мінімуму. Відповідно до статті 95 Кодексу законів про працю України, мінімальна заробітна плата — це законодавчо встановлений розмір заробітної плати за просту, некваліфіковану працю, нижче за який не може оплачуватися виконана працівником місячна, погодинна норма праці (обсяг робіт). Свідоме заниження роботодавцями належного розміру заробітної плати або без укладання з найманим працівником трудового договору (виплата «у конверті») є грубим порушенням законодавства у сфері праці. Захист мінімальних прав та гарантій найманих працівників гарантується державою та є обов’язком для роботодавців всіх форм власності і господарювання. Трудові відносини роботодавця із працівником розпочинаються із укладання трудового договору, який оформляється наказом чи розпорядженням власника або уповноваженого ним органу, та повідомлення центрального органу виконавчої влади з питань забезпечення формування та реалізації державної політики з адміністрування єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування про прийняття працівника на роботу. Повідомлення про прийняття працівника на роботу подається власником підприємства, установи, організації або уповноваженим ним органом (особою) чи фізичною особою до територіальних органів Державної фіскальної служби за місцем обліку їх як платника єдиного внеску на загальнообов’язкове державне соціальне страхування. За порушення трудового законодавства юридичні та фізичні особи – підприємці, які використовують найману працю, несуть фінансову відповідальність у таких розмірах:
1) 30 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 111 690,00 грн. (якщо мінімальна зарплата 3723,00 грн.) за наступні порушення:
– фактичного допуску працівника до роботи без оформлення трудового договору
– оформлення працівника на неповний робочий час у разі фактичного виконання роботи повний робочий час
– виплату заробітної плати (винагороди) без нарахування та сплати єдиного внеску;
2) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 37230,00 грн. (якщо мінімальна зарплата 3 723,00 грн.) за недотримання мінімальних державних гарантій в оплаті праці (наприклад, за не оплату роботи в нічний час, роботу в вихідний або святковий день, понадурочну роботу та інші питання оплати праці);
3) 3 мінімальні зарплати, – це 11 169,00 грн. ( мінімальна зарплата 3723,00 грн.) за такі види порушень:
– порушення встановлених строків виплати заробітної плати працівникам, інших виплат, передбачених законодавством про працю, більш як за один місяць, виплата їх не в повному обсязі.
4) 10 мінімальних зарплат, за кожного працівника, це 37 230,00 грн. (мінімальна зарплата 3723,00грн.) за недотримання встановлених законом гарантій та пільг працівникам, які залучаються до виконання обов’язків, передбачених законами України «Про військовий обов’язок і військову службу», «Про альтернативну (невійськову) службу», «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
5) 1 мінімальна зарплата (3723,00 грн.) за порушення інших вимог трудового законодавства, крім передбачених вище.
Підприємству треба приділити дуже велику увагу щодо правильного оформлення наказів про прийняття працівників на роботу, оскільки за можливе визнання недійсного наказу підприємству загрожує штраф у 111 690 грн.
Якщо наказ оформлений правильно, але підприємство несвоєчасно повідомило фіскальну службу про прийняття працівника на роботу, то таке порушення коштуватиме підприємству 3723,00 грн.
Крім того, статтею 41 Кодексу України про адміністративні правопорушення України передбачено адміністративну відповідальність на керівника підприємства від 8 500 грн. до 17 000 грн. за фактичний допуск працівника без трудового договору. Отже, фактичний допуск одного працівника до роботи без трудового договору (без наказу) може коштувати 128690 грн. (111 690 грн.+ 17 000 грн.) + виплата такому працівникові заробітної плати у розмірі не нижче середньої заробітної плати за відповідним видом економічної діяльності у регіоні у відповідному періоді.
Ненаправлення повідомлення до фіскальної служби про прийняття працівника на роботу (або несвоєчасне направлення) коштує 3723,00 грн. фінансового штрафу і до 1700,00 грн. адміністративного штрафу.
Просимо работодавців звернути увагу на ці питання та усунути можливі недоліки в трудових відносинах, а найманим працівникам звертатися до роботодавців з вимогами про легалізацію найманої праці згідно законодавства.
Дякуємо за розуміння та співпрацю.
Інспектор з праці Сновської міської ради
Leave a Reply