Децентралізація дала змогу кожній новоутвореній об’єднаній територіальній громаді розвиватися своїм шляхом. У когось виходить краще, в когось виникають труднощі. Але всі намагаються зробити свою громаду комфортною для проживання в ній, втілити нові задуми. Це і робочі місця, і благоустрій, і змістовне дозвілля… Щоб мати змогу запозичити досвід та порівняти і скорегувати напрямки діяльності в своїй громаді, Чернігівський Центр розвитку місцевого самоврядування організовує для журналістів та представників інформаційних відділів ОТГ області прес-тури. 30 жовтня відбувся такий візит до Городнянщини з метою ознайомлення з кращими практиками розвитку та здобутками ОТГ. Побувала у сусідів і провідний спеціаліст відділу організаційно-кадрової та інформаційної роботи міської ради Лариса Мартиненко.
Міський голова Городнянської об’єднаної територіальної громади Андрій Богдан представив учасникам ознайомчого візиту інформацію про громаду. Він зазначив, що до її складу нещодавно ввійшли ще 2 населені пункти і разом їх нині 43. Доходи ОТГ зросли в 10 разів, але видатки збільшилися в 12 разів. Як і в нашій громаді, левова частка бюджету іде на забезпечення роботи закладів освіти та медицини. Лише половину бюджету Городнянська ОТГ (з 127 млн грн) заробляє сама, а решту складають різні субвенції та дотації. Для залучення коштів до громади їхній відділ економіки, транспорту, торгівлі та інвестицій постійно працює над написанням проектів, у тому числі і грантових. Саме за такі кошти проводяться роботи на стадіоні, облаштовується сучасний Центр надання адмінпослуг, який запрацює вже з грудня, ремонтуються дороги, заклади освіти тощо. У Сновську вже побудовані багатофункціональні спортмайданчики та капітально відремонтоване приміщення ДЮСШ, а в Городні це все ще попереду. Цікаво, що наразі сусіди завершують облаштовувати хокейний майданчик (виявляється і міський голова сам охоче грає в хокей!), планують зробити базу для тренування лижників з усієї України.
– У бібліотеках, де в селах нема дитсадків, ми запровадили години бібліоняні, – розповів Андрій Іванович. – Люди приводять до книгозбірень своїх дітей дошкільного віку і бібліотекар займається з ними по кілька годин на день. Так діти краще адаптуються до майбутнього навчання в школі, вважає міський голова, і формуються навички поведінки у колективі.
Як і на Сновщині, по селах будується вуличне освітлення. А ще всі старостати Городняської ОТГ підключені до мережі Інтернет і Андрій Богдан проводить з ними відеонаради. Адже дістатися з віддалених сіл до міської ради не завжди зручно. Інтернетом у приміщенні старостатів можуть вільно скористатися і жителі сіл.
У кожному селі є працівник з благоустрою, який входить до штату комунального підприємства міської ради. Він протягом року обрізає гілки дерев і кущів по селу, фарбує паркани й адмінбудівлі, чистить доріжки від снігу, косить траву. Завдяки такій практиці – в селі порядок. Мотокосами і бензопилами працівники з благоустрою забезпечені. І що цікаво, комунальне підприємство Городнянської ОТГ чи не єдине в області – прибуткове!
На Сновщині працівники з благоустрою є також у селах Гірськ, Заріччя, Кучинівка, Старі Боровичі, Нові Боровичі, Тихоновичі, Петрівка.
Ще одне нововведеня Городняської ОТГ – децентралізація коштів в освіті. Кожному директору школи виділяється бюджет і він сам ними розпоряджається і звітує за них, а не ходить і не просить протягом року на поточні витрати в управлінні освіти.
Їхня громада, як і наша, обрала у свої Стратегії розвитку одним з пріоритетних напрямків туризм і відродження сільського господарства. У найближчих планах міської ради – в співпраці з Національним ботанічним садом ім.Гришка окультурити місцевий дендропарк. Також Андрій Богдан націлює місцевих підприємців, щоб вони збудували ще один готель у місті.
– Я взагалі за те, щоб послуги для людей надавав бізнес. У них це краще вийде ніж у комунального підприємства, плюс конкуренція дає гарний поштовх, – так вважає міський голова.
Тож він завжди охоче іде назустріч підприємцям. Їм надали в оренду частину в Будинку культури – нещодавно там відкрито безалкогольне кафе, фітнес- центр, магазин. І для людей зручно, і для громади вигідно.
У Сновському Будинку культури вже багато років орендує приміщення спортивний клуб «Вітязь», вихованці якого займаються вільною боротьбою, та дитячий зразковий колектив «Ягідки». Здані в оренду кабінети Торгово-промисловій палаті, стоматологам, фотостудії. Для бажаючих підприємців взяти в оренду кімнати в Будинку культури, начальник відділу культури і туризму міської ради Наталія Добненко теж готова піти назустріч, вільну площі в будівлі є.
У Городнянській громаді є і проблеми. Це і розбиті дороги на села, і замулені колодязі, і обмілілі пожежні водойми, і приміщення закладів культури та освіти, які десятилиттіями не бачили ремонту. Деякі, за кошти виділені на розвиток інфраструктури, відновлюють, а багато старих чи недобудованих приміщень продали, отримавши близько 900 тис. грн для бюджету громади.
Після спілкування у будівлі міської ради, яка є історичною і зовні відновлено її старовинний дерев’яний фасад, делегація журналістів відвідала різні об’єкти інфраструктури Городнянської ОТГ та приватні підприємства. Делегацію супроводжував заступник міського голови Віталій Мамедов. Побували в журналісти в Будинку культури, у місцевому центрі творчості (де діти саме готувалися до Хеловіна), у музеї та міському парку.
Цікавою була екскурсія до історико-краєзнавчого музею. Відвідали учасники прес-туру підприємство ТОВ «Паливна компанія Біоресурс», яке виробляє брикети з тирси для твердопаливних котлів, та центр декоративного рослинництва та садівництва «Ріко», де вирощують понад 50 видів екзотичних рослин. Окрім того, що це приклади успішного бізнесу, для громади – податки у казну і робочі місця для людей. На запитання, чи буде побудовано склозавод на Городнящині, про що пишуть багато в Інтернеті, Андрій Богдан відповів, що говорити про це зарано, але вже проведена експертиза покладів піску, готуються документи і ведуться перемовини з іноземними інвесторами.
- Тримаємось, виживаємо, рахуємо, економимо, розвиваємось, – підвів підсумок у розмові з гостями міський голова.
Міська рада у минулому році для роботи придбала дороге представницьке авто марки «Skoda», на якому Андрій Богдан вирушає і територією громади, і, наприклад, до інвесторів чи Міністерств у Київ. Кажуть, за виділення коштів на його купівлю депутати міської ради проголосували одностайно, адже це і мобільність, і престиж Городнянської ОТГ.
Наші сусіди показали свої кращі напрацювання. Звичайно, і в них є чимало невирішених питань і перешкод на шляху розвитку ОТГ. Але маленькими кроками, поступово вони роблять свою громаду кращою. Так повинні продовжувати і ми, згуртувавшись разом над вирішення всіх проблем і втіленням запланованого.
Відділ організаційно-кадрової та інформаційної роботи міської ради
Leave a Reply