» » ПІДСУМКИ РОБОТИ СНОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ у 2021 році

ПІДСУМКИ РОБОТИ СНОВСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ у 2021 році

Звіт міського голови Олександра Медведьова

 

Дорога громадо!

Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я щороку звітую перед територіальною громадою про діяльність Сновської міської ради та її виконавчих органів. Лише аналізуючи зроблену роботу, можна правильно спланувати подальшу діяльність.

Сьогоднішній звіт – це можливість не лише зробити висновки і винести певні уроки, а й згадати кращі моменти року, що минув.

Головною цінністю нашої громади завжди були і будуть її жителі. Усі досягнення, якими славиться Сновщина, усі успіхи і звершення, складаються з щоденної праці, знань, досвіду і талантів кожного з вас, дорогі сновчане! Дякую всім, хто небайдужий до долі рідного міста та сіл: і представникам старшого покоління –  мудрим наставникам, і молоді, яка визначає долю нашої громади вже сьогодні. Усім, хто бере участь у поліпшенні життя нашої громади, робить усе можливе для того, щоб вона змінювалася й розвивалася, ставала комфортною і безпечною для проживання.

Вже другий рік поспіль епідемія коронавірусу змушує нас, плануючи роботу,  змінювати  пріоритети і понад усе ставити на перший план здоров’я та життя людей, забезпечення умов для їх лікування, підтримку медичних працівників і галузі охорони здоров’я. Велика подяка нашим медикам, які першими приймають удар на себе у боротьбі з COVID-19. Важкою ціною іде боротьба з цією жорстокою та підступною хворобою. Кілька потужних хвиль епідемії накривали нашу громаду протягом року і ми витримували черговий удар: госпіталізували, купували обладнання, розгортали ліжкомісця, забезпечували киснем хворих.

У той же час процеси забезпечення життєдіяльності громади не припинялися. Всі служби, організації та установи продовжували свою роботу. Ремонтувалися дороги, забезпечувалася подача тепла й води, функціонували заклади охорони здоров’я, освіти, культури, поліпшувалася їх матеріальна база, виплачувалася заробітна плата, проводилися з дотриманням карантинних обмежень спортивні та культурні заходи.

Головним підсумком 2021 року вважаю те, що ми не скоротили жодної соціальної програми, а навпаки розширили їх перелік (додалася Програма підтримки молодіжної політики, Програма відшкодування різниці в тарифах на послугу з постачання теплової енергії для населення, Програма підтримки органів самоорганізації населення та інші). Ми працювали над максимальною реалізацією інтересів територіальної  громади та кожного її жителя в реальних бюджетно-фінансових, економічних та соціальних умовах.

Завдяки злагодженій роботі керівництва громади, депутатського корпусу, керівників підприємств, установ та організацій, підприємців, а також активних сновчан нам вдалось реалізувати чимало поставлених завдань і досягти позитивних результатів.

У березні 2021 року програмою ДОБРЕ проводилось вимірювання індексу спроможності Сновської громади за чотирма компонентами: лідерство та управління, управління фінансами та бюджетом, надання послуг, участь громадськості. Сновська громада вийшла на третє місце в області за результатами цієї оцінки. Приємно відзначити, що найбільший бал ми отримали за напрямком «Управління фінансами та бюджетом».

Фондом «Регіональний центр економічних досліджень та підтримки бізнесу» сформований черговий рейтинг інституційної спроможності і сталого розвитку малих та середніх громад України з чисельністю населення до 150 тисяч, який враховує 40 критеріальних показників та відображає інституційну привабливість громад станом на початок 2022 року. Серед 56 громад Чернігівщини Сновська МТГ посіла шосте місце.

Депутати, сесії, виконком

За результатами виборів, які відбулися в кінці 2020 року, депутатський склад Сновської міської ради восьмого скликання представляє 8 політичних партій: 8 депутатів  обрані від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»; по троє депутатів від партій «СЛУГА НАРОДУ», «Наш край», «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ», «Батьківщина»; по двоє депутатів від партій Олега Ляшка, «ЗА МАЙБУТНЄ», «Сила і честь».

Утворено та працюють п’ять депутатських фракцій від політичних партій «Рідний дім» (голова Павло Тютюнник), «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» (голова Володимир Невмовенко.), «Наш край» (голова Володимир Гордюк), Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (голова Вячеслав Матвієнко), «СЛУГА НАРОДУ» (голова Володимир Карпенко). Утворена та діє одна депутатська група «Сновщина» – голова Солодовник П.В.

Сьогодні всі депутати міської ради, незважаючи на свої політичні уподобання, працюють злагоджено та консолідують всі зусилля на розбудову громади.

Головною формою роботи депутатів є сесійна діяльність. Протягом 2021 року було проведено 11 сесій міської ради. На пленарних засіданнях депутатами ухвалено 460 рішень,  серед яких:

 • 22  рішення з бюджету громади та внесення змін до нього;
 • 31 рішення стосувалося Програм соціально-економічного розвитку;
 • 56 рішень з питань майна та комунальної власності;
 • прийнято 249 рішень з земельних питань.

В 2021 році депутатами прийнято та працювало 53 різноманітні Програми, під дію яких сесією міської ради виділялися відповідні кошти.

З них:

 • у галузі освіти – 8 програм (серед яких програма «Обдарованість Сновщини», програма підтримки молодіжної політики, програма попередження дитячої безпритульності та бездоглядності, програма безкоштовного харчування дітей пільгових категорій; програма оздоровлення, програма розвитку фізкультури та спорту);
 • у галузі медицини – 5 (серед них програма забезпечення житлом лікарів, програма місцевих стимулів для медичних працівників, програми розвитку Центру первинної медичної допомоги та Центральної районної лікарні);
 • у галузі культури функціонувало 4 програми (серед яких програма відзначення свят, підтримки дітей музичної школи, поповнення бібліотечних фондів);
 • стосовно благоустрою та подолання стихійних лих діяло 8 програм (актуальною є програма видалення аварійних дерев, програма охорони навколишнього середовища; програма запобігання розмноженню бродячих тварин; програма забезпечення пожежної безпеки);
 • з економічного розвитку депутатами прийнято 4 програми (в їх числі програма місцевого економічного розвитку, програма громадського бюджетування);
 • з соціальних гарантій та соціального захисту – 11 програм ( програма матеріальної допомоги, програма підтримки сімей загиблих військовослужбовців, програма допомоги хворим, які отримують гемодіаліз, програма соціальних гарантій);
 • серед інших 13 програм дієвими є Програма розвитку ЖЕД, програма підтримки діяльності ветеранської організації; програма приватизації, управління майном.

П’ятий рік поспіль в Сновській міській раді діє Програма сприяння виконанню повноважень депутатами Сновської міської ради. В 2021 році було виділено з бюджету громади по 10 тис. грн. на одного депутата; всі депутати  міської ради використали кошти. Відповідно до заяв депутатів та рішень міської ради кошти були направлені:

 1. 95 100 грн. спрямовано для потреб навчальних закладів Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту;
 2. 90 500 грн для благоустрою старостинських округів;
 3. 40 900 грн для потреб КНП «Сновська ЦРЛ»;
 4. 20 500 грн використано на надання матеріальної допомоги жителям громади;
 5. 10 000 грн спрямовано для облаштування віддалених робочих місць ЦНАП;
 6. 3 000 грн використано для потреб фельдшерських пунктів.

У міській раді функціонує чотири постійні депутатські комісії:

 • постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова – Ганна Гукун);
 • постійна комісія з питань законності, освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, молоді, спорту, депутатської діяльності та етики (голова – Володимир Карпенко);
 • постійна комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг (голова – Сергій Виблов);
 • постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи (голова – Володимир Невмовенко).

Проведено 55 засідань постійних депутатських комісій міської ради, на яких попередньо розглядалися проєкти рішень; 3 засідання голів депутатських комісій, фракцій, груп; 4 засідання тимчасових депутатських комісій.

Депутати Сновської міської ради проводили зустрічі та особистий прийом виборців, були активними учасниками підготовки та проведення масових культурних та пам’ятних заходів.

В 2021 році відбулось 16 засідань виконавчого комітету міської ради, на яких прийнято 175 рішень. У звітний період основним пріоритетом у діяльності виконавчого комітету було підвищення рівня добробуту громадян, ефективний соціально-економічний розвиток громади.

Бюджет громади

Фінансовий відділ міської ради  очолює  Ліна САВЧЕНКО.

Для того, щоб усе задумане можна було реалізувати у громаді, треба, у першу чергу, забезпечити наповнення і виконання місцевого бюджету.

За п’ять років існування Сновської міської ТГ надходження до бюджету  зросли на 32,4 млн грн.

Якщо у 2017 році надходження громади становили 174,6 млн грн, то у 2021 році досягли 207,0 млн грн. При цьому суттєво зросла частка власних надходжень.

Так, у 2017 році питома вага власних надходжень складала 36,8%, а офіційних трансфертів 63,2%, то у 2021 році питома вага власних надходжень досягла 60,6%, тоді як офіційні трансферти склали лише 39,4%.

За 2021 рік місцевий бюджет отримав 125,5 млн грн власних надходжень та 81,5 млн грн офіційних трансфертів (дотації, субвенції).

Основними бюджетоутворюючими джерелами надходжень до бюджету є:

 • податок та збір на доходи фізичних осіб – 52,7%
 • плата за землю – 16,7%
 • єдиний податок – 12,8%
 • власні надходження бюджетних установ – 5,4%
 • рентна плата за використання лісових ресурсів -3,8%
 • акцизний податок – 3,7%
 • податок на нерухоме майно – 2,5%
 • інші надходження – 2,4%.

За підсумками 2021 року найбільшими платниками податків і зборів до бюджету міської територіальної громади є:

 • юридичні особи
АТ “УКРЗАЛІЗНИЦЯ”
Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту
ДП “Корюківське лісове господарство”
СТОВ  ” ЩОРССIЛЬГОСПСЕРВIС”
ПСП “ЯНА ПЛЮС”
ПСП  “ПРОГРЕС”
Військова частина 2253
ДП «СНОВСЬКРАЙАГРОЛIСГОСП»
КНП «СНОВСЬКА ЦРЛ»
ДПТНЗ “Сновське ВПУЛГ”
ПрАТ  “Щорський завод продтоварів”
ТОВ “Астра”
 • фізичні особи підприємці
Веселий С.Д.
Фастов М.М.
Василенко В.І.
Клименко С.М.
Хуторний М.С.
Логоша А.В.
Булденко М. Ф.
Круглик В.І.
Примак О.С.
Васько М.Ю.
Щербина М.С.
Коляко  П.Ф.

 

Видаткова частина бюджету за 2021 рік виконана в сумі 203,5 млн. грн.

Питому вагу в загальному обсязі видатків загального фонду бюджету за 2021 рік займають такі галузі як:

 • освіта – 117,2 млн. грн. (61,8 %);
 • охорона здоров’я – 8,4 млн грн (4,4 %), у т.ч. видатки на КНП ,,Сновська центральна районна лікарня” – 4,6 млн грн, на КНП „Сновський центр первинної медичної допомоги” – 2,9 млн грн, централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет – 0,9 млн грн;
 • соціальний захист та соціальне забезпечення – 12,8 млн грн (6,7 %);
 • культура і мистецтво – 12,2 млн грн (6,4 %);
 • фізична культура і спорт – 3,7 млн грн (2,0 %);
 • житлово-комунальне господарство – 5,4 млн грн (2,9 %);
 • утримання та розвиток інфраструктури доріг – 2,1 млн грн (1,1 %);
 • державне управління – 26,3 млн грн (13,9 %) (у т.ч. видатки на утримання міської ради, сільських старостатів, окремих структурних підрозділів, функціонування деяких програм, організація громадських робіт);
 • інші видатки – 1,6 млн грн (0,8%).

У видатковій частині спеціального фонду питому вагу займають капітальні видатки – 9,1 млн грн (65,9% від загального обсягу виконання), що дало можливість суттєво поповнити заклади бюджетної сфери основними засобами, оплатити за виготовлення проєктно-кошторисних документацій та за виконання робіт з капітальних ремонтів та реконструкцій об’єктів бюджетної сфери, тощо.

Для більш прозорої діяльності міської ради, в частині формування бюджету та витрачання з нього коштів, у рамках співпраці нашої громади з Програмою DOBRE, працівниками фінансового відділу і відділу економічного розвитку та інвестицій міської ради була  проведена вулична інформаційна акція «Бюджет для громадян – просто про складне!». В результаті її розповсюдили 230 примірників брошури «Бюджет для громадян» (була видана за кошти виграного гранту) та зібрали 49 пропозицій від жителів громади до проєкту міського бюджету на 2022 рік. За результатами розгляду пропозицій 4 було реалізовано у 2021 році, а 13  – враховано при розробці бюджету 2022 року.

На офіційному сайті Сновської міської ради створено Симулятор бюджету, який дає можливість кожному жителю громади відслідковувати реальні потреби громади, переглянути, куди йдуть їхні податки та внести свої пропозиції до бюджету не виходячи з дому.  Завдяки Симулятору бюджету можна побачити, скільки коштів витрачається на одну конкретну школу чи сільський будинок культури, яка зарплата у працівників бюджетного закладу, скільки працівників там працює тощо.

 

Стратегічне планування

Міською радою розроблено та затверджено План (Програма) соціально-економічного розвитку Сновської міської територіальної громади на 2021-2023 роки та Звіт про його стратегічну екологічну оцінку.

Опрацьований, систематизований та затверджений на сесії документ «Стратегії розвитку Сновської міської територіальної громади на 2021 – 2027 роки», розроблені і затверджені Економічний профіль громади та Програма МЕР (Місцевий економічний розвиток) і План дій з її впровадження.

У 2021 році був затверджений один з головних документів  – Генеральний план та план зонування міста Сновськ. На його розробку та виготовлення було витрачено 102 тис. грн з місцевого бюджету.

 

Грантові проєкти

Одним з важливих елементів розвитку громади є залучення грантових коштів від міжнародних організацій. Цим у громаді займається відділ економічного розвитку та інвестицій.  Сновською міською радою було подано на різноманітні недержавні конкурси 16 проєктних заявок, з яких 9 – відібрано міжнародними донорами та профінансовано. В результаті до бюджету громади за рік було додатково залучено 3,2 млн грн.

За результатами конкурсного відбору Сновська МТГ розпочала співпрацю з Програмою ДОБРЕ, яка фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID). Це дозволило нашій громаді протягом двох років отримувати технічну та фінансову допомогу, зокрема створювати умови для громади краще управляти ресурсами, підвищити якість комунальних послуг, стимулювати місцеву економіку та підвищити залученість громадян.

Зокрема, за підтримки міжнародного донора реалізується проєкт “Створення території з покращеною інфраструктурою для бізнесу на березі річки Снов в селі Займище”. Очікується в І кварталі нинішнього року завершити реалізацію проєкту. Його вартість становить 390 тис. грн.

Проєкт «Простір можливостей» для батьків та дітей з особливими освітніми потребами Сновщини був визнаний переможцем серед випускниць онлайн-тренінгу «21-ї Академії  Жіночого Лідерства» та реалізований на базі Сновської ЗОШ І-ІІІ ст. № 2. Вартість проєкту становила 60,3 тис.грн.

На базі Сновського будинку культури створений багатофункціональний  Молодіжний простір (САМ) для забезпечення змістовного дозвілля  та розвитку молоді. У виділеному приміщенні проведено поточний ремонт, придбано меблі та обладнання.  Вартість проєкту становила 390,8 тис. грн.

Спільно з любительським об’єднанням «Майстри Сновщини» в рамках конкурсу “Громадські ініціативи для розвитку територіальних громад» Програми DOBRE реалізовано проєкт «Творчий хаб для жителів Сновської МТГ» – облаштовано зручний і затишний простір для майстрів у приміщенні Сновського будинку культури. Вартість проєкту 90,866 тис.грн.

Зараз спільно з Програмою ДОБРЕ реалізується проєкт «Покращення медичних послуг в Сновській територіальній громаді шляхом закупівлі лабораторного і медичного обладнання та меблів». В рамках реалізації даного компоненту програма DOBRE виділяє 49 тис. доларів.

Проведено осучаснення сесійної зали Сновської міської ради  – встановлено телеекран, відеокамеру, оновлено робочі місця депутатів, закуплено кожному планшети для їхньої роботи. Це допомагає спростити процес підготовки та проведення сесійних засідань, до того ж дозволяє дотримуватись принципів екологічності та економії коштів за рахунок відмови від використання паперових носіїв. Вартість проєкту становила 318,7 тис. грн.

У рамках швидкого гранту громада отримала мобільну сцену, яку можна використовувати не лише на святкові заходи у місті, а й у селах громади, не сплачуючи щоразу за її оренду. Вартість проєкту становила 457 тис. грн. В якості співфінансування міською радою було закуплено світлову та звукову апаратуру.

У 2021 р. продовжилася співпраця міської ради з «Фондом малих проектів – Україна» Фонду міжнародної солідарності в Україні. Завдяки цьому ми успішно реалізували грантовий проект «Від віку дожиття – до віку щастя!» у приміщенні «Простору активного довголіття» (колишня стоматполікліника). Тут  з’явився сучасно облаштований масажний кабінет, внутрішній туалет, пристосований до потреб людей з інвалідністю, спортивна кімната поповнилася новим обладнанням (лижі, палки для скандинавської ходи, гантелі, фітнес м’ячі, каремати, тощо).  Біля приміщення Простору встановлена альтанка для відпочинку, спортивні вуличні тренажери, тенісний стіл та стіл для гри в шахи, а також встановлена система відеоспостереження. Вартість проєкту становила 548,2 тис. грн.

Умовою реалізації всіх цих проектів є виконання вимог донорів та міжнародних організацій, часткове співфінансування міської ради, чітке дотримання тематики та правил конкурсних відборів, подання якісних проектних заявок.

Бюджет участі

Третій рік у громаді за рахунок коштів місцевого бюджету впроваджується Бюджет участі.  У 2021 році на нього було виділено 500 тис. грн. Жителі громади подали 15 проєктів, в онлайн голосуванні взяли участь 3545 чоловік віком від 14 років. Переможцями голосування були визнані 4 проєкти, а всього профінансовано з місцевого бюджету і реалізовано за рік 5 проєктів:

 • «Сновський гідропарк – територія розваг!» (автор – Олександр Гончаренко, бюджет – 167,7 тис. грн);
 • «Облаштування парку відпочинку імені О.О.М’язя в селі Тур’я» (автор – Олександр Артюшенко, бюджет – 125 тис. грн);
 • «Встановлення сучасних вуличних тренажерів та спортивного комплексу в селі Великий Щимель» (автор – Борис Добродій, бюджет – 75 тис. грн);
 • «Sport Lion» – встановлення спортивного комплексу на пляжі села Займище»  (автор – Андрій Ларченко, бюджет – 50 тис. грн);
 • «Територія самовдосконалення» – встановлення спортивних тренажерів за Будинком культури (автори – Вадим Сергійко, Анатолій Косевич, Олег Россол, бюджет – 81,6 тис. грн).

За ініціативою Молоджіної ради при міському голові було розроблено Положення про Шкільний громадський бюджет. Для його впровадження на 2022 рік в місцевій скарбниці закладено 100 тис. грн.

 

Освіта

Найбільшим структурним підрозділом міської ради є освітня галузь, яку очолює Олена Коваленко. Освітня мережа Сновської МТГ у 2021  році налічувала 18 закладів, із  них 12 закладів загальної  середньої освіти. В освітянській галузі працює 374 педагоги та 332 технічних працівники.

Середня кількість учнів становила 2060 дітей. Вартість утримання одного здобувача освіти за рік у нашій громаді коливається від 25 тис. грн (ЗОШ №1) до 66 тис. грн (Тихоновицька ЗОШ, Тур`янський НВК).

Дошкільною освітою в 2021 році було охоплено 497 дітей. В нашій громаді вона представлена:

– трьома закладами дошкільної освіти;

– дошкільними групами у трьох НВК, трьох гімназіях (закладах загальної середньої освіти ІІ ступеня за новим Законом «Про освіту»), Сновській початковій школі;

– двома студіями у ЦДЮТі.

Позашкілля представлене трьома закладами: Центр дитячої та юнацької творчості, Станція юних техніків та Дитяча юнацька спортивна школа. Маємо у підпорядкуванні Управління дитячий заклад оздоровлення та відпочинку «Дружба».

Через пандемію COVID-19 у закладах освіти в минулому році було запроваджено дистанційне навчання. З державного бюджету на умовах співфінансування  отримано  34 ноутбуки для вчителів Сновщини на загальну суму 636 тис. грн.

Але, як показали два останні роки, якісна освіта можлива тільки за умови стаціонарного навчання. Щоб зробити навчання якісним, майже 95% працівників освітньої галузі вакцинувались і можуть працювати навіть в умовах карантину.

У кінці минулого навчального року у двох міських закладах освіти було облаштовано пункти тестування.  Працівники гімназії та ЗОШ №1 на достойному рівні провели ЗНО на базі своїх закладів, прийнявши 1336 дітей із п’яти територіальних громад.

Четвертий рік поспіль у країні впроваджується новий стандарт початкової освіти (НУШ). В минулому році на Сновщині за парти сіли 178 першокласників. Державою на НУШ виділено 607 тис. грн, з міського бюджету дофінансовано 67,5 тис. грн.

Інклюзивною освітою у минулому навчальному році було охоплено  14 дітей у 13-ти класах у восьми закладах громади. На покращення матеріально-технічної бази по інклюзіі в закладах освіти направлено 83 тис.грн. У Сновській ЗОШ №2 у вересні було відкрито інклюзивно-ресурсний простір можливостей для батьків та дітей.

На покращення матеріально-технічної бази закладів освіти та протипожежні заходи (виготовлення ПКД та облаштування будівель блискавкозахистом)  було спрямовано 2,4 млн грн.

За кошти держави придбано стем-кабінет географії для Сновської ЗОШ №1 на суму 558 тис. грн.

За рахунок коштів бюджету розвитку громади, місцевого бюджету у 2021 році проведено ремонтні роботи з реконструкції  їдальні Сновської гімназії на суму 175 тис. грн.  Закінчення будівельних робіт по їдальні планується у 2022 році.

Результатом роботи закладів освіти є досягнення наших учнів та педагогів. Маємо високі результати здобувачів освіти у різноманітних конкурсах обласного та Всеукраїнського рівнів. В минулому навчальному році  учні отримали 4 золоті медалі та 1 срібну. Директор Сновської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 Алла Єрмоленко отримала звання «ЗАСЛУЖЕНИЙ ВЧИТЕЛЬ УКРАЇНИ».

 

Фізична культура та спорт

Освітянська ДЮСШ та ДЮСШ «Колос» охоплюють вихованням, відповідно, 282 та 130 учнів.

У 2021 році порадували своїми успіхами юні представники Сновського футболу, які, окрім декількох перемог на обласних змаганнях в різновікових групах,  вибороли срібні нагороди на Всеукраїнських змаганнях з футзалу в м. Гребінка Полтавської області.

Загалом на фінансування сфери фізичної культури та спорту у 2021 р. використано 3,7 млн грн.

 

Охорона здоров’я

У минулому році, як і в 2020-му, через епідемію коронавірусу в основному ми жили й працювали в режимі онлайн. Лише в теплу пору року на кілька місяців Чернігівщина, і в тому числі Сновщина, перейшли в «зелену» зону карантинних обмежень і нам вдалося відзначити День міста, 30-ту річницю Незалежності України і свято Івана Купала.

На виконання Наказу міністерства охорони здоров’я з 14 березня 2021 року на Сновщині розпочалася вакцинація проти коронавірусу. На даний час щеплення отримали 62%  жителів громади.

Система охорони здоров’я громади представлена двома комунальними некомерційними підприємствами – «Сновський центр первинної медичної допомоги»  та «Сновська центральна районна лікарня». Так звані первинна та вторинна ланки.

На території Сновщини також діє «швидка» медична допомога – це відділ екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який підпорядковується Чернігівському обласному центру.

Сновський Центр первинної медичної допомоги очолює генеральний директор Олена Шарпан.

Заклад  має 5 лікарських амбулаторій загальної  практики сімейної медицини (м. Сновськ, с. Рогізки, с. Петрівка, с. Нові Боровичі, с. Тур’я), 21 фельдшерський пункт та 2 фельдшерсько-акушерські пункти. В установі працює 7 лікарів, з них троє пенсійного віку,  42  середніх  медичних  працівники, 36 осіб  молодшого  та  обслуговуючого персоналу.  Головною проблемою закладу для його повноцінної роботи є укомплектування вакантних посад лікарів.

У 2021 році за кошти місцевого бюджету для ЦПМД придбано  оргтехніку на суму 61,7 тис. грн; за кошти державного бюджету – для амбулаторії с. Тур’я придбано матеріалів та обладнання на суму – 5,1 млн грн, отримано 12 кисневих концентраторів загальною вартістю 391,2 тис. грн та ще 3 в рамках благодійної допомоги на суму  118,5 тис.грн.

КНП «Сновський центр ПМД» отримує фінансування від Національної служби здоров’я України. У 2021 році було отримано  9,9 млн грн. Проте, цих коштів для повноцінного функціонування первинної ланки медицини недостатньо.  Додатково з місцевого бюджету за 12 місяців минулого року для ЦПМД було профінансовано   2,9 млн грн, в т.ч.: медикаменти –  545,3 тис. грн; енергоносії  –  796,6 тис. грн; зарплата та нарахування  – 1 млн  65 тис. грн; матеріали, обладнання та інвентар – 190,2 тис. грн тощо.

У зв’язку з тим, що кількість населення по селах громади не скрізь відповідає нормативам (якими передбачено існування одного фельдшерського пункту  не менше як на 500 жителів), міською радою прийнята і діє Комплексна програми розвитку та підтримки первинної медичної допомоги,  на яку в міському бюджеті на 2021 рік передбачалося 702 тис. грн. Завдяки цій програмі здійснюються дофінансування до заробітної плати медичним працівникам на селі та здійснюються закупівлі  медикаментів та  перев’язувальних матеріалів для сільських фельдшерських пунктів і амбулаторій. Це дало можливість зберегти в минулому році мережу сільських медичних закладів у громаді і не закривати їх.

Сновську центральну районну лікарню очолював генеральний директор Микола Куценко, у жовтні генеральним директором ЦРЛ призначено Ірину Якубовську.

В минулому році в нових умовах роботи, у зв’язку із запровадженням другого етапу медичної реформи, КНП «Сновська ЦРЛ» уклала  договір з Національною службою здоров’я України на п’ять пакетів послуг:

 • медична допомога дорослим та дітям в амбулаторних умовах (профілактика, спостереження, діагностика, лікування та медична реабілітація);
 • стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
 • хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
 • діагностика, лікування та супровід осіб з вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ);
 • стоматологічна допомога дорослим та дітям.

Нагадаю, чим більше підписано договорів з НСЗУ, тим більше заклад отримає коштів від Національної служби здоров’я. У минулому році КНП «Сновська ЦРЛ» фактично використала від  НСЗУ  31, 5 млн  грн, з них: 87,01% – на заробітну плату ,   0,88% – на харчування, 5,72% – на медикаменти,  0,09% – на енергоносії, 6,3% на інші витрати.

У лікарні за штатним розписом станом на кінець звітного року було  241,75 одиниць медичного та обслуговуючого персоналу. Фактично зайнятих посад – 227,25 одиниць, в тому числі лікарів – 38,75 посад, середнього медичного персоналу – 98,25 посад, молодшого медичного персоналу – 50,25 посад, спеціалістів – 2,75 посади, інших – 37,25 посад.

Ліжковий фонд медичного закладу на кінець 2021 року становив  143 ліжка на 6 відділень: терапевтичне – 57 ліжок, хірургічне  з травматологічними ліжками –  18 ліжок, гінекологічне – 10 ліжок, педіатричне – 22 ліжка, неврологічне – 12 ліжок, інфекційне – 24 ліжка (в т.ч. 1 ліжко для дітей).  У лікарні  функціонує  відділення  інтенсивної терапії  на   6 ліжок та приймально-діагностичне  відділення на 3 ліжка  з виконанням функції невідкладної медичної допомоги. В середньому за рік  стаціонарне лікування проходять від 4 до 5 тис. осіб та проводиться  до 300 оперативних втручань.

Поліклінічне відділення КНП «Сновська ЦРЛ»  розраховано на 330 відвідувань за зміну. Прийом  хворих ведеться за 17 напрямками: хірургія, травматологія, неврологія, отоларингологія, офтальмологія,  дерматовенерологія,  наркологія,  психіатрія,  гінекологія, ендокринологія, кардіологія, фтизіатрія, урологія, стоматологія, терапія. В амбулаторних умовах проводяться хірургічні втручання. Функціонують кабінети: інфекційних захворювань, функціональної та ультразвукової діагностики, ЛФК та масажу, процедурний, протитуберкульозний,  «Довіри», клініко-діагностична лабораторія з бактеріологічним відділом, фізіотерапевтичний, лікарняний банк крові, рентгенологічний, флюорографічний.

У зв’язку з недостатністю коштів, отриманих від Національної служби здоров’я на утримання лікарні, протягом 2021 року з місцевого бюджету було виділено 4,6 млн грн. коштів, з них: 13% – на заробітну плату, 79,7% – на енергоносії, 7,3% – на інші  витрати.

У  2021 році для КНП «Сновська ЦРЛ» було придбано:

 • три кисневі концентратори на суму 161,5 тис. грн,
 • комплект обладнання для проведення досліджень методом ІФА за 300 тис. грн,
 • ліжка медичні з матрацами на суму 55,6 тис. грн,
 • оргтехніку на суму 87,5 тис. грн,
 • обладнання для офтальмологічного кабінету на суму 204,8 тис грн,
 • два електрокардіографи,
 • дизельний генератор зі щитом автоматичного перемикання живлення на суму 320,6 тис. грн,
 • сім опромінювачів бактерицидних –  21,3 тис. грн,
 • напівавтоматичний біохімічний аналізатор мульті+ в комплекті – 120 тис. грн,
 • 4 пульсоксиметри,
 • 6 холодильників на суму 37,5 тис. грн,
 • меблі на суму 64,3 тис. грн.

Крім цього за рахунок субвенції державного бюджету на здійснення заходів щодо соціально-економічного розвитку для Сновської ЦРЛ було придбано ендоскопічне обладнання вартістю 885 тис. грн та устаткування для операційних блоків (набір діагностичного цистоскопа) за 445,8 тис. грн.

Для надання більш якісної медичної допомоги необхідно придбати сучасне високовартісне обладнання (пересувний мобільний цифровий рентгенологічний апарат, сучасний УЗД-апарат з доплером та датчиками, стерилізатор паровий СП-ГК, гематологічний аналізатор), укомплектувати вакантні посади лікарів (анестезіолог, педіатр, хірург, травматолог), провести капітальний ремонт інфекційного відділення та відділення інтенсивної терапії.

З метою покращення медичного обслуговування населення громади міська рада за рахунок місцевого бюджету надає матеріальну підтримку лікарям, які приїжджають працювати на Сновщину.

Зокрема,  прийнята і діє Програма місцевих стимулів для медичних працівників Сновської громади, якою передбачена виплата  додаткової  заохочувальної  надбавки в розмірі 50% посадового окладу  щомісячно протягом першого року роботи молодим  лікарям. Також надається одноразова матеріальна допомога для будівництва, ремонту чи реконструкції житла лікарям, які проживають та працюють в сільській місцевості. Цією ж Програмою затверджена одноразова виплата у розмірі 100 тис. грн новопризначеним молодим лікарям,  які мають пропрацювати у медичному закладі Сновської територіальної громади не менше 5 років. У минулому році по 100 тис. грн було виплачено двом молодим спеціалістам, які розпочали працювати в ЦРЛ та ПМСД.

Лікарям,  які приїхали працювати на Сновщину і уклали контракт з медичними закладами громади не менше ніж на 10 років, надається житло відповідно до прийнятої Програми забезпечення житлом лікарів Сновської територіальної громади. У минулому році міською радою було придбано квартиру лікарю-рентгенологу.

Соціальний захист населення

Велика увага в громаді приділяється соціальному захисту населення, адже на Сновщині проживає багато пенсіонерів, учасників бойових дій, чорнобильців та інших вразливих категорій населення.

До структурних підрозділів міської ради входить Комунальна установа «Територіальний центр соціального обслуговування (надання соціальних послуг) Сновської міської ради», який очолює Світлана Хоменко. У Терцентрі функціонують 4 відділення, що надають різні види послуг на платній та безоплатній основі.  Штатна чисельність установи – 95,25 одиниць. За 2021 рік  усіма відділеннями територіального центру було виявлено 2740 громадян,  які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Працівниками територіального центру за  звітний рік було надано послуги  2317 особам з них:  1019 – у Сновську  та 1298 – по селах громади. На утримання терцентру  за минулий рік направлено 10,6 млн  грн.,  з них з місцевого бюджету –  9,7 млн грн. У відділенні соціальної допомоги вдома працює 58 працівників. За  рік соціальними робітниками обслуговувалась 731 особа.  Середня кількість осіб, що обслуговує один соціальний робітник у 2021 році склала 11 чоловік. Відділення соціальної допомоги вдома надає 44 види послуг. Функціонує відділення  організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, де надає послуги перукар, взуттевик, швачка та робітник з ремонту будівель. Вони входять до складу мультидисциплінарної виїзної команди, яка регулярно обслуговує жителів по селах громади. Командою за рік було організовано 25 виїздів по селах громади,  в ході яких надані послуги 767 громадянам похилого віку. Гуманітарну допомогу надано 435 особам на загальну суму 75,6 тис. грн. Терцентр тісно співпрацюємо з благодійною організацією «Ми разом», «Let’s help».

Стаціонарне відділення територіального центру в Нових Боровичах розраховано на 33 ліжко-місця, станом на 1 січня 2022 року там проживала 21 особа.  Середня вартість утримання  одного підопічного у 2021 році склала 10 тис. грн на місяць.  На даний час стаціонарне відділення у повному обсязі забезпечено холодильниками, морозильними камерами для зберігання продуктів харчування, достатня кількість пральних машин та телевізорів.

У громаді п’ятий рік поспіль діє Програма надання одноразової матеріальної допомоги населенню. За рішеннями виконавчого комітету  було використано 207 тис. грн. на виплату одноразової матеріальної допомоги громадянам, які опинилися в складних життєвих обставинах: 81 людина отримала допомогу на лікування (120 тис. грн.), 42 людини отримали допомогу на поховання (42 тис. грн.), 22 учасника АТО, ООС отримали допомогу в сумі 26 тис. грн, 11 чоловік отримали допомогу на ліквідацію наслідків пожежі в сумі 19 тис. грн.

Матеріальну допомогу жителям громади за рахунок коштів на виконання депутатських повноважень також надали: депутати обласної ради – 10 тис. грн  2 сновчанам, депутати міської ради   – 20,5 тис. грн 5 сновчанам.

Затверджені та діють Програма соціальної підтримки сімей загиблих військовослужбовців в ході воєнних дій в Афганістані та зоні проведення АТО/ООС, Програма надання безоплатної правової допомоги населенню  Сновської ТГ на 2021 рік, Програма надання матеріальної допомоги хворим з хронічною нирковою недостатністю, які отримують програмний гемодіаліз в лікувально-профілактичних закладах області (у звітному періоді сума допомоги на гемодіаліз 4 жителям склала 73,3 тис. грн).

Відділ економічного розвитку та інвестицій є виконавцем Програми пільгового кредитування «Власний дім». У 2021 році обласним Фондом, через який іде фінансування, укладено 1 договір на капітальний ремонт житла на 150 тис.грн (м.Сновськ), дофінансовано 2 договори, укладені в попередні роки на суму 49,5 тис. грн (м.Сновськ, с.Нові Боровичі), введено в експлуатацію 69,4 кв.м житла після капітального ремонту.

У рамках реалізації Програми розвитку малого і середнього підприємництва в 2021 році виділено 20 тис. грн.  на часткове відшкодування транспортних витрат приватним підприємцям, які забезпечують торгівельне обслуговування 10 віддалених та малонаселених пунктів громади, де відсутня стаціонарна торгівля.

За рахунок місцевого бюджету відшкодовується пільговий проїзд громадян на приміському потязі «Сновськ-Бахмач». У 2021 році Укрзалізниці перераховано з міського бюджету 49,4 тис. грн.

Протягом року діяла Програма із забезпечення безкоштовним гарячим харчуванням дітей дошкільного та шкільного віку у закладах освіти Сновської міської ради. Діти військовослужбовців Сновщини, батьки яких є учасниками АТО (ООС) та діти із соціально незахищених сімей харчувалися безкоштовно – загалом 374 дитини. З місцевого бюджету на це було витрачено за рік 745,6 тис. грн.

Профінансовано централізовані заходи з лікування хворих на цукровий та нецукровий діабет у сумі 947,7 тис.грн. Здійснено пільгове медичне обслуговування 12 осіб, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи на суму 29 тис. грн.

Виплачено з місцевого бюджету 1,3 млн грн на оплату фізичним особам соціальних послуг, які вони надають громадянам похилого віку, особам з інвалідністю, дітям з інвалідністю, хворим, які не здатні до самообслуговування і потребують сторонньої допомоги (65 чоловік).

За рахунок субвенції з державного придбано житло для дитини-сироти вартістю 596,5 тис.грн.

Надано пільги 4-м родинам загиблих учасників бойових дій на оплату житлово-комунальних послуг.

 

Дорожня інфраструктура

Одним із напрямків роботи міської ради є утримання в належному стані доріг населених пунктів місцевого значення. З метою покращення стану доріг з твердим покриттям на території Сновської громади та зменшення  випадків виникнення ДТП у 2021 році з місцевого бюджету було витрачено 2,1 млн грн, з них на поточний ямковий ремонт вулиць міста 1,05 млн  грн, на прибирання снігу – 370,9 тис.грн, на грейдерування – майже 400 тис. грн. Грейдерування та підсипку грунтових доріг за рік вдалося здійснити по окремих вулицях та провулках Сновська, а також у селах Петрівка, Н. Боровичі, Тур’я, Тихоновичі, Кучинівка, Рогізки, Н. Млини, Займище та В. Щимель.

У 2021 році для попередження аварійних ситуацій та унеможливлення утворення ожеледі на дорогах у 2021 році було використано 495 тон  піщано-соляної суміші.

Силами міської ради постійно оновлюються дорожні знаки.

 

Благоустрій

Благоустрій населених пунктів громади включає в себе комплекс заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади, покращення їх естетичного вигляду, створення комфортних умов для життя.  За рік на житлово-комунальне господарство громади витрачено 5,4 млн грн.

Закуплено 5 спортивно-дитячих комплексів загальною вартістю 433, 5 тис.  грн, з них – 2 для міста Сновськ та 3 для сіл Тур`я, Займище та В.Щимель.

Профінансовано послуги з підключення закладів соціальної інфраструктури до широкосмугового доступу до Інтернету  сільських населених пунктів на загальну суму 1, 9 млн грн, які будуть освоюватись в 2022 році.

На забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства з бюджету витрачено майже 190 тис.грн.  Сновської міською радою  були придбані та передані в оренду ПрАТ «Комунальник» лічильник електричної енергії загальною вартістю 10,9 тис. грн, два каналізаційних насоси, загальною вартістю 94,43 тис. грн. та свердловинний насос вартістю 46,7 тис. грн.

Організація благоустрою населених пунктів займається КП «Сновська ЖЕД» та працівники з благоустрою, які працюють у кожному старостаті. Для покращення матеріально-технічної бази КП «Сновська ЖЕД» за рахунок місцевого бюджету придбано фронтальний навантажувач в комплекті з додатковим навісним обладнанням (відвал для снігу), вартістю 1,4 млн грн та піскорозкидач навісний вартістю 70 тис. грн.

Загальна кількість видалених аварійних дерев підприємством за рік склала 145 одиниць,  з них по м. Сновськ  – 91 дерево (вартість робіт 193,6 тис. грн), а по селах громади  – 54 одиниці (102 тис. грн).

На прибирання вулиць пішло – 2,5 млн.грн, утримання міського кладовища – 169,3 тис.грн.

За рахунок ліквідації чагарників на прилеглих територіях, та спилювання аварійних дерев власними силами та за допомогою техніки КП «Сновська ЖЕД» у селах громади  відбувалася заготівля дров для адмінприміщень міської ради.

З метою покращення стану парків, вулиць  міста і сіл, впорядкуванні кладовищ за кошти міської ради та з ініціативи депутатів різних рівнів були встановлені бетонні паркани в селах Ст. Рудня, Гірськ, Смяч та Хотуничі загальною довжиною 173 м/п. вартістю  64,1 тис. грн.

Продовжується благоустрій центрального парку у с. Н. Боровичі., та майданчика під альтанку в с. Ст. Боровичі. За сприяння депутатів Сновської міської ради для с. Жовідь було придбано спортивне обладнання, для с.Нові Млини  придбана тротуарна плитка.

Для впорядкування та оздоблення клумб біля будинку культури, в 2021 році були придбані багаторічні  квіти загальною вартістю 32,6 тис. грн, та встановлено систему крапельного поливу.

У 2021 році були проведені роботи по заміні світильників вуличного освітлення на сучасні світлодіодні,  по місту та селах за кошти міської ради та депутатські кошти були придбані і установлені ліхтарі на сонячних батареях  (Петрівка, Хотуничі, Старі Боровичі, Кучинівка, Попільня, Сновське, Єнькова Рудня, Івановка, Тихоновичі, Шкробове), загальною кількістю 31 одиниця. З місцевого бюджету на вуличне освітлення по всій громаді витрачено 849,4 тис.грн.

Протягом року було ліквідовано стихійне сміттєзвалище біля міського полігону та  розчищено сам полігон, у селах Кучинівка, Гвоздиківка та Рогізки  було ліквідовано 7 стихійних сміттєзвалищ.

Користуючись нагодою нагадую жителям міста про необхідність укладати угоди з КП «Сновська ЖЕД» на вивіз сміття.

Адмінпослуги та робота із зверненнями громадян

Вже рік у громаді працює відділ  «Центр надання адміністративних послуг» Сновської міської ради, який очолює Лілія Терещенко.  У 2021 році ЦНАПом  надано 18 522 адміністративні послуги.

За  минулий рік  загальним відділом спільно з іншими відділами підготовлено 288 розпоряджень, оформлено біля 60 протоколів засідань постійних комісій міської ради, 13 протоколів пленарних засідань,  оформлено 15 протоколів виконавчого комітету. Станом на 1 січня 2022 р. було зареєстровано та передано за призначенням 4902  документи, опрацьовано і надано на розгляд  міському голові близько 6 000 резолюцій. Відправлено 2964 листів  службової кореспонденції.

За 2021 рік до міської ради надійшло 126 звернень та пропозицій від депутатів.

За звітний період зареєстровано 69 запитів відповідно до Закону України «Про доступ до публічної інформації», зокрема про надання інформації  щодо фінансових питань – 11, про надання інформації щодо земельних питань – 4, про надання інформації щодо дотримання законодавства – 16 та  інші.

За  2021 рік  до  загального відділу Сновської міської ради звернулося 643  громадянина, задоволено 550 звернень, надано роз’яснення на 41 заяву, відмовлено 36-ти особам.

Для покращення документообігу міської ради в минулому році запроваджена система  електронного документообігу, що дозволяє автоматизувати процес реєстрації документів,  забезпечити швидкий пошук та ефективний доступ до необхідної інформації, створити електронний архів сканованих оригіналів вхідних документів, а також це значно економить використання паперу.

Організаційна та інформаційна діяльність

Сновська міська рада свою діяльність проводить відкрито і прозоро. Протягом 2021 року постійно проводилося висвітлення діяльності міської ради на офіційному веб-сайті Сновської громади, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, Ютуб-каналі Сновської міської ради та у приватній газеті «Промінь» ТОВ «Промінь-Медіа».

Протягом року на офіційному сайті міської ради було розміщено майже 600 власних інформацій у рубриці «Новини», понад 470 інформацій за поданням різних служб та відомств у рубриці «Інформація, що має суспільно-громадянський інтерес», 136 оголошень, 49 привітання з професійними та державними святами.

Працівниками відділу організаційної роботи, інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю за рік було відзнято, розміщено на Ютуб-кналі і поширено в соцмережі 6 відеовітань, 2 відеозвернення від лікарів, 8 відеороликів  з нагоди державних та професійних свят та 12 пленарних засідань сесії міської ради.

Постійно оновлюються на сайті Сновської міської ради (https://snovmr.gov.ua) рубрики «Нормативні документи», де оприлюднюються проєкти рішень, ухвалені рішення міської ради та виконкому, розпорядження міського голови з основної діяльності, програми та положення Сновської міської ради, протоколи постійних депутатських комісій, паспорти бюджетних програм місцевого бюджету міської ради та структурних підрозділів та звіти про їх виконання, рубрики «Фінансова звітність», «Державні закупівлі».

Протягом останніх років наш сайт значно поповнився новими рубриками та банерами для більшого інформування населення громади та відкритої і прозорої роботи міської ради. Зокрема, в 2021 році були створено нову рубрику  «Довідник», де розміщені телефони всіх служб і структур, які працюють на території громади та перелік перейменованих вулиць, рубрику «Симулятор бюджету», «Відділ ЦНАП Сновської міської ради», «Економічний профіль» та інші.

На сторінці Фейсбук міської ради протягом року було розміщено близько 600 власних новин, майже 300 інформацій за поданням різних служб та відомств. Окрім цього було розміщено близько 80 оголошень та анонсів, 150 привітаннь з професійними та державними святами. На офіційну сторінку міської ради  підписано 2,9 тис. читачів.

Під час проведення урочистих заходів з нагоди відзначення професійних свят та ювілейних дат кращим представникам трудових колективів Сновщини вручалися Почесні грамоти та Подяки міської ради (за 2021 рік було нагороджено Почесними грамотами 112 чоловік та один колектив, оголошено 32 Подяки). З нагоди професійних свят у 2021 році я особисто зустрічався з представниками трудових колективів громади та вручав їм нагороди.

 

Культура

У підпорядкуванні відділу культури і туризму знаходиться:

 • 25 клубних установ, в т.ч.: Сновський Будинок культури (м.Сновськ), 8 – сільських будинків культури та 16 сільських клубів,
 • Сновська публічна бібліотека (20 структурних підрозділів),
 • Сновська дитяча музична школа імені Н.Г. Рахліна,
 • Сновський історичний музей.

В установах культури працює  148  осіб. Очолює відділ Наталія Добненко.

У клубних закладах  громади  діє 188  різножанрових  та різновікових  клубних  формувань,  6 колективів носять звання  “народний”, 2  – дитячий  “зразковий”,  до формувань залучено 1850  учасників, з них 890 – діти та молодь. З початку року клубними установами проведено 5487 заходів.

Весь 2021  рік  заклади культури  працювали в режимі дотримання карантинних умов. У зв’язку з цим були змінені форми роботи.  Створювались відеоролики з нагоди державних, професійних та релігійних свят, велась відеозйома концертних програм –  всі ці відео розміщувались  на сторінках  у соцмережах для вільного доступу.

З дотриманням карантинних обмежень проведено День міста, святкування Дня Прапора та Дня Незалежності України, свято Івана Купала, заходи до дня Святого Миколая та Нового року.

Протягом року учасники аматорських колективів клубних установ приймали участь у Міжнародних, Всеукраїнських та обласних конкурсах та здобули 15 дипломів переможців.

Сновська публічна бібліотека налічує 20 бібліотек: центральна, дитяча та 18 сільських бібліотек-філіалів.  При бібліотеках діє 18 клубів та об’єднань за інтересами. У 2021 році створено 9 дитячих дозвіллєво-інформаційних просторів.

У 2021 році на базі читальної зали Сновської публічної бібліотеки  створено сучасний простір спілкування «Читання. Інформація. Дія.». Було проведено ремонт приміщення, придбані нові меблі: сучасні столи-трансформери, книжкові стелажі, відкриті книжкові шафи.

Працівники бібліотеки-філіалу для дітей власними силами перетворили кімнату, де обслуговуються молодші читачі, у яскраву і привабливу для малечі. Нові кольори на стінах, нові яскраві фарби на оновлених у казковому стилі меблях, сучасне покриття на підлозі. Такого напрямку у роботі дотримуються Турʼянська,  Рогізківська, Кучинівська, Петрівська бібліотеки-філії.

У 2021 році було придбаний ламінатор, що дало змогу розширити спектр послуг, які надає Сновська публічна бібліотека.

Дитячою бібліотекою й надалі надаються додаткові послуги: «Бібліоняня», «Казкотерапія», а сільськими філіалами – кур’єрська доставка літератури.

Видавнича діяльність Сновської центральної бібліотеки: 5 власних видань краєзнавчої тематики.

Послуги зі спеціалізованого мистецького навчання надає Сновська дитяча музична школа імені Н.Г. Рахліна, в якій сьогодні  навчається 203 учня на 15 спеціалізаціях.  Працює 16 дитячих  творчих  колективів, з них 14 – інструментальних, хор «Снов’яночка», хореографічний колектив «Акварель», а також  викладацькі колективи: ансамблі «Бароко», «Фантазія», дует «БіСС», солістка Козієва Н.Г.

Протягом минулого року учні школи взяли участь у Міжнародних, Всеукраїнських, обласних конкурсах, де отримали 70  дипломів переможців. Учні  та викладачі закладу презентували 25 онлайн-концертних виступів.  У 2021  році проведено ремонт глядацької зали Сновської ДМШ, хореографічної студії, придбано тромбон, одяг сцени тощо.

У 2021 році Сновський історичний музей відвідало 5710 чоловіки, проведено 92 екскурсії. Пересувні виставки  музею відвідала 1341 людина. Протягом року працівники музею працювали над створенням нових  експозицій, вивчали різни періоди історії нашого краю, приділяли увагу пошуковій роботі, збору і популяризації матеріалів сучасної історії тощо. Режим дотримання карантинних обмежень спонукав до популяризації музейної роботи через соціальні мережі. Також у звітному році була продовжена така форма дозвілля для відвідувачів, як кіносеанси під відкритим небом «Кінемо» за ініціативи членів Молодіжної ради при міському голові.

З метою зміцнення матеріальної бази закладів культури використано   109,6 тис. грн., на поточні ремонти – 213,4 тис. грн.

 

Молодіжний та ветеранський рух

Два роки у громаді діє Молодіжна рада при міському голові, яка є дорадчим органом. Очолює  її Ольга Гаврилець. Молодь від 14 років до 35 років бере активну участь у житті громади, відвідує засідання сесій та виконкомів, проводить зустрічі з депутатами.

У цьому році завдяки їхній ініціативі та безпосередній підтримці було відкрито Молоджінйи простір у Сновському будинку культури.

На День міста молодь провела для дітей «Квартал професій» залучивши до заходу більше 10-ти служб та організацій громади. Молоджіна рада провела селфі-квест та патріотичний фотоконкурс «Кольори моєї незалежності» до 30-річчя Незалежності України.

Члени молодіжної ради проводять інтелектуальні зустрічі з однолітками з сусідніх громад, зустрічі з депутатами, влаштовують перегляди фільмів під відкритим небом, волонтерські еко-акції, навчаються самі на різних тренінгах та навчають інших, зокрема, як писати проекти Шкільного громадського бюджету, як безпечно спілкувати в соцмережах тощо.

Активно діє на території Сновщини організація ветеранів міської територіальної громади, яку очолює Людмила Кравець. Ветерани беруть активну участь у святкових, урочистих та патріотичних заходах у громаді, опікуються ветеранами війни та праці, проводять зустрічі з керівництвом громади, керівниками державних організацій та установ щодо роз’яснення їм нововведень у законодавстві.

Кадрова та архівна робота міської ради

Всю зазначену вище роботу організовує апарат міської ради. В місті Сновськ працює 64 особи, з них: посадових осіб – 52, службовців – 6,  робітників – 6. У сільській місцевості працює 67 осіб, з них: посадових осіб –15 (старости), службовців – 24 (діловоди), робітників – 28.

За 2021 рік на підставі розробленої та затвердженої Програми організації та проведення громадських робіт при міській раді було створено 13 тимчасових робочих місць та було прийнято/звільнено 13 осіб у сільській місцевості. З міського бюджету на це використано 127,1 тис. грн.

Перспективи на 2022 рік

Першочерговим завданням є завершення будівництва їдальні Сновської гімназії, а саме проекту «Реконструкція їдальні Сновської гімназії за адресою: вул.Шкільна, 6, м.Сновськ, Чернігівської області» (перерахування в поточних цінах). Загальна вартість проєкту 13 916, 206 тис.грн., залишкова станом на 1.01.2022 – 4 692,76 тис.грн.

Важливим завданням влади залишається капітальний ремонт доріг комунальної власності. Очікуємо субвенцію з державного бюджету на реалізацію проєкту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вул. Архітектурна в місті Сновськ». Дорога розташована на виїзді з міста і являє собою, так званий, об’їзний шлях. Дорога перебуває в аварійному стані, нею  ускладнений рух транспорту. Вишукуємо джерела фінансування проєкту «Капітальний ремонт дорожнього покриття по вулиці Лермонтова (на ділянці від вул.Свободи до вул.Б.Хмельницького) в м.Сновськ, Чернігівської області» вартістю 2998,4тис.грн.

На всіх рівнях бюджетного фінансування заплановані у 2022 році кошти на реалізацію Програми «Питна вода». Планується реалізація проєкту «Будівництво водопровідної мережі по вулицям Юрія Костюченка, Шевченка, Калініна та насосної станції над існуючою свердловиною в м. Сновськ Чернігівської області» вартістю 6 509,422 тис.грн. Проєкт «Реконструкція очисних споруд в місті Сновськ Чернігівської області» вартістю 6817,049 тис.грн.  поданий до обласного Фонду охорони навколишнього середовища, фінансування ще не визначено.

Планується будівництво спортивних майданчиків у громадах у рамках реалізації програми Президента України «Здорова країна». Сновською міською радою подано пропозиції до Департаменту сім`ї, молоді та спорту облдержадміністрації про встановлення двох майданчиків:

 • у м.Сновськ на території Сновської ЗОШ І-ІІІ ст. №2, де користуватись ним зможуть учні школи, будинок сімейного типу, жителі навколишніх будинків, в т.ч. 5 п’ятиповерхових житлових будинків, 11 двоповерхових житлових будівель та приватних будинків навколишніх вулиць – всього 2992 особи
 • в с.Нові Боровичі на території ЗОШ І-ІІІ ст., де користуватись ним зможуть жителі села Нові Боровичі та діти, що підвозяться до школи – всього 935 осіб.

Спільно з 10 північними громадами Чернігівської області планується реалізувати за рахунок коштів державного бюджету проєкт муніципального співробітництва «Організація пасажироперевезення у віддалених малонаселених пунктах півночі Чернігівської області через розвиток співробітництва територіальних громад». Проєкт передбачає закупівлю автобусів для здійснення пасажирських перевезень в сільській місцевості громад.

Буде продовжена робота по реконструкції вуличного освітлення в населених пунктах громади.

Важливим напрямком роботи залишаються укомплектування штатами медичних закладів та придбання медичного обладнання для комунальних закладів Центральної райлікарні та Центру ПМСД.

Буде продовжена робота по залученню коштів із Фонду регіонального розвитку. Готуються заявки на конкурсний відбір проєктів:

–  «Реконструкція стадіонного комплексу в м.Сновськ, Корюківського району, Чернігівської області з виділенням черговості: І, ІІ та ІІІ черги»

 • «Капітальний ремонт спеціалізованої  гімнастичної спортивної зали та допоміжних приміщень, будівель та споруд за адресою: Чернігівська обл., м. Сновськ, вул. Залізнична, 41»
 • «Капітальний ремонт Сновської ЗОШ І-ІІІ ст. №1 за адресою: вул. 55 Стрілецької Дивізії, 35, м. Сновськ, Чернігівської області».
 • «Капітальний ремонт приміщень та будівель з модернізацією тепломереж (встановлення БМК на твердому паливі) Сновського ДНЗ №1 за адресою вул.Миру, 36 м.Сновськ Чернігівська область».

Буде продовжуватись робота по залученню грантових коштів в громаду. В І кварталі планується завершити реалізацію проектів в рамках Програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE):

 • “Створення території з покращеною інфраструктурою для бізнесу на березі річки Снов в селі Займище” (за рахунок коштів донора будуть придбані торгові ряди та альтанка для встановлення на березі річки Снов в с.Займище)
 • «Покращення медичних послуг в Сновській територіальній громаді шляхом закупівлі лабораторного і медичного обладнання та меблів» (за рахунок коштів донора будуть придбані медичне обладнання та меблі для комунальних медичних закладів громади).

Продовжується у 2022 році співпраця з Ініціативою «Управління публічним інвестуванням» в рамках проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що підтримується Урядом Канади і реалізується компанією Alinea International, з Програмою «U-LEAD з Європою»,  з «Фондом малих проектів – Україна» Фонду міжнародної солідарності в Україні та іншими донорами.

Шановні жителі Сновської громади!

Підсумовуючи роботу за минулий  рік, можу зазначити, що не зважаючи на труднощі, нам вдалося витримати всі випробування, забезпечити діяльність усіх комунальних установ міської ради та закласти основу для подальшого розвитку громади в цілому. Щирі слова вдячності заслуговують депутати міської ради, представники виконавчого комітету, працівники апарату міської ради, працівники галузей освіти, культури, медицини, комунальних підприємств, приватних підприємств, ті, хто забезпечують життєдіяльність громади. Хочеться сподіватися, що така міцна і відповідальна співпраця в дружній команді принесе в подальшому ще більше позитивних результатів.

Окрема подяка народному депутату Максиму Зуєву, депутатам обласної ради – Олександру Якубіну, Ігорю Вдовенку, Василю Амельченку та Юрію Музиці, підтримку яких відчуває громада. Вони спрямовують кошти на Сновщину, виділені їм на депутатську діяльність, допомагаючи розвивати її, поліпшувати матеріальну базу освітніх, медичних та культурних закладів громади, підтримують в обласній раді рішення на благо Сновщини.

2021-й рік був дуже непростий для нас. У період пандемії коронавірусу, коливання цін на енергоносії та інших проблеми, нам з вами вдалося зробити чималий крок у наш розвиток завдяки згуртованості та любові до роботи. Одним з найбільших досягнень особисто для мене, як для міського голови, є те, що нам вдалося активізувати жителів всіх вікових категорій. Дякую, що ви не були байдужі, а долучалися до опитувань і голосувань, які проводили працівники міської ради та члени Молодіжної ради, вносили свої пропозицій. Впевнений, якщо плідно працювати, то ми зможемо реалізувати всі наші плани для покращення життя.

На завершення хочу сказати, що на результат повинні працювати всі, хто має знання та ідеї, досвід та ресурс: галузеві фахівці, підприємці,  молодь. Вірю у нашу єдність та згуртованість заради сьогоднішнього дня та майбутнього. Вірю, що всі наші задуми та плани втіляться, і ми продовжимо будувати громаду щасливих людей!

Вже другий рік поспіль через пандемію коронавірусу звітую про роботу міської ради онлайн.  Але ви можете ставити свої запитання у рубриці «Запитання до влади» на офіційному веб-сайті Сновської міської ради або залишати свої коментарі у Фейсбуці на офіційній сторінці Сновської міської ради, на які обов’язково надам відповідь.

Дякую за увагу!

Міський голова                                                 Олександр МЕДВЕДЬОВ