» » Порядок отримання свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану на тимчасово окупованій території України

Порядок отримання свідоцтв про державну реєстрацію актів цивільного стану на тимчасово окупованій території України

У зв’язку з неможливістю виконувати свої повноваження відділами державної реєстрації актів цивільного стану, які знаходяться на тимчасово окупованих територіях проведення державної реєстрації актів цивільного стану, внесення змін до актових записів цивільного стану, їх поновлення та анулювання за заявами громадян України, які проживають на тимчасово окупованій території України, здійснюються відділами державної реєстрації актів цивільного стану за межами цієї території.

Оскільки свідоцтва про народження дитини, або медичні свідоцтва про народження, свідоцтва про смерть або лікарське свідоцтво про смерть, які видаються на окупованій території, не мають юридичної сили та не визнаються на території України, 24.02.2016 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України» № 990-VIII від 04.02.2016 року.

Отже, для отримання свідоцтва про народження дитини або про смерть особи, яка померла на тимчасово окупованій території України, спочатку необхідно звернутися до будь-якого відділу державної реєстрації актів цивільного стану в межах території, підконтрольній легітимній владі України, та отримати письмову відмову, яка має бути використана при підготовці заяви до суду.

Наступний крок, потрібно подати до будь-якого суду (за межами такої території незалежно від місця проживання заявника) заяву про встановлення факту народження або смерті особи на тимчасово окупованій території України, а разом з нею – належні докази та квитанцію про сплату судового збору.

У зв’язку з набранням чинності 24.02.2016 Закону України «Про внесення змін до Цивільного процесуального кодексу України щодо встановлення факту народження або смерті на тимчасово окупованій території України», відмову у проведенні державної реєстрації народження та смерті у зв’язку з неналежним підтвердженням цих фактів, відділ державної реєстрації актів цивільного стану складає та видає у день звернення заявника з цього питання.

Враховуючи що ухвалене судом рішення у справах про встановлення факту народження та смерті особи на тимчасово окупованій території України, визначеній Верховною Радою України, підлягає негайному виконанню, державна реєстрація народження або смерті на підставі такого рішення має проводитися відділом державної реєстрації актів цивільного стану у день звернення та у присутності заявника.

У разі направлення судом рішення про встановлення факту народження або смерті, орган державної реєстрації актів цивільного стану проводить відповідну державну реєстрацію.

Свідоцтво про народження видається при зверненні одного з осіб, які мають право подавати до суду заяву про встановлення факту народження, а свідоцтво про смерть – при зверненні родичів померлого або їх представників, спадкоємців померлого.

Звертаємо увагу громадян, що при поданні заяви на шлюб важливо враховувати, що свідоцтва чи рішення суду про розірвання шлюбу отримані від установ, що діють на тимчасово окупованих територіях,  відповідно до діючого законодавства не визнаються в Україні (Стаття 9. Закону України «Про забезпечення прав і свобод громадян та правовий режим на тимчасово окупованій території України») і перш, ніж подати заяву на реєстрацію шлюбу, необхідно буде  звертатись до суду за отриманням рішення про розірвання шлюбу.

Сновський районний відділ державної реєстраціїактів цивільного стану

Головного територіального управління юстиції у Чернігівській області

Leave a Reply