» » Звіт міського голови Олександра Медведьова перед Сновською міською територіальною громадою за 2022 рік

Звіт міського голови Олександра Медведьова перед Сновською міською територіальною громадою за 2022 рік

Публічне звітування міського голови у зв’язку із запровадженим в Україні воєнним станом відбувається в онлайн-форматі відповідно до п.п. 8 п.1 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Порядку проведення масових заходів на території Чернігівської області, затвердженого Протоколом Ради оборони Чернігівської обл. 07.09.2022 р. №12. Усі бажаючі мають змогу прочитати звіт та переглянути його презентацію на офіційному сайті Сновської міської ради, на офіційній сторінці  міської ради у Фейсбук, на Ютуб-каналі Сновської міської ради. Свої запитання ви можете поставити керівникам громади на особистому прийомі або дистанційно у рубриці «Запитання до влади» на офіційному веб-сайті Сновської міської ради чи залишати свої коментарі у Фейсбуці на офіційній сторінці Сновської міської ради, на які обов’язково буде надано відповідь.

Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я щороку звітую перед територіальною громадою про діяльність Сновської міської ради та її виконавчих органів.

Минулий 2022 рік став особливо складним для всіх. Рік війни. Все наше життя змінилося, підпорядковуючись воєнному стану. День 24 лютого перекреслив усе. В наші плани не входили обстріли,  авіабомбардування, пересування військової техніки, страх і невизначеність. Нас ніхто не інструктував, як поводитися, коли за вікном літають російські літаки і їдуть ворожі танки. Цей рік нас всіх змінив, росія хотіла нас роз’єднати і зламати, але ми навпаки, як ніколи згуртувалися і об’єдналися заради спільної мети – Перемоги України.

Дякую всім старостам, які були завжди на зв’язку з нами і допомагали жителям своїх сіл. На превеликий жаль, нині з нами поки що нема старости Новоборовицького старостату Анатолія Сірого. Його окупанти викрали 29 березня і досі його місцезнаходження невідоме. Спецслужби докладають всі зусилля, щоб знайти його та ще двох цивільних жителів нашої громади Євгенія Петліца і Олександра Кольцина. Російський полон пережив і я та приватний підприємець, депутат обласної ради кількох скликань Григорій Божок, а також ще 6 цивільних жителів громади.

Перша звістка про загиблого Героя-земляка, який пішов захищати Україну від ворога, надійшла у громаду вже  у березні. За час війни з росією, наближаючи для всіх нас Перемогу, свої життя віддали 24 наших сновчан… Вічна Пам’ять і Слава Героям!

На жаль, війна досі триває, а ворог дуже підступний. Тому в цьому звіті не прозвучить інформація про значні здобутки громади. Проте вони були, хоч вірили в них одиниці, а десятки сіяли паніку, що «все пропало».

З 24 лютого міська рада працювала без вихідних 24/7 і багато про що тоді мовчала. Про те, як діставали борошно і ліки, як доставляли готівку для виплати пенсій, як допомагали військовим, як рятували цивільних. Розповімо й розсекретимо все після Перемоги.

Затвердивши бюджет на 2022 рік ми з депутатами міської ради запланували багато зробити для розвитку громади. Та з початком масштабної збройної агресії російської федерації довелося все змінювати. Коли в лютому-березні не було сполучення громади з обласним центром і взагалі з усією Україною й назрівала продуктова криза, ми продовжили забезпечувати  життєдіяльність Сновщини. У пріоритеті і нині залишається допомога малозахищеним верствам населення і підтримка наших захисників.

Незважаючи на війну, процеси забезпечення життєдіяльності громади не припинялися. Всі служби, організації та установи продовжували свою роботу, хоч частково їх працівники деякий час перебували на простої. Ні на день не припиняли свою роботу комунальники, тож ми були з водою, теплом і світлом, наскільки це було можливо. Працівники КП «Сновська ЖЕД»  вивозили сміття, прибирали вулиці міста. Функціонували заклади охорони здоров’я, освіти, культури, виплачувалася заробітна плата, проводилися спортивні та культурні заходи на підтримку ЗСУ. Не припиняє надавати послуги населенню в умовах воєнного стану відділ ЦНАП. Працівники терцентру також постійно надавали і  надають  свої послуги малозахищеній категорії населення громади.

Хочу подякувати тим, хто все це робив і робить, хто весь час відбудовує і творить, волонтерить і захищає, лікує, здає кров і навчає, пече хліб і патрулює вулиці, саджає квіти і просуває українську культуру, виборює перемогу у спорті і б’ється на полі бою, підтримує соціально незахищених і залучає кошти в громаду, критикує і в той же час мотивує, збирається на засідання виконкомів і сесій, щоб приймати рішення на користь громади!

Депутати, сесії, виконком

Депутатський склад Сновської міської ради восьмого скликання у 2022 році представляло 8 політичних партій: 8 депутатів  обрані від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»; по троє депутатів від партій «СЛУГА НАРОДУ», «Наш край», «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ», «Батьківщина»; по двоє депутатів від партій Олега Ляшка, «ЗА МАЙБУТНЄ», «Сила і честь».

Секретар міської ради – Наталія САМОЙЛОВА. На початок 2022 року продовжувало працювати п’ять депутатських фракцій від політичних партій: «Рідний дім» (голова Павло Тютюнник), «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» (голова Володимир Невмовенко), «Наш край» (голова Володимир Гордюк), Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (голова Вячеслав Матвієнко), «СЛУГА НАРОДУ» (голова – до червня 2022 року Володимир Карпенко, з 28 червня 2022 р. – голова Ігор Батюк). Депутатська фракція «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» була розпущена за заявами депутатів 29 квітня 2022 року на 15-ій  сесії 8 скликання). Продовжує діяти одна депутатська група «Сновщина» – голова Павло Солодовник.

За звітний період було припинено депутатські повноваження двох депутатів: Володимира Анопрієнка (08.01.2022 у зв’язку зі смертю), Володимира Карпенка (23.05.2022 у зв’язку з обранням на виборну посаду). Набули повноважень двоє депутатів: Михайло Булденко  – з 29.04.2022, Ігор Батюк –  з 28.06.2022.

Сьогодні всі депутати міської ради, незважаючи на свої політичні уподобання, працюють злагоджено та консолідують всі зусилля на розбудову громади.

Головною формою роботи депутатів є сесійна діяльність. Протягом 2022 року було проведено 7 сесій міської ради. Явка депутатів на сесійні засідання склала 77% (середня явка 20 депутатів із 26).

На пленарних засіданнях депутатами ухвалено 220 рішень,  серед яких:

  • 12  рішень з бюджету громади та внесення змін до нього;
  • 32 рішення стосувалося Програм соціально-економічного розвитку;
  • 41 рішення з питань майна та комунальної власності;
  • прийнято100 рішень з земельних питань.

На сьогоднішній день всі рішення міської ради виконано або на стадії виконання.

У 2022 році депутатами прийнято та працювало 55 різноманітних Програм, під дію яких сесією міської ради виділялися відповідні кошти.

У зв’язку з оголошенням  воєнного стану в Державі та зважаючи на фінансові можливості бюджету в умовах воєнного стану з 1 травня 2022 року за рішенням міської ради було припинено фінансування 14 Програм.

В міській раді у звітному році функціонували чотири постійні депутатські комісії:

  • Постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова – Ганна Гукун);
  • Постійна комісія з питань законності, освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, молоді, спорту, депутатської діяльності та етики (голова – Ігор Батюк);
  • Постійна комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг (голова – Сергій Виблов);
  • Постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи (голова – Володимир Невмовенко).

Проведено 36 засідань постійних депутатських комісій міської ради, на яких попередньо розглядалися проєкти рішень; 3 засідання голів депутатських фракцій/груп та голів постійних комісій міської ради; 1 засідання комісії з питань присвоєння звання «Почесний громадянин Сновської міської територіальної громади». Опрацьовано 30 офіційних звернень депутатів міської ради.

Депутати Сновської міської ради проводили зустрічі та особистий прийом виборців, були активними учасниками підготовки та проведення масових благодійних та пам’ятних заходів.

У звітному році відбулося 11 засідань виконавчого комітету,  на яких ухвалено 98 рішень. Перед винесенням питань на засідання виконкому організовувалася робота і проводилися попередні засідання комісії з розгляду питань по обстеженню зелених насаджень та опікунської ради з питань забезпечення прав та інтересів повнолітніх осіб, які потребують опіки або піклування. Слід зазначити, що не проводилися заплановані засідання виконкому у березні та травні через події пов’язані зі збройною агресією російської федерації і небезпечну ситуацію у громаді.

У зв’язку з кадровими змінами протягом року були внесені зміни до складу виконкому та складу комісій, які утворювалися рішенням виконавчого комітету.

19 травня 2022 року одноголосно депутатами міської ради на посаду керуючого справами (секретаря) виконавчого комітету міської ради було затверджено Володимира КАРПЕНКА.

Під його керівництвом здійснювався особистий прийом громадян із питань, які потребували винесення на засідання виконавчого комітету, та з інших питань, які потребували вирішення. За результатами звернень у визначений термін надавалися відповіді заявникам.

Протягом року здійснювався контроль та реалізовувалися заходи в рамках Програми покращення матеріально-технічного забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи.

ВОЛОНТЕРСТВО і ГУМАНІТАРНА ДОПОМОГА

Дякуючи волонтерам на Сновщину з початку оголошення воєнного стану  доставлялися ліки, інші товари першої необхідності.

Завдяки підприємцям в перші місяці війни ми змогли організувати безкоштовну роздачу людям молока, яєць, курей. Знайшли зерно і перемололи його на борошно, діставали дріжджі, тож була можливість пекти і возити хліб в усі куточки громади. Міською радою у перші дні воєнного стану було створено громадське об’єднання у місті і селах  «Правопорядок Сновськ» для забезпечення порядку і безпеки.   Працівники

міської ради самі ставали волонтерами.

Як тільки Сновщина звільнилася від окупантів, наші жителі стали допомагати ЗСУ. У місті і в усіх старостатах громади плетуть сітки, в’яжуть шкарпетки, роблять тушонку, збирають консервації та овочі і передають нашим захисникам, а також збирають кошти і теж передають на потреби військових.

Щоб жителі громади та внутрішньо переміщені особи, які оселилися на Сновщині, а також установи і організації  мали змогу отримувати гуманітарну допомогу, міська рада налагодила співпрацю з багатьма міжнародними фондами, організаціями і донорами. Ми зверталися до країн цивілізованого світу, стукали у всі двері, писали листи і отримували відповіді та підтримку.

Дякуємо депутату обласної ради Олександру Якубіну, який один з перших розпочав надавати допомогу і продовжує робити це зараз. Щиро дякую Молодіжній раді, адже Молодіжний простір, який тільки-но у січні вдалося відкрити у Сновську,        перетворився у справжній волонтерський центр під керівництвом Ольги Гаврилець, куди йшли переселенці, багатодітні родини, молоді мами, люди з інвалідністю тощо.

Дякуємо Товариству Червоного Хреста України, волонтеру Дмитру Моісеєнку, Олександру Веселому, благодійній організації «Іскра добра», БФ «Милосердя», БО «Благодійний фонд «Паляниця – Україна», БО «Благодійний фонд Сергія Притули», ГО «Благодійний фонд міжнародних та регіональних досліджень», МБФ «Європа», БФ «Надія» та іншим.

Спочатку благодійні програми передбачали допомогу в основному продуктами харчування та необхідними в побуті речами, а згодом ця робота продовжилася в      напрямку відбудови пошкоджених осель, створення умов, щоб пережити зиму і      блекаут. Це отримання генераторів, теплових завіс, бочок для води, термосів тощо.

За 2022 рік міською радою було отримано і роздано населенню та організаціям:

1998 шт. коробок продуктових наборів від держави;

11  генераторів;

2  теплові завіси;

2 бензопили;

40 баків для води ємністю 300 л;

30 матраців;

112 гігієнічних наборів;

4 велосипеди;

1 сонячну станцію;

1 комплект обладнання для супутникового зв’язку Starlink.

Міська рада співпрацює з Корюківською районною організацією Товариства Червоного Хреста України. Продуктову допомогу у 2022 році в кількості 1110 наборів отримали старостинські округи. Продуктові та гігієнічні набори в кількості 13 штук були надані дітям загиблих воїнів, а 441 шт. продуктових наборів,  640 шт. гігієнічних наборів, 940 шт. побутових речей були роздані ВПО та інвалідам 1 групи, які зареєстровані на території громади.

Від Громадської організації «Це – Наша Справа» ВПО отримали продуктові набори в кількості 283 шт.

Від Фонду міжнародної солідарності (республіка Польща) у якості гуманітарної допомоги для забезпечення соціальних потреб населення Сновської територіальної громади КНП «Сновська ЦРЛ» отримало спеціалізований санітарний автомобіль   швидкої екстреної медичної допомоги типу В з обладнанням вартістю 2,9 млн грн.

Департамент з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської  ОДА передав 2 генератори, які встановлено в пункті незламності та котельні АТ   «Облтеплокомуненерго».

Бюджет громади

Фінансовий відділ міської ради  очолює  Ліна САВЧЕНКО.

Для того, щоб громада жила і працювали всі служби для забезпечення життєдіяльності громади, необхідно було і в умовах війни працювати над наповненням місцевого бюджету, а головне – над його економією.

Що стосується міської ради, то працівникам колективу  скасували всі надбавки, а частина колективу була відправлена на простій. Було призупинено фінансування 14 Програм.  Завдяки всім заходам щодо збалансування видатків, навіть у важких умовах воєнного стану нам вдалося цілий рік вчасно виплачувати заробітну плату всім працівникам освіти, медицини, культури, соціальним робітникам. І в 2023 рік ми увійшли без боргів.

За шість років існування Сновської міської ТГ надходження до бюджету  зросли на 29,8 млн грн. Якщо у 2017 році надходження міської ТГ становили 174,6 млн грн, то у 2022 році досягли 204,4 млн грн.

При цьому суттєво змінилося співвідношення частки власних надходжень та офіційних трансфертів у структурі доходів бюджету.

Так у 2017 році питома вага власних надходжень складала 36,8%, офіційних трансфертів 63,2%. У 2022 році питома вага власних надходжень досягла 62,3%, тоді як офіційні трансферти склали 37,7%.

Широкомасштабна збройна агресія російської федерації проти України, запровадження воєнного стану в Україні негативно вплинули на виконання бюджету міської територіальної громади у 2022 році.

Так за 2022 рік власних надходжень (без врахування офіційних трансфертів) бюджет отримав 127,2 млн грн, тоді як у 2021 році 125,5 млн грн.  Темп росту до надходжень 2021 року складає лише 101,4%.

Зокрема в розрізі складових дохідної частини бюджету:

– власних надходжень загального фонду за 2022 рік отримано у сумі 111,2 млн грн (виконання склало 94,6%),  що менше ніж виконано у  2021 році на 6,3 млн грн. Якщо порівняти в розрізі доходів, то надходження від податку на доходи фізичних осіб зросли на 6 млн грн, тоді як найбільших втрат зазнала  дохідна частина бюджету по таких видах надходжень як: плата за землю менше на 8 млн грн, акцизний податок менше на 1,9 млн грн, єдиний податок менше на 2,7 млн грн.

– власних надходжень спеціального фонду за 2022 рік отримано у сумі 16 млн грн, що більше ніж у 2021 році на 8 млн грн, при цьому питома вага доходів  (83,1%)  отримана за рахунок надходжень від передачі майна  бюджетним установам від інших установ, організацій.

Офіційні трансферти (дотації, субвенції) у 2022 році надішли в сумі 77,1 млн грн. Зменшення обсягу трансфертів порівняно з 2021 роком склало  5,4%.

Основними бюджетоутворюючими надходженнями є:

  • податок та збір на доходи фізичних осіб – 56,5%
  • плата за землю – 10,1%
  • єдиний податок – 10,6%
  • власні надходження бюджетних установ – 11,9%
  • рентна плата за використання лісових ресурсів – 4,2%
  • акцизний податок – 2,3%
  • податок на нерухоме майно – 2,4%
  • інші надходження – 2,0%

За підсумками 2022 року найбільшими платниками податків і зборів до бюджету громади є:

юридичні особи

АТ “УКРЗАЛІЗНИЦЯ”
Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту
СТОВ  “ЩОРССIЛЬГОСПСЕРВIС”
ДП “Корюківське лісове господарство”
ПСП “ЯНА ПЛЮС”
ПП  “НИВА-ІМПУЛЬС”
КНП «СНОВСЬКА ЦРЛ»
ТОВ «Астра»
ДП «СНОВСЬКРАЙАГРОЛIСГОСП»
ДПТНЗ “Сновське ВПУЛГ”
ПРАТ  “ЩЗПТ”
КНП “СНОВСЬКИЙ ЦПМД”

фізичні особипідприємці

Веселий О.Д.
Веселий С.Д.
Примак О.С.
Виблова О.В.
Коляко  П.Ф.
Клименко С.М.
Хуторний М.С.
Коваленко П.В.
Фастов М.М.
Герасименко I.Д.
Кабак О.I.
Булденко М. Ф.

Видаткова частина бюджету здійснюється із застосуванням програмно-цільового методу, де для 55 бюджетних програм складені бюджетні паспорти.

Видаткова частина бюджету за 2022 рік виконана в сумі 203 млн грн., у тому числі видатки загального фонду – 184,4 млн грн, видатки спеціального фонду – 18,6 млн грн.

Фінансування видатків здійснювалось в умовах воєнного стану, відповідно до затвердженого уточненого розпису з урахуванням наявних фінансових ресурсів та звернень головних розпорядників коштів бюджету міської територіальної громади.

Питому вагу в загальному обсязі видатків загального фонду бюджету за 2022 рік займають такі галузі як:

  • освіта – 111,5 млн грн (60,5 %);
  • охорона здоров’я – 13,1 млн грн (7,1%), у т.ч. видатки на КНП ,,Сновська центральна районна лікарня” – 7,7 млн. грн., на КНП „Сновський центр первинної медичної допомоги” – 5,4 млн грн;
  • соціальний захист та соціальне забезпечення – 18,6 млн грн (10,1 %);
  • культура і мистецтво – 10,5 млн грн (5,7 %);
  • фізична культура і спорт – 2,8 млн грн (1,5 %);
  • житлово-комунальне господарство – 3,3 млн грн (1,8 %);
  • утримання та розвиток інфраструктури доріг – 1,4 млн грн (0,7 %);
  • державне управління – 22,3 млн грн (12,1 %), у т.ч. видатки на утримання міської ради, функціонування Програм;
  • інші – 0,9 млн грн (0,5%)

У структурі витрат за економічною сутністю на захищені статті видатків загального фонду бюджету спрямовано 94% фінансового ресурсу, з них на заробітну плату з нарахуваннями та оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 89,1%.

У видатковій частині спеціального фонду питому вагу займають капітальні видатки, на які спрямовано кошти у сумі 14,6 млн грн (78,5% від загального обсягу виконання). В розрізі джерел фінансування капітальні видатки проведені за рахунок отриманих субвенцій з державного та обласного бюджетів у сумі 1,6 млн. грн., коштів бюджету розвитку  у сумі  1,4 млн грн та за рахунок інших джерел власних надходжень у сумі 11,6 млн грн (бюджетними установами взято на облік отримане майно від інших установ, організацій).

Відділ бухгалтерського обліку та звітності очолює Світлана ВИБЛОВА. Головна мета його роботи – надання достовірної інформації, яка необхідна для управління діяльності міськвиконкому та забезпечення контролю за виконанням кошторисів доходів та видатків. За даними бухгалтерського обліку складаються бюджетна, фінансова, податкова, статистична та інші звітності.

Порядок ведення бухгалтерського обліку регулює Державне казначейство України, у якому станом на 31 січня 2022 року відкрито 78 реєстраційних та особових рахунків. Ведеться контроль за відображенням на них усіх операцій.

Відділом у натуральній формі оприбутковано допомоги і грантів від Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, благодійних фондів  на суму 9,3 млн грн, зокрема по програмі DOBRE – 1,5 млн грн та по проекту «Реконструкція каналізаційних мереж по вул. Леніна, Некрасова, Р.Люксембург в м.Щорс» – 6,2 млн грн.

Сектор з публічних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності очолює Тетяна ШИЛО. Протягом 2022 року міською радою здійснювалось проведення закупівель товарів, робіт, послуг через систему PROZORRO, а саме: пально-мастильні матеріали,  канцелярські товари, електрична енергія,  сіль для посипання доріг, різне  обладнання та запчастини. Протягом 2022 року проведено 40 спрощених закупівель, та 2 конкурси. Оформлено 45 протоколів щодо прийняття рішення,  уповноваженою особою  прийнято 45 рішень, оприлюднено 219 звітів про укладені договори в системі електронних закупівель PROZORRO.

Стратегічне планування

Відділ економічного розвитку та інвестицій очолює Ганна ГУКУН. Починаючи з 24 лютого 2022 року, економіка Сновської громади, як і всієї України, функціонує в умовах безпрецедентних викликів, тож довелося змінювати напрямки роботи.

На початок 2022 року з метою активізації комунікацій влади і громади спільно з Молодіжною  радою при міському голові була проведена значна робота з  впровадження у 2023 році проєктів  Шкільного громадського бюджету. Учнями освітніх закладів було подано 15 проєктів, всі були допущені до голосування. Але через широкомасштабне вторгнення росії довелося зупинити дію ряду програм, в тому числі і Шкільний бюджет, і  перенести їх реалізацію на мирний час.

Нереалізованим залишився і розроблений відділом проєкт Створення сільського відкритого простору «Хотуницька світлиця» через відміну конкурсу.

Через обмеження фінансових ресурсів на місцевому і державному рівні найактуальнішим напрямком роботи відділом стає залучення позабюджетних  інвестицій на розвиток громади. Завдяки напрацьованим у мирний час зв’язкам громаду підтримали  різноманітні благодійні, волонтерські та гуманітарні фонди як вітчизняні, так і міжнародні.

За рахунок субвенції з державного бюджету місцевим на реалізацію проєктів у межах «Програми з відновлення України» відповідно до Фінансової угоди між Україною та Європейським інвестиційним банком (ЄІБ) громадам Чернігівщини була надана можливість взяти участь у конкурсному відборі. Відділом у серпні місяці була подана проєктна заявка “Капітальний ремонт корпусу №1 Сновської початкової школи на суму 5,6 млн грн. (в т.ч. співфінансування с бюджету Сновської МТГ 23%)  з метою створення  належних умов та збереження здоров’я вихованців через впровадження заходів з енергозбереження. На даний час результати конкурсного відбору ще не оприлюднені.

На виконання Програми підтримки малого і середнього підприємництва з бюджету громади в 2022 році виділено 20 тис. грн. на відшкодування транспортних витрат фізичним особам – підприємцям, які забезпечують товарами першої необхідності населення  віддалених та малонаселених пунктів.    Через воєнний конфлікт з рф фінансування у 2022 році відбулося частково.

Щоквартально аналізувалися показники Програми розвитку малого і середнього підприємництва на 2021-2027 роки. Проводилася організаційна робота серед суб’єктів  господарювання з метою залучення їх до участі в освітніх вебінарах.

Працівники відділу проводили збір та обробку даних для Автоматизованої системи муніципальної статистики та вносили дані в гугл-анкети щодо визначення інвестиційної привабливості громади.

З метою підтримки державного проєкту грантової допомоги бізнесу в умовах війни ведеться щомісячний моніторинг звернень суб’єктів господарювання щодо отримання допомоги в банківській установі громади.

Відділ є виконавцем Програми пільгового кредитування «Власний дім». Ведеться роз’яснювальна робота серед населення про умови отримання пільгових кредитів на ремонт або придбання житла, проте у звітному році нові договори з жителями громади не укладались.

Міською радою розпочато ще в мирний час роботу щодо пошуку муніципалітету-побратима із Польщі. Після декількох онлайн переговорів був підписаний Меморандум про співпрацю між керівниками українських громад Сновської, Городнянської  та  Тупичівської і польських гмін Стольно, Хелмно та Папово-Біскупе Хелмінського повіту Куявсько-Поморського воєводства. Цей меморандум підкреслює міцні та дружні стосунки в сферах економіки, безпеки, спорту, культури та освіти між Гмінами Польщі та Громадами України.

Грантові проєкти

Окрім запитів на благодійну допомогу, відділ займався грантовою діяльністю на конкурсній основі. Реагуючи на виклики  відділ почав співпрацю з громадським сектором в частині спільного написання грантових заявок. Саме на неурядові організації була направлена левова частка міжнародної допомоги.

Допомогу в підготовці заявок також надавав регіональний офіс «U-LED з Європою» в Чернігівській області в особі Володимира Бойка.

В результаті проєктної діяльності протягом 2022 року було подано на різноманітні недержавні конкурси 13 проєктних заявок, з яких 5 – отримали перемогу.

Сновська міська рада всебічно сприяла реалізації проєктів на території Сновщини, надававши приміщення для проведення заходів та виступала інформаційним партнером проєктів.

Профінансовано у 2022 році 4 проєкти на суму 1,5 млн грн, виконавцем яких є ГО «Лампа».

  1. Проєкт «Арт-терапевтичні зустрічі з психологічної допомоги внутрішньо переміщеним сім’ям з дітьми «КОЛО ПІДТРИМКИ», який став переможцем Конкурсу грантів   «Консолідуємося заради перемоги України» за сприяння Європейського Союзу, тривав 3 місяця. За цей час арт-терапевтичні заходи відвідали 90 осіб, переважна більшість з яких ВПО. Крім того, придбано та передано Сновському ліцею № 2 проєктор, який буде використовуватися для подальшої діяльності «ПРОСТОРУ МОЖЛИВОСТЕЙ». Загальна вартість проєкту 113,7 тис. грн. До роботи в проєктах залучалися місцеві психологині Наталія Куриліна та Жанна Дмитренко, які безпосередньо проводили арт-терапевтичні зустрічі.
  2. Проєкт «САМ відновлює, підтримує та гуртує!» отримав перемогу у конкурсі грантів програми «Тримай», який започатковано Дитячим фондом ООН (ЮНІСЕФ) та реалізувався громадською організацією «YouthUp»  в межах програми «СПІЛЬНО: Молодь». Проєкт тривав на території Сновщини протягом 2-х місяців. Його загальна вартість склала 478,1 тис. грн. Проведено  серії  різноманітних заходів психологічного, арт-терапевтичного напрямків та згуртувального характерудля дітей та молоді, в тому числі внутрішньо переміщених у Сновську громаду. Крім того, придбано додаткові меблі та обладнання для Молодіжного простору САМ, а також створено та обладнано Фотостудію САМ.
  3. Проєкт «Забезпечення найнеобхіднішими продуктами харчування та шкільним приладдям ВПО на теренах Сновської громади і мешканців прикордонних з росією старостинських округів» направлений на підтримку гуманітарних потреб дітей прикордонних сіл громади та внутрішньо переміщених осіб та фінансується  Данською радою біженців. Проєкт передбачав закупівлю 500 наборів продуктів для сімей із прикордонних сіл громади, а також 300 наборів для учнів. Тривав проєкт 3 місяці. Крім того,  громадська організація ще отримає від грантодавця річний експертний супровід для зростання спроможності команди. Вартість проекту – 613,8 тис. грн.
  4. У рамках проєкту «Забезпечення гуманітарних потреб внутрішньо переміщених осіб до Сновської громади, які опинилися у кризових ситуаціях», що фінансується Фондом Східна Європа, забезпечено гуманітарною допомогою в вигляді  засобів гігієни та побутової хімії  300 родин внутрішньо переміщених сімей та постраждалих від військового конфлікту. Вартість проєкту становила 338 тис. грн.

На конкурсній основі була відібрана команда спеціалістів міської ради до участі в програмі «U-LEAD з Європою» «Кроки для спеціалістів. Мобільність», яка мала на меті підвищення спроможності представників органів місцевого самоврядування виконувати повноваження у транспортній та дорожній сферах в умовах воєнного стану. Під час навчання були отримані знання щодо проєктування веломаршрутів, відновлення громадського транспорту, безпеку дорожнього руху, здобуті навички роботи з гуглкартами, перепланування профілю вулиць за допомогою інструменту Streetm, проведення аудиту пішохідних шляхів, створення карти ДТП з допомогою геопросторової системи Google My Maps. Завершенням навчання стало розробка проєкту міжмуніципального співробітництва щодо повоєнного відновлення пасажирських перевезень в північних громадах Чернігівщини, який буде подано на конкурси міжнародним донорам.

У рамках співпраці з Програмою DOBRE у 2022 році завершено реалізацію проєкту «Покращення медичних послуг в Сновській територіальній громаді шляхом закупівлі лабораторного і медичного обладнання та меблів». Отримане медичне обладнання та меблі на загальну суму 1,9 млн грн.

Також в рамках програми DOBRE 14 січня відбулося довгоочікуване урочисте відкриття Молодіжного простору сновської активної молоді (САМ) у Будинку культури.

У жовтні 2022 року в обласній державній адміністрації було підписано Меморандум про продовження співпраці ще на 3 роки громад-переможниць в рамках реалізації програми USAID «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE). Це дозволило нашій громаді протягом трьох наступних років продовжити отримувати технічну та фінансову допомогу, зокрема створювати умови для громади краще управляти ресурсами, підвищувати якість комунальних послуг, стимулювати місцеву економіку та підвищувати залученість громадян.

Першим проєктом Програми ДОБРЕ-2  у 2022 році став проєкт екстреного реагування, який передбачає поставку обладнання для облаштування пунктів обігріву, пункту громадського харчування, підсилення роботи міської ради шляхом придбання комп’ютерної та оргтехніки на загальну вартість 40 тис. дол. Частина обладнання надійшла у 2022 році.

За підтримки відділу ГО «ЛАМПА» отримала перемогу в рамках Програми дiй та реагування територiальних громад на надзвичайнi ситуацii (CLEAR) Агентства США з мiжнародного розвитку (USAІD) з проєктом «СНОВЩИНА: допомога поруч». Період реалізації – 2023 рік. Орієнтовна вартість проєкту 50 тис.дол.

Проєктом передбачається:

– надання гуманітарної допомоги переміщеним і постраждалим від війни особам;

– проведення серій заходів за 8 різноманітними напрямками з відновлення та збереження фізичного та психоемоційного здоров’я соціально-вразливих груп населення громади (діти, молодь, ВПО, люди похилого віку, особи з інвалідністю тощо) та продовження процесів соціальної реабілітації, згуртування та інтеграції до Сновської громади дітей та молоді з числа ВПО;

– облаштування укриттів 6 навчальних закладів Сновської громади;

– створення та організація роботи Денного центру з питань попередження ґендерно-обумовленого насилля та реагування на його випадки (консультаційний простір);

– здійснення заходів з підвищення спроможності ГО «ЛАМПА».

Працівники відділу беруть участь у співбесідах з донорами щодо відбору громади для участі у різноманітних програмах. Так, за результатами співбесід, громаду було відібрано для участі:

  • У проєкті «Підтримка та розвиток спроможності соціальних та медичних інституцій у партнерських громадах з урахуванням гендерних аспектів», який реалізується Запорізьким БФ «Єдність за майбутнє» в рамках Спеціальної програми підтримки Східної України (підконтрольні Уряду території) за підтримки Німецького Товариства міжнародного співробітництва (GIZ). В рамках проєкту, який тривав 5 місяців, було проведено дослідження спроможності громади у ефективному наданні послуг всім жителям громади, включаючи внутрішньо переміщених осіб, відбулись  онлайн навчання для  фахівців медичних та соціальних інституцій та  для ВПО з питань працевлаштування та самозайнятості, підтримки  та розвитку спроможності соціальних та медичних інституцій з урахуванням гендерних аспектів, для психологів громади з питань психологічної допомоги та стрес менеджменту для внутрішньо переміщених осіб тощо. Загалом у цих тренінгах взяли участь  близько 30 бажаючих.

У результаті плідної співпраці з благодійним фондом «Єдність» за майбутнє» Сновська громада отримала підтримку в посиленні матеріально-технічної бази шляхом створення «Центру соціальної інклюзії та розвитку», який діє на базі бібліотеки-філіалу для дітей Сновської публічної бібліотеки. Центр облаштували сучасними меблями та обладнанням, створивши комфортні умови для дітлахів.

  • У проєкті «ReBoost: громадський центр швидкого реагування та відновлення територіальних громад України», який реалізується ГО “Поліський фонд міжнародних та регіональних досліджень” і підтримується проєктом “Спеціальна програма підтримки України”, що впроваджується GIZ за дорученням уряду Німеччини. У рамках проєкту у серпні-вересні проведено дослідження оцінки потреб громад для конкретизації специфічних викликів, що потребують юридичної підтримки ОМС та ЦНАП при наданні послуг місцевому населенню та внутрішньо-переміщеним особам. Відбулися онлайн навчання місцевих психологів та надавачів адмінпослуг. ЦНАП отримав 2 ноутбуки для покращення своєї роботи.
  • У Програмі цифрової трансформації Швейцарської Агенції розвитку EGAP, яка допоможе:

1.Підключитися до Платформи СВОЇ та створити сайт громади задля ефективної взаємодії жителів та місцевої влади.

2.Упровадити інструменти е-демократії за допомогою Платформи e-DEM: Громадський бюджет, Шкільний громадський бюджет, Консультації з громадськістю, Місцеві петиції тощо.

3.Запустити електронні щоденники та журнали в школах.

4.Провести навчання із підвищення цифрової грамотності для працівників ЦНАП та органів місцевого самоврядування.

5.Покращити роботу ЦНАП завдяки «мобільним валізам», зчитувачам ID-паспортів, системі електронної черги тощо.

– У Програмі екстреного реагування на війну в Україні, що впроваджується  Представництвом Oxfam в Україні. В рамках укладеного Меморандуму про взаєморозуміння очікується надходження гуманітарної допомоги на Сновщину в галузі гігієни, санітарії та теплозабезпечення.

– У Проєкті енергетичної безпеки, виконавцем якого є Компанія Tetra Tech ES, Inc. (Tetra Tech) і який фінансується Агентством США з міжнародного розвитку. Проєктом передбачається надання технічної допомоги щодо забезпечення теплопостачання громади в умовах воєнного стану та у відбудовний період після закінчення воєнних дій (очікується придбання мобільної модульної котельні для ЦРЛ та обладнання для котелень).

В 2021 році Сновська міська рада підтвердила свою належність до Європейської Ініціативи «Мери за економічне зростання», що відкриває громаді нові можливості в економічному розвитку і залученні міжнародної технічної допомоги. У 2022 році дана Програма надала благодійну допомогу закладам охорони здоров’я: медичну апаратуру та побутове обладнання. Очікується від Програми отримання паверстанції для покращення умов роботи міської ради та волонтерського центру на базі Будинку культури в критичних умовах.

Відділом підготовлений та поданий на конкурсний відбір проєкт «Повоєнне відновлення критично важливої послуги на теренах Сновської громади шляхом придбання спецтехніки». Конкурс ще триває.

Сновська міська рада є учасником Ініціативи «Управління публічним інвестуванням» в рамках проєкту «Супровід урядових реформ в Україні» (SURGe), що підтримується Урядом Канади і реалізується компанією Alinea International.  Під час воєнного стану Ініціатива надавала методичну допомогу у вирішенні питань самозабезпечення харчовими продуктами. Особливої популярності набула Ініціатива «Сади Перемоги» – всеукраїнська кампанія, спрямована на ефективне використання доступних земельних ділянок і спрямування всіх ресурсів для вирощування харчових продуктів задля недопущення продовольчої кризи в Україні. В рамках цієї ініціативи за сприянням проєкту SURGe міська рада отримала від компанії «Syngenta» 400 пакунків з насінням (огірки, кабачки, капуста та помідори) та відповідними інсектицидами для населення громади. Насіння отримали жителі населених пунктів, які найбільше постраждали під час окупації нашої території. За фінансової підтримки компанії Corteva Agriscience та ініціативи “Сади Перемоги” від проєкту SURGe наша громада отримала допомогу для зберігання зібраного врожаю – Автоклав «А100 electro» для консервації одночасно 85 півлітрових банок врожаю, вирощеного у Садах Перемоги нашої громади. Автоклав передано Сновському ліцею №1, керівництво якого ініціювало надання допомоги найбільш вразливим категоріям громадянам.

За результатами активної діяльності відділу у 2022 році у було залучено до громади 3,8 млн грн небюджетних інвестицій.

Освіта

Найбільшим структурним підрозділом міської ради є освітня галузь, яку очолює в.о. начальника Лариса МІРОШНИЧЕНКО.

Війна в Україні принесла нові виклики в освітянській галузі. Сновщини після трьох тижнів вимушених канікул через оголошення воєнного стану відновила освітній процес онлайн, який і донині проходить дистанційно.

Усі здобувачі освіти, незалежно від місця перебування у 2022 році, були атестовані, документи про освіту отримали 215 дев’ятикласників та 123 одинадцятикласники. Випускники 11 класів отримали 10 золотих (Сновський ліцей №3 – 3, Сновський ліцей №1- 4, Новоборовицький ліцей-1, Тихоновицький ліцей -2) та 3 срібних (Сновський ліцей №3 – 1, Сновський ліцей №1 –  2) медалей. 11 випускників 9-х класів отримали свідоцтва про базову загальну середню освіту з відзнакою. Маємо дуже достойні результати участі здобувачів освіти у Всеукраїнському конкурсі захисті науково-дослідницьких робіт МАН.

Освітянська галузь Сновської громади станом на 1 січня 2023 року налічує 627 працівників: 341 педагог та 286 технічних працівників.

На даний час освіту Сновщини представляють 18 закладів, які  підпорядковані міській раді:

  • 12 закладів загальної середньої освіти, із них: 8 ліцеїв, 3 гімназії, 1 Сновська початкова школа з дошкільним відділенням;
  • 2 дошкільних заклади (м.Сновськ та с.Кучинівка);
  • 3 позашкільних заклади (СЮТ, ЦДЮТ, ДЮСШ)
  • Дитячий заклад оздоровлення і відпочинку «Дружба»

На території громади функціонують також заклади обласного підпорядкування Сновське ВПУЛГ та КЗ «Сновська гімназія» (заклад інтернатного типу).

Загальна кількість учнів в закладах освіти Сновщини у 2022 р. становила 1982.  З 1 вересня 2022 року у перший клас пішло 168 учнів, що на 10 дітей менше, ніж у попередньому  навчальному році. Дошкільною освітою в 2022 році було охоплено 490 дітей.

Вартість утримання одного здобувача освіти у нашій громаді коливається від 25 тис. грн (Сновський ліцей №1) до 66 тис. грн (Тур`янська гімназія).

Пройшли перші чотири роки навчання в Новій українській школі (НУШ), завершилася реформа освітньої галузі в початковій школі. Класні кімнати перетворилися на простір для творчої самореалізації дитини, нова роль учителя – це партнерство і наставництво, підтримка дітей та розвиток у них незалежного критичного мислення, самоповаги та впевненості.

На базі Сновського ліцею №1 було створено тимчасовий екзаменаційний центр для проведення національного мультипредметного тесту, участь у якому взяло 120 майбутніх абітурієнтів.

Інклюзивною освітою було охоплено  9 закладів – 19 дітей у 19 інклюзивних класах. Продовжує працювати «Кімната успіху» (інклюзивно-ресурсна кімната) у Сновському ліцеї №1 та інклюзивно-ресурсний простір у Сновському ліцеї №2.

Виховна робота в закладах освіти Сновської ТГ спрямовувалась на виховання патріотизму, вшанування героїв-захисників, об’єднанню учнів, їхніх батьків та педагогів в одну велику сім`ю сприяла і спільна участь у волонтерському русі. Діти активно долучалися до плетіння сіток, допомагали збирати гуманітарну допомогу для бійців, брали шефство над людьми похилого віку, разом з усім містом вшановували загиблих земляків під час прощання з ними.

У зв’язку з тим, що навчальний рік розпочався в дистанційній формі навчання, гаряче харчування та підвіз дітей не здійснювалися.

Протягом 2022 року було покращено матеріально-технічну базу закладів освіти. Зокрема, за рахунок благодійних коштів ЮНІСЕФ було здійснено поточні ремонти опорних закладів громади – Сновських ліцеїв №1 та №3 і Петрівського ліцею на загальну суму 2,4 млн грн. У Новоборовицькому ліцеї замінено віконні блоки на суму 550 тис. грн.

Придбано шкільний спеціалізований  автобус вартістю 2,4 млн грн, співфінансування з місцевого бюджету склало 244 тис. грн.

Від Центру матеріально-технічного та інформаційного забезпечення освітніх закладів Чернігівської обласної ради було отримано 18 нових та 46 вживаних ноутбуків, 33 вживаних комп`ютери та 96 вживаних планшетів та генератор.

Для закладів освіти були закуплені 3 холодильники, 5 генераторів, 3 електроплити, 14 бензопил  та інше необхідне обладнання та матеріали.

Охорона здоров’я

Система охорони здоров’я громади представлена двома комунальними некомерційними підприємствами – «Сновський центр первинної медичної допомоги»  та «Сновська центральна районна лікарня». Так звані первинна та вторинна ланки.

На території Сновщини також діє «швидка» медична допомога – це відділ екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який підпорядковується Чернігівському обласному центру, а також приватна поліклініка.

Сновський Центр первинної медичної допомоги очолює генеральний директор Олена ШАРПАН.

Заклад  має 5 лікарських амбулаторій загальної  практики сімейної медицини (м. Сновськ, с. Рогізки, с. Петрівка, с. Нові Боровичі, с. Тур’я), 21 фельдшерський пункт та 2 фельдшерсько-акушерські пункти. У закладі продовжують використовувати стаціонарозамінні форми лікування – наявне 21 ліжко денного стаціонару. У  закладі  на обліку є 8 одиниць санітарного автотранспорту  (один передано до ЗСУ).

В установі працює 7 лікарів (в т.ч. 2 лікаря загальної практики – сімейної медицини, 2 терапевта, 3 педіатри), один лікар-інтерн, 41 середній медичний  працівник, 22 особи молодшого  та  обслуговуючого персоналу.  Головною проблемою закладу для його повноцінної роботи є укомплектування двох вакантних посад лікарів. З лікарями закладу уклали декларації 10 650 осіб, що складає 48,6% від загальної кількості населення громади, з них діти до 18 років 2758, (87,5% від загальної кількості дітей).

За 2022 рік в громаді народилось 77 дітей, із них 20 у селах (в 2021 році 101 дитина, із них 31  – в селах).  В 2022 році померло 435, з них працездатного віку 69 (у 2021 році – 546, з них працездатного віку – 86 осіб).

У закладі постійно проводиться робота щодо профілактики та своєчасного виявлення туберкульозу й онкозахворювань. Проводиться вакцинація від COVID-19 та проти керованих інфекцій.

Фінансове забезпечення для своєї діяльності медичний заклад отримує від Національної служби здоров’я України (НСЗУ) та з бюджету громади. Від НСЗУ у минулому році надійшло 8,2 млн грн. З місцевого бюджету для закладу виділено  5,4 млн грн, які пішли: на заробітну плату з нарахуваннями – понад 4 млн грн, на закупівлю медикаментів і перев’язувальних матеріалів – 161,5 тис. грн, на оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 1,1 млн  грн.

Також від Сновської міської ради за Програмою DOBRE для закладу надійшло медичне обладнання на суму 568 тис. грн та  меблі на суму 376,9 тис. грн.

Гуманітарної та благодійної допомоги первинна ланка медицини за звітний рік отримала на загальну суму 2,7 млн грн. Це медичне обладнання, оргтехніка, генератори, лікарські засоби, вироби медичного призначення, дитяче харчування, дрова, паливо-мастильні матеріали.

Рішенням Сновської міської ради затверджено План покращення медичних послуг на 2021-2026 роки, в якому основними напрямками розвитку первинної медичної допомоги є:

  • оновлення медичного обладнання;
  • заохочення для працевлаштування молодих фахівців (лікарів);
  • покращення стану оргтехніки та меблів для комфортної роботи працівників;
  • проведення поточних та капітальних ремонтів приміщень закладів.

Вторинну ланку медицини в громаді – Сновську центральну районну лікарню очолює генеральний директор Ірина ЯКУБОВСЬКА.

У структурі КНП «Сновська ЦРЛ» працює 221 працівник, з них 28 лікарів та 102 молодших спеціалісти з медичною освітою. Наразі заклад запрошує на роботу лікаря анестезіолога, травматолога та хірурга. Парк санітарного автотранспорту закладу налічує 5 авто.

Поліклінічне відділення КНП «Сновська ЦРЛ»  розраховано на 330 відвідувань за зміну. Прийом хворих ведеться за 15 напрямками: хірургія, травматологія, неврологія, наркологія, отоларингологія, офтальмологія,  дерматовенерологія,  психіатрія,  гінекологія, ендокринологія, кардіологія, фтизіатрія, стоматологія, терапія, УЗД діагностика. В амбулаторних умовах проводяться  хірургічні  втручання, за рік проведено1263 операції.

Функціонують кабінети:  функціональної та ультразвукової діагностики, ЛФК та масажу, процедурний, протитуберкульозний, «Довіри», фізіотерапевтичний, рентгенологічний, флюорографічний, клініко-діагностична лабораторія з бактеріологічним відділом, лікарняний банк крові. В 2022 році хворим було перелито 29,7 л компонентів крові.

Ліжковий фонд медичного закладу станом на 31 грудня 2022 року становив  108 ліжок у 8-ми відділеннях: терапевтичне – на 50 ліжок, хірургічне  з травматологічними ліжками на 15 ліжок, гінекологічне на 10 ліжок, педіатричне на 10 ліжок, неврологічне на 12 ліжок, інфекційне на 5 ліжок та паліативне на 6 ліжок.  В лікарні  функціонує  відділення  інтенсивної терапії  на  6 ліжок та приймально-діагностичне  відділення на 3 ліжка з виконанням функції невідкладної медичної допомоги.

З метою покращення якості діагностики та лікування пацієнтів протягом 2022 року закладом було придбано високотехнологічне медичне та інше обладнання. Зокрема, портативний апарат УЗД, апарати  ШВЛ, фотоелектроколориметр цифровий АР-120 APEL, аналізатор гематологічний автоматичний, електрокардіограф, відео ларингоскоп, відеокольпоскоп, холодильники, пральні машини, генератори.

Заклад утримується за рахунок коштів з НСЗУ, місцевого бюджету та інших надходжень. З січня 2022 року підвищилася заробітна плата середнім медичним працівникам до 13, 5 тис. грн, лікарям до 20 тис. грн, а асигнування з НСЗУ не збільшилися.

Чим більше підписано договорів з НСЗУ, тим більше заклад отримає коштів від Національної служби здоров’я. У звітному році КНП «Сновська ЦРЛ» уклала договір з Національною службою здоров’я України на 9 пакетів послуг:

  • хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах;
  • стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій;
  • профілактика, діагностика, спостереження, лікування та реабілітація пацієнтів в амбулаторних умовах;
  • езофагодуоденоскопія;
  • цистоскопія;
  • діагностика, лікування та супровід осіб із вірусом імунодефіциту людини (та підозрою на ВІЛ);
  • мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям;
  • ведення вагітності в амбулаторних умовах;
  • забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів.

За рік від НСЖУ центральна рай лікарня отримала 38,8 млн грн. З місцевого бюджету для оплати комунальних послуг та енергоносіїв  було виділено 7,65 млн грн.

Також було отримано 508,3 тис. грн позабюджетних коштів (медогляд водія, довідка психіатра, довідка нарколога, щорічні та поточні медогляди, медогляд при вступі на роботу тощо).

На даний час КНП «Сновська ЦРЛ» забезпечує безоплатне лікування невідкладних станів та стаціонарну допомогу за рахунок асигнувань НСЗУ та ліків, що надійшли в якості гуманітарної допомоги. На жаль, сума, яка  закладена у вартість медичних послуг не відповідає дійсним витратам на лікування епізоду захворювання, вона значно занижена.

У минулому році, не зважаючи на воєнний стан, було проведено поточні ремонти: дооблаштування ганків пандусами – 140 тис. грн, ремонт паркану  – 190 тис. грн, ремонт рентгенологічного кабінету – 50 тис. грн, ремонт інших відділень лікарні – 65 тис. грн, обладнання вбиральні для людей з обмеженими можливостями – 100 тис. грн.

Для надання більш якісної медичної допомоги необхідно укомплектувати існуючі вакансії лікарів, придбати сучасне високовартісне обладнання (пересувний мобільний цифровий рентгенологічний апарат), провести капітальний ремонт  відділення інтенсивної терапії, встановити на території КНП «Сновська ЦРЛ» кисневу станцію.

Міська рада за рахунок місцевого бюджету надає матеріальну підтримку лікарям Сновщини. У громаді у 2022 році функціонували Програми:

  • Комплексна програма розвитку та підтримки первинної медичної допомоги КНП «Сновський центр ПМД» на 2022-2026 роки (№3-13/VIII);
  • Програми підтримки та розвитку вторинної медичної допомоги на 2023-2025 роки (№3-20/VIII);
  • Програма місцевих стимулів для медичних працівників Сновської ОТГ на 2020 – 2022 роки (в редакції від 23.06.2020 №8-48/VІІ, зі змінами від 25.02.2021 № 5-4/VІІІ, від 06 липня 2021 р. № 4-8/VІІІ);
  • Програма забезпечення житлом лікарів Сновської ТГ на 2021-2023 роки (затверджена рішенням сесії Сновської міської ради від 24.12.2020 №12-2/VIII).

Соціальний захист населення

Велика увага в громаді приділяється соціальному захисту населення, адже на Сновщині проживає багато учасників бойових дій, пенсіонерів, чорнобильців та інших вразливих категорій населення.

Комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування  (надання соціальних послуг) Сновської міської ради очолює Світлана ХОМЕНКО.

У територіальному центрі утворені та функціонують 4 відділення які надають різні види послуги на платній та безоплатній основі. Штатна чисельність установи –  95,25 штатних одиниць. За 2022 рік  усіма відділеннями територіального центру було виявлено 2650 громадян, які перебувають у складних життєвих обставинах і потребують сторонньої допомоги. Працівниками територіального центру за  звітний рік було надано послуги  2290 особам з них:  1143 осіб  по м. Сновськ та 1147 особи по селах громади.

У відділенні соціальної допомоги вдома працює 58 робітників. За звітний рік соціальними робітниками обслуговувалось 748 осіб з них на платній основі 8, з диференційованою оплатою 231, на безоплатній основі 509 осіб.  Відділенням  охоплені всі населені пункти Сновської громади. Послуги установою надаються постійно, не зважаючи на оголошення воєнного стану.

Середня кількість осіб, що обслуговує 1 соціальний робітник у 2022 році склала 11 чоловік. Відділення соціальної допомоги вдома надає 44 види послуг. Найпоширенішими з них є придбання та доставка продовольчих та промислових товарів, медикаментів, прибирання приміщень, занесення води і дров, обробка присадибних ділянок, допомога при консервуванні тощо.

За звітний рік від надання соціальних послуг на платній основі надійшло 184,8 тис. грн.  Ці кошти спрямовуються на виплату заробітної плати, придбання одягу та взуття для соціальних робітників, автозапчастин та канцелярського приладдя. Загалом за  2022 рік  на утримання терцентру у 2022 році направлено 10,6 млн грн, з них кошти місцевого  бюджету – 9,5 млн грн.

Функціонує у комунальній установі відділення  організації надання адресної натуральної та грошової допомоги, де надає послуги перукар, взуттєвик, швачка та робітник з ремонту будівель. Вони входять до складу мультидисциплінарної виїзної команди, яка регулярно обслуговує жителів по селах громади. Командою за рік було організовано 18 виїздів по селах громади,  в ході яких надані послуги 649 громадянам похилого віку. Гуманітарну допомогу надано 413 особам на загальну суму 150,5 тис. грн. Терцентр тісно співпрацює з благодійними організаціями «Ми разом» та «Lets help». Завдяки благодійникам терцентр наростив власну базу засобів реабілітації (палиці, милиці, стойки та інвалідні візки), якими у 2022 році змогли скористатися безкоштовно 109 осіб.

У відділенні денного перебування працює медична сестра та медична сестра з масажу.  За рік за направленням лікаря було зроблено 610 процедур масажу 61 особі.

Стаціонарне відділення територіального центру в Нових Боровичах розраховано на 33 ліжко-місця, станом на 1 січня 2022 року там проживало 19 осіб. Середня вартість утримання  одного підопічного склала 10,6 тис. грн за місяць.   На даний час стаціонарне відділення у повному обсязі забезпечено холодильниками, морозильними камерами для зберігання продуктів харчування, достатня кількість пральних машин та телевізорів. За рахунок коштів, наданих депутатами обласної ради, був встановлений резервний твердопаливний котел та придбаний генератор для безперебійної роботи системи опалення.

Сектор соціального захисту населення Сновської міської ради очолює Алла БІЛІЧЕНКО.  Для забезпечення прав та інтересів жителів громади, які потребують соціальних послуг, зокрема осіб з інвалідністю, людей похилого віку, осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах,  у секторі  з початку року переглянуто та опрацьовано 397 справ  громадян, які  отримують соціальні  послуги  «Догляд  вдома», «Соціальна адаптація», «Натуральна допомога».

Проведено 33 засідання комісії для  проведення комплексного  визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних  послуг, за результатами яких підготовлено 52 висновки.

Протягом  квітня-травня  сектор зареєстрував та видав довідки 128 внутрішньо переміщеним особам  через  ПК «Соціальна громада».  За звітний рік прийнято 183 заяви від власників приватного житла щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб,  586 заяв було розглянуто на  отримання компенсації витрат, що пов’язані з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб. Із заявами для підтвердження фактичного місяця проживання до сектору звернулися 172 особи.

Соціальним інспектором сектору за зверненнями громадян проведено  обстеження матеріально побутових умов 724 домогосподарств про що складено відповідні акти і передані до відділу ЦНАП.

Відповідно до Програми надання одноразової матеріальної допомоги та Програми підтримки народжуваності сектором  протягом 2022 року було забезпечено виплату одноразової  грошової допомоги на загальну суму 77,5 тис. грн жителям Сновщини із 78, які подавали заяви:

  • 24 жителям на лікування – 32,5 тис. грн;
  • 28 жителям на поховання – 28 тис. грн;
  • 8 жителям на ліквідацію пожеж – 14 тис. грн;
  • 2 учасникам АТО – 2 тис. грн.

Чотирьом жителям було виплачено допомогу при народженні дитини на загальну суму 12 тис. грн (виплати здійснювалися до оголошення воєнного стану).

За рахунок субвенції з обласного бюджету сектором  забезпечувалися:

  • компенсаційні виплати на придбання ліків для учасників ЧАЕС – 13 особам на зальну суму 29,5 тис. грн;
  • виплата матеріальної допомоги членам сімей  загиблих – 18 особам на загальну суму 90 тис.грн.

Сектором була сформовано заявку на непродовольчу гуманітарну допомогу для БФ «РОКАДА», відповідно до якої було надано непродовольчі  набори 37 сім’ям ВПО. У рамках всесвітньої продовольчої програми, для отримання грошової допомоги жителям громади, сформували та надали Запорізькому БФ «Єдність за майбутнє»  325 заяв від осіб, які потребували такої допомоги. Пріоритет надавався соціально вразливим верствам населення.

За рахунок місцевого бюджету відшкодовується пільговий проїзд певній категорії громадян на приміському потязі. У 2022 році Укрзалізниці перераховано з міського бюджету 49,1 тис. грн.

Відповідно до діючих Програм з місцевого бюджету відшкодували:

  • вартість проїзду хворих з хронічною нирковою недостатністю – 5 особам на зальну суму 78,2 тис. грн;
  • пільги сім’ям загиблих воїнів-афганців на оплату за електроенергії та природний газ – 2 особам на загальну суму 8,7 тис. грн;
  • компенсацію фізичним особам, які надають соціальні послуги громадянам, які потребують сторонньої допомоги – 43 особам на загальну суму 844,3 тис. грн.

Матеріальна допомога у розмірі 90 тис. грн від депутата обласної ради Ігоря Вдовенка була надана 18 сім`ям загиблих військових.

За рахунок державного бюджету майже на 7 млн грн була закуплена паливна деревина і безкоштовно передана сім`ям військовослужбовців, загиблих, інвалідам. Загалом доставили по 5 м3  дров у 1118 домогосподарств громади.

В умовах війни особливо актуальною стала робота сектору з питань праці та надзвичайних ситуацій, який очолює Марія ЄФИМЕНКО.

Працівниками сектору проводилось обстеження укриттів різної форми власності та  забезпечення їх необхідним майном та речами першої необхідності (водою, медикаментами тощо). Сектор постійно сповіщає людей через Телеграмканал Сновської міської ради про повітряну тривогу та забезпечує своєчасне ввімкнення сирен.

Разом з головним спеціаліст з питань архітектури та містобудування були проведені обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії рф, з проведенням фотофіксації та складанням відповідних актів. Всього за минулий рік задокументовано 37 таких випадків у громаді.

На території громади сектором створено Пункти незламності на випадок блекауту і ведеться контроль за їх роботою.

У пожежонебезпечний період працівниками сектору у співпраці з працівниками ДСНС проводилась попереджувальна робота з недопущення виникнення загорянь в екосистемах громади.

Благоустрій

Благоустрій населених пунктів громади включає в себе комплекс заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади, покращення їх естетичного вигляду, створення комфортних і безпечних умов для життя.  Відділ благоустрою і господарського забезпечення в міській раді очолює Павло ТЮТЮННИК.

З метою  уникнення аварійних ситуацій на дорогах міста за рахунок місцевого бюджету у минулому році було здійснено частковий ямковий ремонт доріг з твердим покриттям. Вартість робіт склала 530 тис. грн. У 2022 році для попередження аварійних ситуацій та унеможливлення утворення ожеледі на дорогах було використано 327  тонн  піщано-соляної суміші, якою КП «Сновська ЖЕД» посипала вулиці і тротуари міста. На розчистку доріг від снігу витрачено з місцевого бюджету 301,4 тис. грн. Загалом на утримання доріг і дорожньої інфраструктури громади витрачено 1,42 млн грн.

У зв’язку зі світломаскуванням і економією електроенергії через війну на вуличне освітлення у звітному році витрачено всього 215 тис. грн (січень-лютий 2022 року) проти 849,4 тис.грн у 2021 році.

На реалізацію заходів, спрямованих на підвищення доступності широкосмугового доступу до мережі Інтернет в сільській місцевості витрачено в минулому році 100 тис. грн.

Для ліквідації стихійних пожеж були закуплені паливно-мастильні матеріали  для  пожежного підрозділу м. Сновськ на майже 60 тис. грн.

Для забезпечення діяльності водопровідно-каналізаційного господарства       громади витрачено 149 тис. грн з бюджету громади.

На потреби сіл Сновської громади у 2022 році були придбані будівельні матеріали, запчастини, паливно-мастильні матеріали на суму 178 тис. грн.

У звітному році до Сновської міської ради Центром пробації було направлено  10  порушників  та  засуджених, на яких судом накладено адміністративне стягнення  у вигляді громадських та суспільно-корисних робіт. За виконані роботи Сновською  міської радою було перераховано Сновському районному відділу Державної  виконавчої служби у Чернігівській області кошти в сумі  45,4 тис. грн.

Комунальне підприємство «Сновська ЖЕД», яке очолює Ганна КОШОВА, є  управителями  60 житлових багатоквартирних будинків у місті загальною площею – 55,6 тис.м2. У звітному році згідно з графіком  було проведено поточний ремонт у 4 житлових будинках, частковий ремонт покрівель – на 7 будинках, проведено частковий  ремонт із заміни водопровідних труб у 5 будинках, замінено каналізаційну мережу і стояки у підвальних  приміщеннях і квартирах 9-ти будинків, виконано ремонт ДВК на 3 будинках, у шести будинках виконано ремонт і  заміна автовимикачів у    електричних розподільних щитах.

Для покращення матеріально-технічного стану підприємства за кошти громади  для КП «Сновська ЖЕД» було закуплено насос ДТРТ вартістю 66,1 тис. грн та пожежні гідранти вартістю 24 тис. грн.

Протягом року проводилася розчистка прилеглих територій від чагарників та аварійних дерев. Працівники КП «Сновська ЖЕД» за рішенням виконкому видалили  54 аварійні  дерева у місті та 34 – у селах. Завдяки цим заходам було заготовлено 601 складометр дров для адмінбудівель громади. Витрати з місцевого бюджету склали 150,6 тис.грн.

КП «Сновська ЖЕД» у 2022 році розчистило сміттєзвалища  у селах Сновське та  Рогізки, утримувало у належному санітарному стані полігон ТПВ (урочище «Горбаха» м. Сновськ), на який було вивезено 1387 м3 сміття з вулиць по місту. Загалом на прибирання вулиць міста пішло 1,56 млн грн.

Станом на кінець 2022 року з ЖЕД укладено 1960 договорів на послуги з вивезення сміття від приватного сектору. Користуючись нагодою нагадую жителям міста та місцевому бізнесу про необхідність укладати угоди на вивіз сміття, аби наше місто було чисте і охайне.

В усіх селах громади працівниками благоустрою видалялися чагарники, обкошувалися узбіччя, підтримувалися у належному стані пам’ятники, а також заготовлялися власними силами дрова для адмінприміщень, в тому числі за рахунок видалення аварійних дерев. Постійно у старостатах проводилися благодійні акції на підтримку ЗСУ (збір коштів та продуктів, плетіння сіток, шкарпеток, виготовлення тушонки тощо). Крім того:

– у с.Гірськ – утримувався пожежний автомобіль, який за необхідності виїжджав на гасіння пожеж і у найближчі села. Здійснено заміну насосу на водонапірній башті;

– у  с.Гвоздиківка – проведено ремонт колодязів і колонок по селу;

– у  с.Займище – продовжується робота з підключення швидкісного інтернету «Смартком»;

– у с.Кучинівка – з метою відкриття у селі поліцейської станції здійснено ремонт 2 кабінетів у адмінприміщенні міської ради на суму 76,6 тис. грн  (міський бюджет – 35,2 тис. грн, СТОВ «Щорссільгоспсервіс» – 20 тис. грн, депутат облради Олександр Якубін – 5 тис. грн, місцеві жителі і підприємці – 16,4 тис. грн);

–  у с.Рогізки – замінено огорожу на кладовищі (штахетник надав О.Якубін), розчищено сміттєзвалище (техніка ЖЕД);

– у  с.Сновське – зроблено висипку шлюзу, проводилася валка аварійних дерев;

– у с.Смяч – фельдшерський пункт переведено у колишнє приміщення бібліотеки, де було зроблено поточний ремонт. Відремонтовано на території старостату два підірвані рашистами мости;

– у с.Низківка  – здійснено ремонт сільського вуличного водогону;

– у  с.Тур`я – у серпні на базі сільської амбулаторії загальної практики сімейної медицини відкрито поліцейську станцію. За підтримки міської ради її забезпечили всіма необхідними меблями та оргтехнікою, підключено Інтернет, облаштована кімната відпочинку і прийому їжі.

Відділ житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування та транспорту очолює Олена АНИКІЄНКО.

Відповідно до покладених завдань та повноважень протягом 2022 року відділом було підготовлено 47 проєктів рішень на пленарні засідання міської ради та 11 проєктів рішень виконавчого комітету.

За допомогою зібраних даних від структурних підрозділів міської ради – балансоутримувачів майна комунальної власності, було сформовано:

– перелік установ, закладів, підприємств, організацій комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

– перелік об’єктів нерухомого майна комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

– перелік транспортних засобів комунальної власності Сновської міської територіальної громади.

Працівниками відділу за минулий рік підготовлено 4 накази Органу приватизації.

В рамках Закону України «Про приватизацію державного і комунального майна» утворено аукціонну комісію. Реалізовано шляхом викупу нежитлову будівлю, що знаходиться  у Сновську по вул. Попудренка, буд. 9 за ціною – 82,2 тис. грн.

Станом на 1 січня 2023 року всього по Сновській міській територіальній громаді укладено 43 договорів оренди, у т.ч.: 10 договорів з бюджетними організаціями, іншими орендарями, які сплачують за користування майном 1 гривню на рік; 32 – з фізичними особами, фізичними особами-підприємцями та юридичними особами.

За 2022 рік від оренди майна надійшло 708,8 тис. грн, а саме:

  • до відділу культури і туризму  –  299,6 тис. грн;
  • до бюджету громади від орендаря АТ «Облтеплокомуненерго»  – 258,6 тис. грн.;
  • до Сновської міської ради – 45,9 тис. грн.;
  • до КНП «Сновська ЦРЛ» – 41,5тис. грн.;
  • до КНП «Сновський центр ПМД» – 2, 8 тис. грн.
  • до Територіального центру – 27,1 тис.грн.;
  • до КП «Будівництво м’ясокомбінату» – 17 тис. грн.;
  • до Управління освіти – 16,4 тис. грн.

Важливою проведеною роботою відділу стала організація забезпечення населення безкоштовною паливною деревиною, яка була придбана за рахунок субвенції з державного бюджету. Сновська міська рада уклала договори з двома постачальниками ДП «Корюківський лісгосп» та ДП «Сновськрайагролісгосп», які займалися її доставкою. Вони розвозили дрова під кожний двір у місті та в селах громади, виконуючи всі побажання господарів щодо їх вивантаження. Працівники відділу разом із старостами, сформували перелік домогосподарств Сновщини на підставі поданих заяв від військовослужбовців або членів їх сімей, багатодітних сімей, інвалідів І групи або членів їх сімей та сімей, у яких є діти з інвалідністю, та допомагали постачальникам з уточненням адрес, часу і дати доставки.

Відділ сприяв у роздачі продуктової державної допомоги, яку Сновська міська рада отримала від Корюківської військової районної адміністрації в кількості 1998 наборів, що були направлені у Гірський, Новоборовицький, Хотуницький, Смяцький старостат та с. Гута-Студенецька.

Протягом 2022 року продовжується впровадження в дію роботи з ведення реєстру Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, за допомогою якого було видано 3 Будівельних паспорти, присвоєно або анульовано адреси.  З 24 лютого 2022 року в зв’язку з проведенням бойових дій була припинена робота зазначеного реєстру та відновлена в грудні 2022 року.

Розглядались звернення громадян з питань оформлення земельних ділянок під будівництво та надані витяги з містобудівної документації з метою складання проектів землеустрою щодо відведення земельної ділянки на території Сновської міської територіальної громади.

Відділом проводилось обстеження майна, яке підлягало списанню, велась роз’яснювальна робота щодо необхідності облаштування пандусів задля забезпечення належної доступності осіб з інвалідністю та інших маломобільних груп населення до об’єктів, що перебувають у користуванні, власності, в оренді, в оперативному управлінні, господарському відданні.

На території громади функціонує КП «Будівництво м’ясокомбінату», яке очолює Анатолій ОСТАПЕНКО.

Від реалізації ґрунту піщаного підприємством отримано 754,1 тис. грн, до державного бюджету сплачено 125,7 тис. грн ПДВ. Грунт пісчаний реалізовувався  для забезпечення  обслуговування доріг всіх форм власності та для фізичних осіб.

Від оренди комунального майна, яке знаходиться на балансі КП «Будівництво м’ясокомбінату» надійшло 16,9 тис. грн.

До цільового фонду Сновської міської територіальної громади підприємством було надано безповоротну фінансову допомогу в сумі 520 тис. грн. для утримання та ремонту доріг місцевого значення.

З метою оперативного та ефективного прийняття управлінських рішень для забезпечення безперебійного функціонування установ і закладів бюджетної сфери та задоволення життєво необхідних потреб жителів територіальної громади у період воєнного стану підприємством передано 3000 літрів бензину вартістю 123 тис. грн.

Також КП «Будівництво м’ясокомбінату» забезпечує безаварійну експлуатацію 1100 м водопроводу, через який подається водопостачання жителям с. Займище та до очисних споруд.

За 2022 рік відділом земельних відносин та агропромислового розвитку, який очолює Валентина НЕДВІГА,  опрацьовано 550 заяв громадян та юридичних осіб із земельних питань, підготовлено 100 проєктів рішень на сесії міської ради.

Відділом укладено 40 договорів оренди земельних ділянок загальною площею 688,7892 га. Сума орендної плати склала понад 1 млн грн.

Дві земельні ділянки несільськогосподарського призначення загальною площею 0,0232 га продано у власність за 50,2 тис. грн. Підготовлено документи для 15 земельних ділянок сільськогосподарського призначення на аукціон з продажу права оренди на них на площу 261,9723 га.

Протягом року здійснювалися виїзди в населені пункти громади для детального розгляду заяв громадян та для проведення  перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

У  зв’язку з включення Сновської МТГ в перелік громад, розташованих у районах проведення воєнних (бойових) дій, дотаційні виплати громадянам, передбачені у державному бюджеті для підтримки галузі тваринництва, у 2022 році не виплачувалися.

Адмінпослуги та робота із зверненнями громадян

Відділ «Центр надання адміністративних послуг» Сновської міської ради очолює Ліля ТЕРЕЩЕНКО.

У 2022 році  ЦНАПом надано 21119  адміністративних  послуг, з них у центральній садибі ЦНАП – 11475, у старостинських округах – 9644. Адміністративний збір склав  530 тис.497 грн.

У 2022 році у ЦНАП за підтримки депутата Чернігівської обласної ради Василя Амельченка створено місце для самообслуговування з доступом до мережі Інтернет  і до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Портал Дія»  та платформи «Дія Центри». Місце для самообслуговування користується попитом при отриманні витягу з реєстру територіальної громади (на момент відключення реєстру територіальної громади) та для навчання працівників відділу.

З 1 квітня 2022 року відділом ЦНАП почалася реєстрація внутрішньо переміщених осіб. За звітний рік через відділ отримали статус ВПО 270 осіб, оформлено допомогу  на проживання ВПО.

Новою послугою, що почала надаватися відділом у 2022 році є Подання інформаційного повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації. Таких Повідомлень через відділ у 2022 році подано 15.

Після повномасштабного вторгнення російської федерації було припинено роботу реєстрів, якими в своїй роботі користуються працівники ЦНАПу. Роботу Реєстру речових прав на нерухоме майно було відновлено 13 червня 2022 року, реєстру територіальної громади з 12 грудня 2022 року. Всі послуги пов’язані з державним кадастром жителям Сновської громади знову стали доступними лише у 2023 році.

Завдяки співпраці з шведсько-українським проектом PROSTO «Підтримка доступності послуг в Україні» та в рамках ініціативи «ReBoost громадський центр швидкого реагування та відновлення територіальних  громад України»  адміністратори відділу ЦНАП пройшли  навчання та відділ отримав  комп’ютеру техніку.

Наразі у відділі ЦНАП Сновської міської ради можна отримати всі послуги, які були доступними до 24 лютого 2022 року. Призначення соціальних виплат, у зв’язку з тим, що Сновська громада входить до переліку громад, де ведуться бойові дії, здійснюватиметься автоматично.

Основними завданнями загального відділу, який очолює Наталія КУЛІШ, є забезпечення діловодства в апараті міської ради, реєстрація розпоряджень міського голови з основної діяльності, ведення роботи із запитами на публічну інформацію, депутатськими зверненнями, листами, заявами та зверненнями громадян тощо.

За  2022 рік  загальним відділом спільно з іншими відділами підготовлено 222 розпорядження міського голови, оформлено біля 70 протоколів засідань різного характеру, взято на контроль майже 700 листів, які надійшли в електронному вигляді та поштою, оформлено і відправлено  2409 службових листів.

Станом на 1 січня 2023 р. було зареєстровано та передано за призначенням 3241  документ, опрацьовано і надано на розгляд  міському голові близько 4000 резолюцій.

За звітний рік до міської ради надійшло 37 запитів на інформацію та 33 звернення та пропозиції від депутатів, розгляд яких контролюється загальним відділом. З них 3 – від народних депутатів України, 30 – від депутатів міської ради. Звернення депутатів міської ради стосувалися здебільшого питань щодо підтримки та благоустрою Сновщини, а також внесення пропозицій про зміни у діючі програми.

Стан виконання Закону України «Про доступ до публічної інформації» систематично аналізується. Готуються щоквартальні звіти з оприлюдненням на офіційному сайті Сновської міської ради.

За  2022 рік  до  загального відділу Сновської міської ради звернулись 341  громадянин. Задоволено 224 звернення, надано роз’яснення на 76 заяв, відмовлено 27.

Значна частина звернень стосувалась надання гуманітарної допомоги, видачі довідок, зміну поштової адреси, надання дозволу на проведення земельних робіт, підтвердження фактичного місця проживання, вирішення конфліктних ситуацій. Надійшло 64 заяви на обстеження дерев для отримання дозволу на їх спилювання.

Організаційна та інформаційна діяльність

Сновська міська рада свою діяльність проводить відкрито і прозоро. Відділ організаційної роботи, інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю, який з 1 грудня очолює Лариса МАРТИНЕНКО, протягом звітного року постійно проводилося висвітлення діяльності міської ради на офіційному веб-сайті Сновської громади, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, Ютуб-каналі Сновської міської ради та у приватній газеті «Промінь» ТОВ «Промінь-Медіа».

Протягом року на офіційному сайті міської ради було розміщено 641 інформацію у рубриці «Новини», в т.ч. понад 280 інформацій за поданням різних служб та відомств у рубриці «Інформація, що має суспільно-громадянський інтерес», 136 оголошень, 44 привітання з професійними та державними святами.

Для оперативного інформування населення про події в громаді та Україні та для розміщення оголошень, зокрема, про повітряну тривогу, відділом 25 лютого було створено Телеграмканал Сновської міської ради, який набрав на даний час понад 5000  підписників. Продовжувала протягом року працювати група «Інформвідділ, старости» у застосунку Вайбер для швидкого і зручного спілкування та обміном інформацією керівниками громади та відділів міської ради із старостами й діловодами  старостинських округів.

Постійно оновлюються на сайті Сновської міської ради (https://snovmr.gov.ua )  рубрики «Нормативні документи», «Фінансова звітність», «Державні закупівлі» тощо. Зокрема, розміщуються для вільного доступу та ознайомлення проєкти рішень, а також ухвалені рішення міської ради та виконкому, розпорядження міського голови з основної діяльності, регуляторні акти для пропозицій та зауважень, бюджетні запити та багато інших інформативних матеріалів.

Відділом ведеться рубрика «Запитання до влади», де було підготовлено та опубліковано 3 відповіді на запитання, які надійшли в цьому році від жителів громади. Також регулярно надаються відповіді на коментарі та запитання на офіційній сторінці Фейсбук Сновської МТГ.

На офіційній сторінці Фейсбук міської ради протягом року було розміщено понад 1200 різних дописів, з них 450 власних новин, вітань, оголошень, а решта інформацій – за поданням різних служб та організацій Сновщини, Корюківського району, Чернігівської області, а також Міністерств, інформпорталу Верховної Ради, Офісу Президента. Нашу сторінку за рік відвідало 54 612 людей, з них 79,8% жінки і 20,2% – чоловіки.

Працівниками відділу за рік, окрім 7 пленарних засідань сесій, було відзнято і розміщено на Ютуб-кналі та поширено в соцмережі 4 відеовітання з нагоди державних та професійних свят та відео про відкриття Молодіжного простору.

Щотижня відділом готувалися і подавалися у районну газету «Промінь» на платній основі публікації про роботу міської ради та її структурних підрозділів, основні події соціально-економічного і суспільного життя громади, оголошення, вітання тощо. Протягом року у газеті «Промінь» було розміщено 4 інформаційні статті, 18 привітань з професійними та державними святами, 4 оголошення, 4 співчуття. З бюджету громади використано на це 42,2 тис. грн.

З нагоди професійних і державних свят у 2022 році було організовані урочисті вітальні зустрічі міського голови з трудовими, молодіжними і дитячими колективами та спільно з відділом культури і туризму проведені заходи з нагоди пам’ятних дат з дотриманням вимог воєнного стану. За 2022 рік відділом було підготовлено документи та нагороджено Почесними грамотами міської ради 3 колективи та 39 жителів Сновщини, оголошено Подяки міської ради 1 колективу та 15 жителям.

Найважче у роботі відділу в цьому році стало висвітлення прощань із загиблими Героями-земляками, які віддали свої життя у боротьбі з російськими окупантами. За 2022 рік на Сновщині поховано 16 захисників. Загалом з початку воєнних дій на території України станом на 1 лютого загинули або пропали безвісти 27 наших земляків-військових.

У співпраці з 2-м відділом Корюківського районного територіального центру комплектування та соціальної підтримки спеціалісти відділу постійно тримають на контролі вшанування пам’яті загиблих військових у дні їх народження та дні загибелі, організовують заходи підтримки для дітей і родин загиблих, ведеться облік військових і цивільних, які загинули або були викрадені окупантами.

До Дня захисників і захисниць України відділ разом із представниками ГО “Всеукраїнське військо-цивільне об’єднання Бойове Братерство України” організували і провели на Сновщині акцію в рамках проєкту “Батьківське серце”. Дітям загиблих Героїв були вручені срібні кулони “Батьківське серце” та подарунки.

Культура

У підпорядкуванні відділу культури і туризму, який очолює Наталія ДОБНЕНКО, знаходиться:

  • 23 клубні установи, в т.ч.: Сновський Будинок культури (м.Сновськ), 8 – сільських будинків культури та 14 сільських клубів,
  • Сновська публічна бібліотека (15 структурних підрозділів),
  • Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна»
  • Сновський історичний музей.

За звітний рік відділом до державних реєстрів  нерухомих пам’яток історії  та археології внесено 155 об’єктів культурної спадщини, були підготовлені матеріали щодо дерадянізації та дерусифікації назв вулиць громади.

У 2022 році в зв’язку військовим станом, відсутністю необхідних коштів було припинено діяльність 2 клубних установ та 4 бібліотек філій, відбулось скорочення штатів – 10,25 штатних одиниць (17 осіб). Березень – квітень 85% працівників перебували на простої або з ними було припинено трудові договори.

Зважаючи на негативний  вплив  військової агресії на діяльність закладів,  було змінено форми і методи роботи, а також напрями діяльності – головним у роботі закладів культури стали  всебічна допомога Збройним Силам України, внутрішньо – переміщеним особам, іншим вразливим категоріям населення, шляхом проведення благодійних концертів, ярмарків, інших патріотично-виховних акцій, виготовлення маскувальних сіток (20 закладів), виготовлення окопних свічок, плетіння шкарпеток, поясів, бафів тощо. Сновський Будинок культури є центром збору і надання матеріальної допомоги ВПО, спільно з структурним підрозділом «САМ», а також хабом для збору і перенаправлення допомоги для ЗСУ.

Попри  несприятливі умови діяльності  в  клубних закладах громади вдалося зберегти 179 творчих та любительських формувань, з яких  6 колективів носять звання  “народний”, 2  – дитячий  “зразковий”. До формувань залучались 1726  учасників, з них 890 – діти та молодь, з початку року клубними установами проведено 2876 заходів (50% в порівнянні з 2021 роком). Весь цей час проводились онлайн репетиції колективів, окремих учасників; творчі проєкти створювались та розміщувались у соціальних мережах та на вебсайтах закладів. З дотриманням заходів безпеки та  карантинних обмежень проведено День Соборності України та День Єдності, День Пам’яті Небесної Сотні, заходи з відзначення Дня Конституції України, Дня Прапору та Дня незалежності України, Дня Захисника та Захисниць України, заходи до дня Святого Миколая, Нового року.

Протягом 2022  року учасники  аматорських колективів клубних установ взяли участь у 3 Міжнародних та  3 Всеукраїнських та обласних конкурсах, де здобули 23 дипломи переможців.

У Сновському БК активно працює любительське об’єднання «Майстри Сновщини». Протягом звітного періоду проведено 39 тематичних майстер-класи для різновікових груп дітей та молоді. На базі Сновського будинку культури створений багатофункціональний вільний молодіжний простір (САМ), де  було проведено 15 майстер-класів з виготовлення іграшок для дітей міста, благодійні заходи для ВПО та ЗСУ.

Сновська публічна бібліотека налічує 16 бібліотек: центральна, дитяча та 14 сільських бібліотек-філіалівВ режимі клубів-бібліотек – 3, бібліотечних пунктів – 6. У 2022 році закрито 4 сільські філіали – Жовідський, Гірський, Іванівський та Єлінський, на їхній базі створено бібліотечні пункти.

Працівники бібліотек у 2022 році провели значну роботу з очищення і осучаснення бібліотечного фонду – було вилучено 20795 видань.

У 2022 році наші книгозбірні не лише обслуговували користувачів та забезпечували актуальною інформацією жителів громади та переселенців. Бібліотекарі активно допомагали всім, хто звертався оформлювати заявку на «Є-допомогу». Брали  активну участь у благодійних акціях на підтримку ЗСУ, долучалися до Всеукраїнської акції «Смілива гривня» та розпочали акцію по збору книг «російську літературу на макулатуру». Протягом року проведено ряд заходів і виставок з нагоди пам’ятних дат.

При Сновській публічній бібліотеці у 2022 році діяло 15 клубів та об’єднань за інтересами та дитячі дозвіллєво-інформаційні простори у 9 філіалах.

В цьому році Сновська ПБ взяла участь у проєкті «Підтримка та розвиток спроможності соціальних та медичних інституцій у партнерських громадах з урахуванням гендерних аспектів» від Запорізького фонду «Єдність» за майбутнє» та партнера Німецького товариства міжнародного співробітництва (GIZ). В рамках проєкту, який тривав 5 місяців, було проведено дослідження спроможності громади у ефективному наданні послуг всім жителям громади, включаючи внутрішньо переміщених осіб, а також дослідження щодо ситуації з ВПО у громаді. В результаті  співпраці з благодійним фондом « Єдність» за майбутнє» Сновська громада отримала підтримку в посиленні матеріально-технічної бази шляхом створення «Центру соціальної інклюзії та розвитку», який буде діяти на базі бібліотеки-філіалу для дітей.

Сновська ПБ  в 2022 році підготувала  та презентувала користувачам  4 власних видання краєзнавчої тематики:

  • «Історичні та пам’ятні дати Сновщини на 2023 рік»;
  • «Цілющі крапельки живиці». Ольга Лантух;
  • «Кучинівка: час і люди. Обрис минулого»;
  • Тонкопій Т. «Пухнастий котик», вірші для дітей.

У 2022 році бібліотеки активно працювали в онлайн-режимі. СПБ має свій сайт і сторінку у Фейсбук, на якій постійно висвітлюються новини бібліотечного життя Сновської громади. За рік на сторінці було розміщено 283 публікації про діяльність СПБ та філіалів. Також забезпечували роботу Інтернет-центру на базі публічної.

Послуги зі спеціалізованого мистецького навчання надає  Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна», в якій сьогодні  навчається 198 учнів на 15 спеціалізаціях. Працює 16 дитячих  творчих  колективів, з них 14 інструментальних, хор «Снов’яночка», хореографічний колектив «Акварель», а також  викладацькі колективи: ансамблі «Бароко», «Фантазія», дует «БіСС». На початку року було завершено облаштування концертної зали  школи – придбано стільці. Протягом минулого року учні школи взяли участь у 20 Міжнародних, 11 Всеукраїнських конкурсах, де отримали 38  дипломів переможців. Учні  та викладачі закладу презентували 18  онлайн -концертних виступів.

У 2022 році працівники  Сновського  історичного  музею зробили   реекспозицію музейних виставкових залів, особливий акцент зроблено на події сьогодення, зокрема, великомасштабного вторгнення росії в Україну. З метою збереження музейних фондів проводяться роботи з пакування та консервування експонатів.

Режим простою спонукав до популяризації музейної роботи через соціальні мережі, проведення масових  заходів було обмежено. Не зважаючи на важкі воєнні умови, музею у звітному році вдалося залучити 513,3 тис. грн, з них платні послуги  – 213,7 тис. грн, надходження від оренди приміщень – 299,6 тис. грн. Від спонсорів надійшло подарунків на суму 134,9 тис. грн.

З метою зміцнення матеріальної бази закладів культури та забезпечення роботи закладів під час воєнного стану було придбано генератори та  електрокотел на суму  – 137,9 тис. грн, для здійснення поточних ремонтів і облаштування укриття  витрачено 41,75 тис. грн. У рамках реалізації проєктів Програми DOBRE отримано обладнання для молодіжного простору на суму 167 тис. грн.

Кадрова та архівна робота міської ради

Всю зазначену вище роботу організовує апарат міської ради. Відділ кадрової та архівної роботи очолює Тетяна СУХОБОК.

У місті в міській раді працює 64 особи, з них: посадових осіб – 52, службовців – 6,  робітників – 6. У сільській місцевості працює 66 осіб, з них: посадових осіб –16 (старости), службовців – 22 (діловоди), робітників – 28.

З 24 лютого 2022 року 82 працівники міської ради перебували на простої, станом на 1 січня 2023 року на простої перебувають 9 чоловік.

Для підвищення своєї кваліфікації на навчання, семінари, тренінги було залучено більше 40 працівників міської ради, які брали участь у навчаннях неодноразово.

Відділом ведеться військовий облік призовників і військовозобов’язаних. Станом на 1 січня 2023 року з колективу міської ради до лав ЗСУ пішли служити 5 працівників та 2 депутати міської ради.

За 2022 рік відділом кадрової та архівної роботи було підготовлено близько 10 проектів рішень сесій та виконкому міської ради, 630 розпоряджень.

За минулий рік на підставі розробленої та затвердженої Програми організації та проведення громадських робіт при міській раді було створено 50 тимчасових робочих місць у селах та місті. З міського бюджету на це використано 198,4 тис. грн.

За 2022 рік головним спеціалістом з архівних питань було видано 1331 довідку соціально-правового характеру (довідок про заробітну плату та її підтвердження, довідок про вихододні, про трудовий стаж на пільгових умовах, про підтвердження трудового стажу, про реорганізацію підприємств, встановлений мінімум вихододнів та інші) та оформлено 329 анкет-заяв за запитами громадян. Також було прийнято та впорядковано 166 справ від ліквідованих установ району, які затверджені Держархівом Чернігівської області. Всього на даний момент  в Трудовому архіві  обліковується 126 фондів та  зберігається 13919 справ.

Юридична робота 

Правове забезпечення діяльності Сновської міської ради виконує відділ юридичної роботи та взаємодії з правоохоронними органами, який очолює Владислав УМАНСЬКИЙ.

Упродовж 2022 року відділом здійснювалось представництво інтересів Сновської міської ради та її виконавчих органів у 101 судовій справі, які розглядались у     цивільному, адміністративному, господарському та кримінальному провадженнях.

За вказаний період відділом спільно з відділами та управліннями виконавчого комітету Сновської міської ради опрацьовано 8 запитів на доступ до публічної інформації. Розглянуто 36 письмових заяв та скарг, на які у відповідності до вимог закону надано обґрунтовані відповіді. Скарги до інших органів від громадян на незаконні дії посадових осіб міської ради, на розгляд не надходили.

У 2022 році відділом опрацьовано та погоджено 98 рішень виконавчого комітету, 220 рішень міської ради  та  222 розпорядження міського голови.  Видано 90 довідок характеристик до правоохоронних органів. Працівники відділу юридичної роботи та взаємодії з правоохоронними органами входять до складу 13 комісій утворених при міській раді та структурних підрозділах.

За минулий рік відділом  на адміністративній комісії було розглянуто 4 протоколи про адміністративні правопорушення, прийнято рішення щодо притягнення до    адмінвідповідальності особи, яка за порушення правил торгівлі алкогольними, напоями та тютюновими виробами сплатила  штраф до бюджету громади у розмірі  13,6 тис. грн.

Крім того, посадовими особами відділу  щоденно надаються усні консультації громадянам з приводу роз’яснення норм діючого законодавства, які виникають у повсякденному житті і пов’язані з роботою органів місцевого самоврядування.

Шановні жителі Сновської громади!

На завершення звіту хочу наголосити, що всі дні 2022 року були сповнені випробувань, але  ми всі з вами разом сміливо йшли назустріч викликам, не втрачали віри і оптимізму, віддано й ефективно працювали. Сотні чоловіків та жінок з нашої громади боронять Україну. Саме завдяки їм ми прожили цей рік, завдяки їм у нас є надія на світле майбутнє.

Щирі слова вдячності заслуговують депутати міської ради, представники виконавчого комітету, працівники апарату міської ради, працівники галузей освіти, культури, медицини, комунальних та приватних підприємств, всі ті, хто забезпечує життєдіяльність громади. Спільна і відповідальна робота кожного на своєму місці обов’язково приведе Україну до Перемоги.

Окрема подяка депутатам обласної ради – Олександру Якубіну, Ігорю Вдовенку, Василю Амельченку та Юрію Музиці за підтримку, яку відчуває громада. Вони спрямовують кошти на Сновщину, виділені їм на депутатську діяльність, допомагаючи розвивати її, поліпшувати матеріальну базу, створювати безпечні і комфортні умови роботи і проживання людей, підтримують родини загиблих Героїв. Також дякуємо підприємцям Олександру Веселому, Вадиму Сорокіну, Олександру Скороходу, Сергію Веселому, Людмилі Самусенко, Володимиру Ермоленку, А.Кислусі, ФОП Тищенко, ТОВ «МК-Добробут», ПСП «Яна Плюс», ПП «Нива Імпульс», ПСП «Сновський», ПСП «Прогрес», ПСП ім.Ватутіна, ТОВ «Аліта Еко», СВК «Райдуга», ПП «Агро Снов», лісництвам та всім іншим небайдужим людям і організаціям, які завжди підставляють плече.

Не зважаючи на війну, на Сновщині народжуються діти – і цим багато сказано. Хоч багато жінок і дітей виїхало у більш безпечні місця, за 2022 рік у громаді народилося 77 діток, з них 20 у сільській місцевості. Життя продовжується і так має бути! Ми все поборемо і все відбудуємо!

Хочеться побажати всім, щоб у 2023 році здійснилась найзаповітніша мрія – одна на всіх українців – Перемога!

Бажаємо, щоб всі ви, ваші рідні й близькі були живі і здорові, щоб мали змогу вільно займатися тим, що приносить задоволення, досягали нових вершин і самореалізовувалися, робили власною працею внесок на благо громади і всієї України.

Переможного року всім нам і миру!

Дякую за увагу!

Міський голова                                                 Олександр МЕДВЕДЬОВ

Відеозвіт голови Сновської міської ради Олександра МЕДВЕДЬОВА за 2022 рік