» » Звіт міського голови Олександра Медведьова про роботу у 2023 році

Звіт міського голови Олександра Медведьова про роботу у 2023 році

Звіт міського голови Олександра Медведьова  перед Сновською міською територіальною громадою за 2023 рік

 Публічне звітування міського голови у зв’язку із запровадженим в Україні воєнним станом відбувається в онлайн-форматі відповідно до п.п. 8 п.1 ст. 8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Порядку проведення масових заходів на території Чернігівської області, затвердженого Протоколом Ради оборони Чернігівської обл. 07.09.2022 р. №12.

Усі бажаючі мають змогу прочитати звіт та переглянути його презентацію на офіційному сайті Сновської міської ради, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, на Ютуб-каналі Сновської міської ради.

Свої запитання ви можете поставити керівникам громади на особистому прийомі або дистанційно у рубриці «Запитання до влади» на офіційному веб-сайті Сновської міської ради чи залишати свої коментарі у Фейсбуці на офіційній сторінці Сновської міської ради, на які обов’язково буде надано відповідь.

 

Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я щороку звітую перед територіальною громадою про діяльність Сновської міської ради та її виконавчих органів.

Сьогодні ми підбиваємо підсумки 2023 року, який Сновщина й уся Україна прожили в умовах воєнного стану через повномасштабне вторгнення російської федерації в Україну.

Наша громада з 22 червня 2022 року Наказом  Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12. 2022 року № 309 (із змінами) віднесена до Переліку територій можливих бойових дій. Прикордонні села Сновщини протягом року постійно зазнавали обстрілів з боку окупантів, через це загинуло 4 мирних жителі у с.Єліне. 350 чоловік з сіл Єліне, Млинок, Клюси, Хрінівка та Гірськ змушені були залишити свої домівки і стати переселенцями.

Станом на 1 січня 2023 року  в нашій громаді проживало 21 262 мешканця, з них сільського населення – 11 185 осіб.  Із загальної кількості населення працездатного віку складає 51,1%, пенсійного віку – 31,7%, діти до 18 років 17,2%.

Дякую всім старостам, які були завжди на зв’язку з нами і допомагали жителям своїх сіл. На превеликий жаль, з 29 березня 2022 року з нами нема старости Новоборовицького старостату Анатолія Сірого, якого окупанти викрали з робочого місця, досі його місцезнаходження невідоме. Спецслужби докладають всі зусилля, щоб знайти його та повернути з полону ще двох цивільних жителів нашої громади Євгенія Петліца і Олександра Кольцина.

За час війни з росією, наближаючи для всіх нас Перемогу, свої життя віддали п’ятдесят шість наших земляків, з них 50 з усіма військовими почестями поховані на Сновщині. Вічна Пам’ять і Слава Героям! На даний час вважаються безвісти зниклими 29 сновчан, які пішли на фронт, за підтвердженими даними троє – військовополонені.

На жаль, війна продовжується. Триває мобілізація населення до лав ЗСУ, щоб відбити ворога і очистити нашу землю від окупантів. Семеро працівників міської ради нині також боронять Україну.

Незважаючи на всі складнощі, наша громада живе у напруженому, але стабільному ритмі. Війна продовжує ставити перед нами нові завдання і виклики, але пріоритетом залишаються підтримка військових, безпека мирного населення, відбудова та соціальна сфера. Все, чого ми зуміли досягти й зробити в цьому році – це результат командної роботи на різних фронтах.

Дякую усім жителям громади за активну громадську позицію, небайдужість, силу духу та вірність інтересам громади та України. Вдячний кожному, хто допомагав в цей нелегкий період практичними справами, своїм досвідом, донатами на армію, конструктивними порадами та зауваженнями. Закликаю всіх і надалі працювати з повною віддачею на благо Сновщини  та України. Дякую кожному за відданість своїй справі.

Дякую депутатам міської ради, членам виконавчого комітету і колективу міської ради за професійну роботу.

Депутати, сесії, виконком

Депутатський склад Сновської міської ради восьмого скликання у 2023 році представляло 26 депутатів від 8 політичних партій: 8 депутатів  обрані від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»; по троє депутатів від партій «СЛУГА НАРОДУ», «Наш край», «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ», «Батьківщина»; по двоє депутатів від партій Олега Ляшка, «ЗА МАЙБУТНЄ», «Сила і честь». На кінець звітного періоду визнано повноваження 25 депутатів (не визнано повноваження одного депутата від політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» у зв’язку із достроковим припиненням повноважень депутата та забороною діяльності партії). 

                                                 

Депутатський склад міської ради на кінець звітного року

Секретар міської ради – Наталія АВДІЄВСЬКА. Протягом 2023 року продовжували працювати чотири депутатські фракції від політичних партій: «Рідний дім» (голова Павло Тютюнник), «Наш край» (голова Володимир Гордюк), Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (голова Вячеслав Матвієнко), «СЛУГА НАРОДУ» (голова Ігор Батюк). Активно діяла депутатська група «Сновщина» – голова Павло Солодовник.

За звітний період було припинено депутатські повноваження семи депутатів: за особистими заявами про складення депутатських повноважень – Сергія Виблова, Ганни Гукун,  Любові Данилової, Наталії  Єфименко,  Віталія Остроухова та Анни Полюшко;  у зв’язку зі смертю – Вадима Сергійка. Набули повноважень шестеро депутатів: Денис Васянович, Лариса Дубина, Алла Майдан, Ірина Мундурс, Сергій Станішевський та Ігор Шуляк.

Головною формою роботи депутатів є сесійна діяльність. Протягом 2023 року було проведено 9 сесій міської ради. Явка депутатів на сесійні засідання склала 71% (у минулому році – 77%).

На пленарних засіданнях у звітному році депутатами ухвалено 305 рішень,  серед яких:

  • 13 рішень з бюджету громади та внесення змін до нього;
  • 42 рішення стосувалося Програм соціально-економічного розвитку;
  • 47 рішень з питань майна та комунальної власності;
  • 132 рішення із земельних питань;
  • 71 рішення з інших питань.

На сьогоднішній день всі рішення міської ради виконано або на стадії виконання.

У міській раді продовжувало функціонувати чотири постійні депутатські комісії:

  • постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова – Наталія Добненко);
  • постійна комісія з питань законності, освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, молоді, спорту, депутатської діяльності та етики (голова – Ігор Батюк);
  • постійна комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг (голова – Вячеслав Матвієнко);
  • постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи (голова – Володимир Невмовенко).

Проведено 42 засідання постійних депутатських комісій міської ради, на яких попередньо розглядалися проєкти рішень та 2 засідання голів депутатських фракцій/груп та голів постійних комісій міської ради.

Протягом року опрацьовано 64 офіційні звернення депутатів міської ради, 4 звернення від депутатської групи «Сновщина».

Депутати Сновської міської ради проводили зустрічі та особистий прийом виборців, були активними учасниками підготовки та проведення культурних та пам’ятних заходів.

Сьогодні всі депутати міської ради, незважаючи на свої політичні уподобання, працюють злагоджено та консолідують всі зусилля на розбудову громади. Двоє депутатів були мобілізовані до лав ЗСУ, аби зі зброєю в руках захищати нашу державу від російських агресорів: депутат Володимир Гордюк продовжує свою службу у лавах прикордонників. На жаль, депутат Вадим Сергійко загинув від рук російських окупантів виконуючи військовий обов’язок. Багато депутатів міської ради займаються волонтерством, донатять на ЗСУ.

У 2023 році депутатами прийнято 52 важливі для життєдіяльності громади Програми, під дію яких сесією міської ради виділялися відповідні кошти. Однією з них є Програма  покращення матеріально-технічного забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи на 2022-2023 роки. У звітному році з бюджету громади на неї було спрямовано 2,1 млн грн:

– придбання для потреб ЗСУ трьох квадрокоптерів (410 тис. грн), автомобіля FORD RENGER  пікап (487,5 тис. грн), супутникової системи Starlink (25 тис. грн), цифрової радіостанції (45 тис. грн), зарядної станції (26 тис. грн) та пошукового прожектора (42 тис. грн);

– придбання паливно-мастильних матеріалів та надання послуг з транспортних перевезень військовослужбовців та військовозобов’язаних;

– закупівлю засобів медичного забезпечення для проведення медичних оглядів військовозобов’язаних, призовників;

– надання послуг та робіт з облаштування фортифікаційних споруд (об’єктів), блокпостів;

– придбання будівельних матеріалів, шанцевого та електромеханічного інструменту, колючого дроту для потреб підрозділів ЗСУ.

Керуючий справами (секретар) виконавчого комітету міської ради Володимир КАРПЕНКО. До складу виконкому входять 33 члени, в т.ч. всі старости. У звітному році було підготовлено і проведено 15 засідань виконавчого комітету, на яких було розглянуто 175 питань.

На засіданні виконкому протягом року 1017 дітям громади було присвоєно статусу дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

За Програмою надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям Сновської міської територіальної громади на 2023 рік за рішенням виконкому допомогу отримали 166 громадян на загальну суму 240 тис. грн. З них 105 осіб –  на лікування, 36 – на поховання, 25 – на ліквідацію наслідків пожежі і буревію.

Завдяки Програмі підтримки народжуваності у Сновській територіальній громаді на 2023 рік допомогу отримало 49 родин на загальну суму 174 тис. грн (по 3 тис. грн  – 40 родин та по 6 тис. грн – 9 родин (у яких хоча б один з членів сім’ї є військовослужбовцем)).

Бюджет громади

Фінансовий відділ міської ради  очолює  Ліна САВЧЕНКО.

Для того, щоб громада жила і працювали всі служби, які забезпечують життєдіяльність громади, було затверджено бюджет на 2023 рік.

Запорукою успішного розвитку міської територіальної громади є збалансований бюджет. За сім років існування Сновської міської ТГ надходження до бюджету  зросли на 36,9 млн грн. Якщо у 2017 році надходження міської ТГ становили 174,6 млн грн., то у 2023 році досягли 211,5 млн грн.

                                                                                       

При цьому суттєво змінилося співвідношення частки власних надходжень та офіційних трансфертів у структурі доходів бюджету. Так, у 2017 році питома вага власних надходжень складала 36,8%, офіційних трансфертів 63,2%. У 2023 році питома вага власних надходжень досягла 63,7%, тоді як офіційні трансферти склали 36,3%.

в тому числі:        

Дохідна частина бюджету за  2023 рік виконана на 110%. По власних надходженнях (без врахування офіційних трансфертів) бюджет отримав  134,7 млн грн., тоді як у 2022 році надійшло 127,2 млн грн.  Темп росту до надходжень 2022 року складає 105,9%. Офіційних трансфертів  (дотацій, субвенцій) у звітному році  отримано у сумі 76,8 млн грн, що на 0,4% менше, ніж у 2022 році.

Основними бюджетоутворюючими надходженнями є:

  • податок та збір на доходи фізичних осіб – 54,2%;
  • плата за землю – 7,8%;
  • єдиний податок – 12,1%;
  • власні надходження бюджетних установ – 14,7%;
  • рентна плата за використання лісових ресурсів – 3,1%;
  • акцизний податок – 4,1%;
  • податок на нерухоме майно – 1,6%;
  • інші надходження – 2,4%.

                                             

За підсумками 2023 року найбільшими платниками податків і зборів до бюджету міської ТГ є:

– юридичні особи

АТ “УКРЗАЛІЗНИЦЯ”

Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту

Військова частина 2253

КНП «СНОВСЬКА ЦРЛ»

СТОВ  ” ЩОРССIЛЬГОСПСЕРВIС”

ФIЛIЯ “КОРЮКIВСЬКЕ ЛIСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”

ПСП “ЯНА ПЛЮС”

ТОВ «Астра»

ДПТНЗ “Сновське ВПУЛГ”

ДП «СНОВСЬКРАЙАГРОЛIСГОСП»

Чернігівський ОТЦК та СП

ТОВ “ТЕХСЕРВІС”

  • фізичні особи-підприємці:

Веселий С.Д.

Примак О.С.

Ведюн О.О.

Виблова О.В.

Пискун В. А.

Клименко С.М.

Коляко  П.Ф.

Турченко І.М.

Терещенко С.О.

Логоша А.В.

Кухаренко О.А.

Жигульський Р.М.

Видаткова частина бюджету здійснюється із застосуванням програмно-цільового методу, де для 53 бюджетних програм складені бюджетні паспорти.

Видаткова частина бюджету за 2023 рік виконана в сумі 208,3 млн грн, у тому числі видатки загального фонду – 179,8 млн грн, видатки спеціального фонду – 28,5 млн грн.

Фінансування видатків здійснювалось в умовах воєнного стану, відповідно до затвердженого уточненого розпису з урахуванням наявних фінансових ресурсів та звернень головних розпорядників коштів бюджету міської ТГ.

Питому вагу в загальному обсязі видатків загального фонду бюджету за 2023 рік займають такі галузі як:

  • освіта – 100,5 млн грн (55,9%);
  • охорона здоров’я – 12,9 млн грн (7,2%), у т.ч. видатки на КНП ,,Сновська центральна районна лікарня” – 6,6 млн грн, на КНП „Сновський центр первинної медичної допомоги” – 6,3 млн грн;
  • соціальний захист та соціальне забезпечення – 13,1 млн грн (7,3%);
  • культура і мистецтво – 10,9 млн грн (6%);
  • фізична культура і спорт – 2,4 млн грн (1,3%);
  • житлово-комунальне господарство – 3,9 млн грн (2,2%);
  • утримання та розвиток інфраструктури доріг – 3,9 млн грн (2,2%);
  • державне управління – 29,5 млн грн (16,4%);
  • фінансування обгрунтованих потреб Сил оборони – 2,1 млн грн (1,2%);
  • інші – 0,6 млн грн (0,3%).

                        

У структурі витрат за економічною сутністю  на захищені статті видатків загального фонду бюджету спрямовано 90,8% фінансового ресурсу, з них на заробітну плату з нарахуваннями та оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 89,3%.

У видатковій частині спеціального фонду питому вагу займають капітальні видатки, на які спрямовано кошти у сумі 22,4 млн грн (78,6% від загального обсягу виконання). В розрізі джерел фінансування капітальні видатки проведені за рахунок  коштів бюджету розвитку  у сумі  8,5 млн грн та за рахунок інших джерел власних надходжень у сумі 13,9 млн грн (бюджетними установами взято на облік отримане майно від інших установ, організацій).

Відділ бухгалтерського обліку та звітності очолює Світлана ВИБЛОВА.  Головна мета його роботи – надання достовірної інформації, яка необхідна для управління діяльності виконкому та забезпечення контролю за виконанням кошторисів доходів та видатків. За даними бухгалтерського обліку складаються бюджетна, фінансова, податкова, статистична та інші звітності.

Порядок ведення бухгалтерського обліку регулює Державне казначейство України, у якому відкрито 73 реєстраційних та особових  рахунки. Ведеться контроль за відображенням на рахунках усіх операцій.

В натуральній формі за звітний рік оприбутковано допомоги і грантів Європейського Союзу, урядів іноземних держав, міжнародних організацій, донорських установ, благодійних фондів на 12 734,1 тис. грн.

Сектор з публічних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності очолює Тетяна ШИЛО. Протягом 2023 року міською радою здійснювалось проведення закупівель товарів, робіт, послуг через систему PROZORRO, а саме: пально-мастильні матеріали, канцелярські товари, електрична енергія, природній газ,  сіль технічна для посипання доріг, поточний ямковий ремонт доріг у м. Сновськ,  шини автомобільні  для військових та прикордонної служби,  причіп для трактора  2 ПТС-6, квадракоптери, легковий автомобіль «Renault Duster», трактор КАТА КВ-904, відвал для трактора, вакуумний дорожньо-прибиральний тракторний причіп ERDEMLI TRA-VAC 500 та інші  послуги.

Протягом 2023 року сектором проведено 2 конкурси на визначення виконавця послуг,  оформлено  протоколи щодо прийняття 213 рішень уповноваженою особою,  оприлюднено 481 звіт про укладені договори в системі електронних закупівель PROZORRO.

Стратегічне планування

Відділ економічного розвитку та інвестицій очолює Ірина Мундурс (до 1 травня 2023 року – Ганна  Гукун).

Одним із важливих завдань відділу є сприяння залученню інвестицій у економіку громади. Для цього працівники відділу разом з іншими структурними підрозділами міської ради проходили навчання, проводили опитування населення, в т.ч. ВПО, аналізували ситуацію в різних галузях економіки та в громаді в цілому. За результатами напрацювань формувались проєктні заявки, погоджувались із донором, втілювались в життя.

У звітному році міська рада продовжила співпрацю з Програмою ДОБРЕ на наступні 3 роки. У 2023 році  було реалізовано 4 проєкти:

  1. «Проєкт екстренного реагування на виклики військової агресії росії проти України» на суму 1 488,5 тис. грн. У результаті проєкту:
  • доукомплектовано 3 пункти обігріву у Сновських ліцеях № 1 та № 2, Сновському Будинку культури, отримано термос для напоїв на 10 л, генератор бензиновий трьохфазний 10 кВт, два трифазних дизельних генератори  9,8 кВт, обігрівач на рідкому паливі, 20 стільців розкладних,  2 столи металеві кухонні, сонячну панель, 2 бензопили.
  • з метою підвищення якості надання адміністративних послуг придбано 8 Ноутбуків, 4 БФП лазерні, генератор однофазний бензиновий 10 кВт.
  • створено мобільний пункт харчування, для якого передано обігрівач твердопаливний, термос для їжі 10 л, три термоси для напоїв, ємності пластикові для води на 1000 л та 505 л, 4 розкладні столи,  20 стільців, польову кухню, бензопилу  та генератор бензиновий трьохфазний 10 кВт.
  1. «Проєкт екстреного реагування на виклики військової агресії росії проти України – 2» на суму 935,8 тис. грн.

З метою створення системи обслуговування об’єктів критичної інфраструктури та реагування на надзвичайні ситуації громада отримала мотопомпу для брудної води, два електричних відбійних молотки, 25 бензопил, кутові шліф машинки, зварювальний апарат, шуруповерти, дрель-перфоратори, ручну циркулярну пилу, компресор, верстат для заточування ланцюгів, точильний верстат, набори інструментів. З метою відновлення водопостачання в селах Гірськ та Нові Боровичі замінені насоси свердловинні 2,2 кВт та САУ з перетворювачем частоти 3 кВт до насосів.  Для відновлення управління громадою та  освітніх послуг придбано шість ноутбуків, 11 лазерних БФП, портативну зарядну станцію та проектор.

  1. Проєкт місцевого економічного розвитку «Сприяння молодіжному підприємництву шляхом створення швейного коворкінгу на базі Сновського ліцею №1» на суму 1 215,7 тис. грн. У рамках Проєкту за кошти бюджету громади проведено поточний ремонт кімнат шкільної майстерні, а за кошти Програти DOBRE було закуплене технологічне обладнання для розкрою, шиття, вишивки та в’язання, меблі, необхідні для роботи, комп’ютерну та оргтехніку для проведення навчання та майстер-класів.
  2. Молодіжний проєкт «Медіа-лабораторія – створення креативного простору через опанування медійних навичок створення відео-, аудіо- та текстового контенту» на суму 379,8 тис. грн. У рамках Проєкту проведено за кошти бюджету громади поточний ремонт кімнати, де розташована Медіа-лабораторія, а за кошти Програми DOBRE було закуплене технологічне обладнання: фотоапарат, ноутбук, комплект для звукозапису тощо.

Всього в результаті співпраці з Програмою ДОБРЕ в 2023 році було залучено до громади коштів на суму понад 4 млн грн. І робота триває надалі.

Розпочато реалізацію проєкту компоненту удосконалення послуг. Шляхом опитування населення, консультацій з громадськістю  і обговорення пріоритетною послугою визначено поводження з твердими побутовими відходами. Відділ координує роботу з розробки Програми поводження з твердими побутовими відходами. Працівниками відділу була підготовлена й узгоджена з донором (Програмою ДОБРЕ) та подана для фінансування перша заявка по удосконаленню послуги «Удосконалення критично важливої послуги по збору і утилізації твердих побутових відходів на території Сновської МТГ шляхом придбання сміттєвоза» вартістю 100 тис. дол.

Працівниками відділу проводилось інформування суб’єктів підприємницької діяльності щодо можливості отримання грантової підтримки з боку Глобал Ком’юнітіз в межах Програми PEARL. Програма є  пілотним проєктом для раннього відновлення та добробуту та передбачає підтримку існуючого або створення власного бізнесу. В результаті 4 фізичними особами-підприємцями на конкурс проєктів було подано бізнес-ідеї. Перемогу отримав один проєкт, який  отримав фінансування на розвиток власної справи в розмірі  5000 доларів.

Реагуючи на виклики сьогодення, відділ продовжує співпрацю з громадським сектором в частині спільного написання грантових заявок. Між Сновською міською радою та ГО «ЛАМПА» укладена Угода про співпрацю, міська рада виступала інформаційним партнером реалізованих проєктів.

Протягом 2023 року громадська організація «ЛАМПА» залучила до громади грантові кошти міжнародних донорів в розмірі 9,4 млн грн.

У звітному році ГО «ЛАМПА» у співпраці з міською радою, реалізувала наступні проєкти:

Найменування донора Назва проєкту Мета проєкту  Сума              (тис. грн.) Період виконання
Агентство США з мiжнародного розвитку (USAlD) – Програми дiй та реагування територiальних громад на надзвичайнi ситуацii (CLEAR) «Сновщина: Допомога поруч» Подолання викликів сьогодення шляхом впровадження заходів на вирішення пріоритетних потреб Сновської МТГ Чернігівської області, виявлених на підставі проведення  швидкої оцінки потреб на рівні громади, шляхом надання психологічної допомоги, проведення інформаційно-просвітницької діяльності та впровадження заходів безпеки для цивільного населення громади. 3571,4 16.01.2023–31.12.2023
Громадська організація “YouthUp” за підтримки Дитячого фонду ООН (ЮНІСЕФ) «Розмова про ЦЕ. Секс просвіта.» Сприяння у перспективі зменшенню рівня ризикованої сексуальної поведінки шляхом надання підліткам та молоді доступу до правдивої та всебічної інформації, пов’язаної з питаннями секс просвіти. Формування позитивного ставлення до сексуальності, з відповідальністю за себе і за партнера. 60,0 16.01.2023–31.01.2023
Данська Рада у справах біженців в Україні / DRC за фінансування Гуманітарного фонду для України (ГФУ) «Забезпечення найнеобхіднішими продуктами харчування та шкільним приладдям родин, які постраждали або опинилися у кризових ситуаціях через війну, що проживають на території Сновської МТГ, м. Чернігова та навколишніх сіл» Підтримка сімей ВПО та сімей, що постраждали від військового конфлікту, шляхом забезпечення базових потреб у вигляді продуктової групи товарів та підтримка дітей з числа вразливих категорій шляхом забезпечення наборами шкільного приладдя до нового навчального року 2321,9 10.03.2023–30.06.2023
ООН Жінки в Україні за фінансової підтримки Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF) «БІБЛІОТЕКА – ТЕРИТОРІЯ ЖІНОЧОЇ СИНЕРГІЇ» – сприяння соціальній інтеграції та згуртуванню  шляхом створення  об’єднуючого центру для жінок та дівчат, в тому числі ВПО Сновської МТГ Забезпечення соціальної інтеграції та згуртуванні жінок та дівчат, включаючи ВПО Сновської МТГ, через створення об’єднавчого центру з доступом до літератури, ресурсів та заходів, які сприяють розвитку та самореалізації, вирішенню нагальних проблем та формуванню спільної платформи для співпраці та підтримки. 3100,1 13.06.2023–30.11.2023
Норвезька рада у справах біженців (NRC) Поліпшення умов для забезпечення здорового та активного довголіття жителів прикордоння Чернігівщини з числа осіб похилого віку, у тому числі ВПО Покращення доступу до належних умов гігієни та побуту, а також сприяння активності, здоровому способу життя та самоповазі людей похилого віку прикордонної території Сновської МТГ. 391,6 15.12.2023–15.02.2024

Завдяки спільній проєктній діяльності з ГО «ЛАМПА» в громаді:

  • створено Консультаційний простір з питань попередження ґендерно зумовленого насильства та реагування на його випадки (Територіальний центр соціального обслуговування);
  • відкрито Простір, дружній до дітей для проведення психосоціальних активностей та рекреаційної діяльності «КОЛО ПІДТРИМКИ» (Сновський будинок культури);
  • частково забезпечені інвентарем та обладнанням укриття 6-ти  закладів освіти громади (Сновські ліцеї №1 та №3, Сновська початкова школа, Новоборовицький та Кучинівський ліцеї, Тур’янська гімназія);
  • придбано та передано комплекти спорттоварів для 6-ти  закладів освіти  (Сновські ліцеї №1, №2 та №3, Кучинівський, Пертівський та Рогізківський ліцеї).
  • забезпечено гуманітарною допомогою понад 4000 родин з числа вразливих категорій населення громади (продуктові набори, засоби побутової хімії та гігієни, рекреаційні набори для дітей, набори гідності для жінок, гігієнічні набори для дорослих у вигляді памперсів та пелюшок, кошти на проходження зимового періоду);
  • проведено 79 заходів, якими безпосередньо охоплено 1115 учасників з числа дітей, молоді, жінок та осіб похилого віку, включаючи ВПО та людей з інвалідністю (заходи психосоціальної направленості, арт-терапевтичні, творчі, розвиткові, фізичної активності, розважальні, згуртувального характеру тощо);
  • для молоді громади організовано та проведено виїзний молодіжний волонтерській табір «Зміни себе, змінюй світ» (Еко-комплекс Бреч Корюківського району).

На виконання Програми підтримки малого і середнього бізнесу в поточному році виділено 46 тис. грн. на відшкодування транспортних витрат чотирьом фізичним особам – підприємцям, які забезпечують товарами першої необхідності населення 11-ти віддалених та малонаселених пунктів громади, що не мають закладів торгівлі.

Освіта

Найбільшим структурним підрозділом міської ради є освітня галузь, яку очолює в.о. начальника Лариса МІРОШНИЧЕНКО.

На даний час освіту Сновщини представляють 16  закладів: 12 закладів загальної середньої освіти, із них: 8 ліцеїв, 3 гімназії,  Сновська початкова школа  з дошкільним відділенням; 2 дошкільних заклади (Сновський ЗДО, Кучинівський ЗДО); 2 позашкільних заклади (новостворений Сновський центр позашкільної освіти та ДЮСШ).

На території громади функціонують також заклади обласного підпорядкування: Сновське ВПУЛГ та КЗ «Сновська  гімназія» (заклад інтернатного типу).

Загальна кількість учнів у закладах  освіти Сновщини у 2023-2024 н.р. становить 1844 здобувачів освіти, з них 133 першокласники. На жаль, щороку зменшується кількість учнів по закладах освіти та кількість дітей дошкільного віку.

У 2022-23 навчальному році завершили навчання 311 учнів,  184 з них закінчили 9 клас та отримали свідоцтва про здобуття базової середньої освіти (в т.ч. 15 свідоцтв з відзнакою). В 11 класах завершили навчання та отримали свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти 127 випускників, 10 учнів отримали золоті медалі та 2 учні отримали срібні медалі. Для випускників 11 класів було організовано національне мультипредметне тестування. За результатами національного мультипредметного тесту  набрали максимальну кількість  – 200 балів випускниці  Сновського ліцею № 1 – Анастасія Кривенко – з української мови, Євгенія Гайдук – з англійської мови.

Вартість утримання одного здобувача освіти у нашій громаді у звітному році коливалась від 23,3 тис. грн (Сновський ліцей №1) до 61,3 тис. грн (Тур`янська гімназія).

Через продовження воєнного стану освітній процес у закладах загальної середньої освіти громади організовано наступним чином: 7 закладів працюють у змішаній формі, 5 закладів – дистанційно (3 заклади не мають укриття, 2 заклади перебувають на відстані меншій ніж 20 км від кордону з рф).

Протягом навчального року заклади освіти Сновської МТГ отримали гуманітарну допомогу від Чернігівської обласної організації «Червоний хрест» на суму 122,2 тис. грн, від  громадської організації «Лампа»  – 210,8 тис. грн.

Одним із основних завдань збереження життя і здоров’я учнів є формування у них культури безпечної поведінки. Для вирішення цього питання створено класи безпеки, на базі яких діти вивчатимуть правила безпечного життя.

Незважаючи на виклики війни протягом навчального року покращувалась матеріально-технічна база наших закладів. Три опорні заклади (Сновський ліцей №1, Сновський ліцей №3, Петрівський ліцей) отримали фінансову допомогу від ЮНІСЕФ по 2 і 3 тисячі євро, які були використані для ремонту шкільних приміщень та їдалень.

За кошти місцевого бюджету  відремонтовано частину даху приміщення Сновської початкової школи та Новоборовицького ліцею, покрівлі котелень Тур`янської гімназії та Сновського ліцею №1, зроблено ремонт системи опалення та котла Сновського ліцею №3, проведено поточний ремонт їдальні Рогізківського ліцею, відремонтовано ганок центрального приміщення Сновського закладу дошкільної освіти. У Сновському ліцею №1 відремонтовано стелю у двох кімнатах та частину стіни у шкільній їдальні, зроблені ремонтні роботи у шкільній майстерні згідно реалізації проекту «Сприяння молодіжному підприємництву шляхом створення швейного коворкінгу», проведено ремонтні роботи з реалізації проекту «Медіалабораторія», поточний ремонт кімнати для STEM-лабораторії, замінено центральний електрокабель у котельні навчального закладу.  Проведено інтернет в укриття Сновського ліцею №1, Сновського ліцею №3, Кучинівського ліцею, Кучинівського дитсадка, Рогізківського ліцею, Великощимельської гімназії, Тур`янської гімназії та Новоборовицького ліцею. Загалом на ремонти витрачено з бюджету громади  287 тис. грн.

Від обласного управління освіти і науки для закладів освіти отримано 21 планшет, 22 хромбуки, 10 роутерів, 31 ноутбук.

Два педагоги Сновщини стали переможцями обласного етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року-2023» – Григорій Муравко (Петрівський ліцей) у номінації «Захист України» та Ярослав Бондаревський (Сновський ліцей №1) в номінації фізична культура. Лауреатом конкурсу стала Людмила Горбач (Сновський ліцей №1) у номінації «Початкова освіта».

В обласному етапі Міжнародного конкурсу з української мови ім. П. Яцика маємо 2 дипломи (Сновський ліцей №1 та Сновський ліцей №3). У Всеукраїнському конкурсі учнівської творчості перемогу здобули учні Петрівського ліцею. У Всеукраїнському конкурсі-захисті науково-дослідницьких робіт учнів-членів МАН диплом І ступеня отримала учениця Сновського ліцею №1 (керівник Єрмоленко А.О.)

Серед вихованців Сновського Центру позашкільної освіти за підсумками року маємо 24 переможці та призери міжнародних, 74 – всеукраїнських, 39 – обласних конкурсів і виставок дитячої та юнацької творчості. Учасниками обласного (пілотного) онлайн-проєкту «Мріємо та діємо» став 181 вихованець Центру. За участь діти отримали грамоти, подяки, сертифікати.

Достойно представляють Сновщину на змаганнях різних рівнів вихованці Сновської ДЮСШ з кікбоксингу. За минулий рік у змаганнях Всеукраїнського рівня та чемпіонаті області кікбоксери до скарбнички нагород Сновської громади додали: «золотих» медалей  – 25,  «срібних» – 42 та «бронзових» – 55 медалей. Приємно відзначити, що вихованець Сновської ДЮСШ Дмитро Кушнір (який зараз займається в Чернігові) у складі Національної збірної брав участь у чемпіонаті світу в Німеччині і виборов 4 місце.

У  спортивному клубі  «ВИТЯЗЬ» було підготовлено 10 чемпіонів області з вільної боротьби, Воробей Мирослава  здобула «бронзу» на чемпіонаті України, Гліб Россол став п`ятим серед кращих борців України у своїй ваговій категорії.

Команда з футзалу, виступаючи на чемпіонаті України у місті Івано-Франківськ виборола право грати в першій лізі чемпіонату України 2023 –2024 років.

Виховна робота в закладах освіти Сновської ТГ спрямовувалась на виховання патріотизму, любові до рідного краю, вшанування героїв захисників. Об’єднанню учнів, їхніх батьків та педагогів в одну велику сім`ю сприяла і спільна участь у волонтерському русі. Діти активно долучалися до плетіння сіток, допомагали збирати гуманітарну допомогу для бійців, брали шефство над людьми похилого віку, разом з усією громадою вшановували загиблих земляків під час прощання з ними.

Незважаючи на важкі часи воєнного стану, в громаді використовується будь – яка можливість для оздоровлення дітей. Цього року до Всеукраїнського табору «Артек»  на оздоровлення та відпочинок з`їздили четверо дітей, одна дитина – до табору в Пущі Водиці. Плідно розвивається  співпраця з освітньою фундацією GoGlobal, завдяки якій  8 дітей мали можливість перебувати на оздоровленні в  с. Поляна Свалявського району Закарпатської області, 10 дітей відпочивали в Дитячому закладі оздоровлення та відпочинку «Синевірське озеро».

Беручи участь у програмі обміну культурним досвідом в літніх дитячих таборах, орієнтованої на соціально – психологічну підтримку дітей, які постраждали від російсько-української війни, до Латвійської Республіки були запрошені 8 учнів, батьки яких проходять службу в ЗСУ. Здобувачі освіти Кучинвського ліцею протягом року постійно їздили на відпочинок до Італії.

Охорона здоров’я

Система охорони здоров’я громади представлена двома комунальними некомерційними підприємствами – «Сновський центр первинної медичної допомоги»  та «Сновська центральна районна лікарня». Так звані первинна та вторинна ланки.

На території Сновщини також діє «швидка» медична допомога – це відділ екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який підпорядковується Чернігівському обласному центру, а також приватна поліклініка.

Сновський Центр первинної медичної допомоги очолює генеральний директор Олена ШАРПАН.

У структуру закладу входять 5 лікарських амбулаторій загальної  практики сімейної медицини (м. Сновськ, с. Рогізки, с. Петрівка, с. Нові Боровичі, с. Тур’я), 19 фельдшерських пунктів та два фельдшерсько-акушерські пункти. У закладі продовжують використовувати стаціонарозамінні форми лікування – наявне 21 ліжко денного стаціонару. Первинна ланка медицини має 6 одиниць санітарного автотранспорту  (два автомобілі в 2023 році були передані в ЗСУ).

В установі працює 7 лікарів  (в т.ч. 2 лікаря загальної практики – сімейної медицини, 2 терапевта, 3 педіатри), один лікар-інтерн, 41 середній  медичний  працівник та 22 працівники  молодшого  та  обслуговуючого персоналу.  Заклад запрошує на роботу двох лікарів – терапевта або сімейного лікаря загальної практики.

З лікарями закладу уклали декларації 10669 осіб, що складає 48,7% від загальної кількості населення громади, з них діти до 18 років 2594, (87,5% від загальної кількості дітей).

За 2023 рік в громаді народилось 62 дітей, із них 24 у селах (в 2022 році 77 дітей, із них 20 – в селах).  У 2023 році померло 390, з них працездатного віку 86 (в порівнянні з 2022 роком – 435, з них працездатного віку – 69 осіб).

У закладі постійно проводиться робота щодо профілактики та своєчасного виявлення туберкульозу й онкозахворювань. У 2023 році на обліку знаходився 601онкохворий, з них вперше виявлено – 84 особи.

Для забезпечення своєї роботи КНП «Сновський центр ПМД» отримує фінансування від Національної служби здоров’я України та з бюджету громади. Від НСЗУ надійшло 8,7 млн грн. З бюджету громади надійшло 6,3 млн грн, з них на заробітну плату з нарахуваннями – 4,2 млн грн, 1,5 млн грн. на оплату енергоносіїв та комунальних послуг, на закупівлю обладнання, медикаментів і перев’язувальних матеріалів – 407,7 тис. грн.   З місцевого бюджету депутати міської ради на виконання своїх повноважень передали закладу 10 тис. грн, за Програмою медичних стимулів  молодому спеціалісту виділено 100 тис. грн.

На даний час матеріально-технічне оснащення закладу потребує оновлення медичного обладнання та оргтехніки, є потреба у проведенні ремонтів приміщень установи у місті та селах. Рішенням Сновської міської ради затверджено План покращення медичних послуг на 2021-2026 роки, в якому прописані ці напрямки.

          Гуманітарної  та благодійної допомоги за звітний рік (медобладнання, оргтехніка, лікарські засоби, дитяче харчування, транспортні засоби, паливо-мастильні матеріали) установою отримано на суму 8,26 млн  грн з них:

  • від МБФ “АІСМ Україна” – дві  портативні ультразвукові системи с-10   на суму 255,98 тис.  грн;
  • від Церкви Адвентистів сьомого дня – генератор  HGG  на суму 18,5 тис. грн;
  • від Громадської організації “Неурядова організація “ІН ТАЧ ЮКРЕЙН ФУНДЕЙШН” (ЮНІСЕФ) – дві сумки  першої допомоги UNICEF  на суму 24,3 тис. грн;  
  • від Філії асоціації “MEDICOS DEL MUNDO” в Україні – електрокардіограф 12-ти кан.SE-1200  на суму 32,6 тис. грн,  п’ять телевізорів Vinga S 43UHD25BWEB  на суму 49,9 тис. грн, три ноутбуки НР на суму 47,2 тис.  грн, багатофункціональний пристрій XEROX. на суму 9,1 тис. грн,  1000 літрів бензину А-95 на суму 52,4 тис. грн,  200 літрів газу на суму 7 тис.  грн та 18 електровелосипедів  27,5 “LEON”  на суму 754,2 тис. грн;
  • від Представництва Міжнародного Медичного Корпусу в Україні – біохімічний аналізатор Mindray BA-88A  на суму 89,8 тис. грн,
  • дитяче харчування на суму – 57,7 тис. грн від Благодійного фонду молодіжної організації «Надія» (на 19,2 тис. грн.) та від КУ «Обласна база спеціального медичного постачання» (на 38,5 тис. грн).;
  • від Державної установи «Центр громадського здоров’я Міністерства охорони здоров’я України» – Автомобіль SUZUKI VITARA HYBRID вартістю 1, 2 млн грн.

Вторинну ланку медицини в громаді – Сновську центральну районну лікарню очолює генеральний директор Ірина ЯКУБОВСЬКА.

У структурі КНП «Сновська ЦРЛ» працює 223 працівники, з них 29 лікарів та 102 молодших спеціалісти з медичною освітою. Наразі заклад запрошує на роботу лікаря анестезіолога, травматолога, хірурга та стоматолога-хірурга.

Поліклінічне відділення КНП «Сновська ЦРЛ»  розраховано на 330 відвідувань за зміну. Прийом  хворих ведеться за 15 напрямками: хірургія, травматологія, неврологія, наркологія, отоларингологія, офтальмологія,  дерматовенерологія,  психіатрія,  гінекологія, ендокринологія, кардіологія, фтизіатрія, стоматологія, терапія, УЗД діагностика. В амбулаторних умовах проводяться  хірургічні  втручання.

Функціонують кабінети:  функціональної та ультразвукової діагностики, ЛФК та масажу, процедурний, протитуберкульозний, «Довіри», фізіотерапевтичний, рентгенологічний, флюорографічний, клініко-діагностична лабораторія з бактеріологічним відділом, лікарняний банк крові.

Протягом 2023 року було зареєстровано 72076 відвідувань до лікарів поліклінічного відділення, що становить 3,3 на одного мешканця.

В амбулаторних умовах проведено 1091 операцію. На денному стаціонарі при поліклініці проліковано 202 хворих.

Ліжковий фонд медичного закладу станом на 31 жовтня 2023 року становив  108 ліжок, до складу якого входить 8 відділень: терапевтичне – на 50 ліжок, хірургічне  з травматологічними ліжками на 15 ліжок, гінекологічне на 10 ліжок, педіатричне на 10 ліжок, неврологічне на 12 ліжок, інфекційне на 5 ліжок та паліативне на 6 ліжок.  В лікарні  функціонує  відділення  інтенсивної терапії  на  6 ліжок та приймально-діагностичне  відділення на 3 ліжка  з виконанням функції невідкладної медичної допомоги. За звітний рік у стаціонарі  проліковано 4672 хворих, зроблено 357 операцій.

З метою покращення якості діагностики та лікування пацієнтів протягом 2023 року придбано високотехнологічне медичне обладнання. Понад 2,25 млн грн з бюджету громади було направлено на придбання системи рентгенівської діагностичної мобільної, яка вкрай необхідна для надання медичної допомоги. Також було придбано медичний принтер сухого друку, авторефкератометр та лінзу до нього, апарат УЗД, 2 портативні  апарати ШВЛ, 2 кисневих концентратори, 5 механічних ліжок, 10 кондиціонерів та інше.

Заклад утримується за рахунок коштів з НСЗУ, місцевого бюджету, платних послуг та інших надходжень.  Чим більше підписано договорів з НСЗУ, тим більше лікарня отримає коштів від Національної служби здоров’я. У звітному році КНП «Сновська ЦРЛ» уклала договір з Національною службою здоров’я України на 11 пакетів послуг і отримала за рахунок цього 49,7 млн грн.

№ п/п Перелік пакетів медичних послуг, на які укладено договори з Національною службою здоров’я України Сума, грн
1. Пакет медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» 1 403 137,67
2. Пакет медичних послуг «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» 22 880 822,99
3. Пакет медичних послуг  «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» 20 857 642,20
4. Пакет медичних послуг  «Езофагогастродуоденоскопія» 113 747,0
5. Пакет медичних послуг «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)» 181 369,44
6. Пакет медичних послуг «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям» 266 574,0
7. Пакет медичних послуг «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» 3 743 796,0
8. Пакет медичних послуг «Стоматологічна допомога дорослим та дітям» 1 560,00
9. Пакет медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» 9 583,99
10. Пакет медичних послуг «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» 150 322,5
11. Пакет медичних послуг «Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» 124 503,0
Всього: 49 733 058,79

З бюджету громади на вторинну ланку медицини було виділено 6,6 млн грн, левова частка яких пішла на оплату комунальних послуг та енергоносіїв закладу. За Програмою місцевих стимулів за кошти бюджету громади було придбано квартиру лікарю за 300 тис. грн.

У минулому році, незважаючи на воєнний стан, власними силами лікарні було здійснено ремонт приміщення і з вересня переведено на перший поверх відділення інтенсивної терапії. Стало набагато зручніше як для пацієнтів, так і для медичного персоналу, адже у корпусі лікарні відсутній ліфт, і дуже важко лежачих хворих було заносити на другий поверх.

Для надання більш якісної медичної допомоги необхідно  придбати сучасне високовартісне обладнання (систему рентгенівську діагностичну, хірургічні лампи, гістероскоп, фіброгастроскоп, УЗД-апарат, діатермокоагулятор), заповнити 4 вакансії лікарів, придбати автомобіль для перевезення хворих та ургентних лікарів, провести поточний ремонт лабораторії, приймально-діагностичного відділення та харчоблока та придбати 25 кондиціонерів для стаціонарних палат та ординаторських.

Соціальний захист населення

Велика увага в громаді, особливо під час воєнного стану,  приділяється соціальному захисту населення, адже на Сновщині проживає багато інвалідів, самотніх, учасників бойових дій, пенсіонерів, чорнобильців та інших вразливих категорій населення.

Комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування  (надання соціальних послуг) Сновської міської ради очолює Світлана ХОМЕНКО.

У територіальному центрі утворені та функціонують 4 відділення, які надають різні види послуг на платній та безоплатній основі.

Працівниками територіального центру за  звітний рік було надано послуги  1851 особі з них:  909 осіб  у м. Сновськ та 942 особи  – у селах громади. Згідно з чинним законодавством терцентр надає соціальні послуги як безкоштовно так і на платній основі (за звітний рік було отримано 214,5 тис. грн).  Ці кошти пішли на виплату заробітної плати, автозапчастини та канцелярське приладдя.

Загалом за  2023 рік  на утримання терцентру направлено 12,3 млн грн, з них кошти місцевого  бюджету – 10,2 млн грн.

У відділенні соціальної допомоги вдома працює 57 робітників. За звітний рік

соціальними робітниками обслуговувалась 710 осіб, з них на платній основі – 7, з диференційною оплатою – 224, на безоплатній основі – 479 осіб.  Відділенням  охоплені всі населені пункти громади.  Послуги установою надаються постійно, незважаючи на воєнний стан. Середня кількість осіб, що обслуговує один соціальний робітник у 2023 році, склала 11 чоловік.

Відділення соціальної допомоги вдома надає 44 види послуг. Найпоширенішими з них є придбання та доставка продовольчих та промислових товарів, медикаментів, прибирання приміщень та подвір’я, занесення води та винесення сміття, інші сезонні послуги (занесення дров та розпалювання печей, обробка присадибних ділянок, допомога при консервуванні тощо).

У відділенні  організації надання адресної натуральної та грошової допомоги послуги надає  перукар, взуттєвик, швачка та робітник з ремонту будівель. Вони входять до складу мультидисциплінарної виїзної команди, яка регулярно обслуговує жителів по селах громади на вимогу старост. За рік було організовано 26 виїздів по селах громади, в ході яких надані послуги 767 громадянам похилого віку.

За 2023 рік перукарем надано 1657 послуг  564 особам району,  246 послуг надав взуттєвик та 300 послуг надані  швачкою.

Терцентр тісно співпрацює з благодійними організаціями «Жіночій консорціум України», «Lets help» «Турбота про літніх людей в Україні» та іншими. Завдяки благодійникам територіальний центр наростив власну базу засобів реабілітації (палиці, милиці, стойки та інвалідні коляски), якими у  2023 році змогли скористатися безкоштовно 128 осіб. Всього за звітний період гуманітарну допомогу надано 211 особам на загальну суму 94,6 тис. грн.

У відділенні денного перебування працює медична сестра, медична сестра з масажу та організатор культурно-дозвіллєвої діяльності.  За рік за направленням лікаря було зроблено 1060 процедур масажу 103 особам.

На базі відділення денного перебування успішно функціонує  «Простір активного довголіття», у якому люди похилого віку мають змогу, під наглядом медичної сестри, займатися на спортивних тренажерах, а також відвідувати заняття з фітнесу, йоги та відповідно до сезону займаються скандинавською ходою та ходою на лижах. Для цих цілей облаштований спортивний зал з усім необхідним знаряддям.  В цьому році у відділені створилося об’єднання «Від серця до серця», де цікаво та весело проводять час люди, які цікавляться творчістю. Регулярно проводяться шахові турніри та різноманітні вечорниці.

Стаціонарне відділення територіального центру в с. Нові Боровичі розраховано на 33 ліжко-місця, станом на 1 січня 2024 року там проживала 21 особа. Середня вартість утримання  одного підопічного склала 11,9 тис. грн за місяць.

На даний час стаціонарне відділення у повному обсязі забезпечено меблями, одягом, взуттям, пральними машинами. Є потреба у холодильнику та морозильній камері для зберігання продуктів харчування. У підвальному приміщенні відділення облаштоване елементарне укриття, яке в повному обсязі забезпечене спальними місцями, місцями для сидіння, питною водою, їжею довготривалого зберігання, ліками, підгузками та засобами гігієни.

Сектор соціального захисту населення Сновської міської ради очолює Алла БІЛІЧЕНКО.  Для забезпечення прав та інтересів жителів громади, які потребують соціальних послуг, зокрема  осіб  з інвалідністю, людей похилого віку, осіб які опинилися в складних життєвих обставинах,  у секторі  з початку року переглянуто та опрацьовано 1159  справ  громадян, які  отримують соціальні  послуги  «Догляд  вдома», «Соціальна адаптація», «Натуральна допомога» та   прийнято  1159  рішень про надання / припинення надання соціальних послуг.

Проведено 38 засідань комісії для  проведення комплексного  визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних  послуг, за результатами підготовлено 68 висновків.

Відповідно до діючих Програм сектором проводилося нарахування компенсацій:

       вартості проїзду хворих з хронічною нирковою недостатністю – 4 особам на зальну суму 74,9 тис. грн;

       фізичним особам, які надають соціальні послуги – 45 особам на загальну суму 953,8 тис. грн;

       особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.

Сектором  протягом 2023 року було прийнято 49 заяв щодо надання допомоги за Програмою  підтримки народжуваності, 52 заяви від власників жилих приміщень приватного житлового фонду щодо розміщення внутрішньо переміщених осіб та 472 заяви отримання компенсації витрат, що пов’язані з безоплатним розміщенням ВПО.

За зверненнями громадян соціальним інспектором сектору проведено обстеження матеріально побутових умов 819 домогосподарств, про що складено відповідні акти та передано до відділу  «Центр надання адміністративних послуг».

Із заявами для підтвердження фактичного місяця проживання до сектору звернулося 205 осіб.

Також сектор протягом року постійно співпрацював з Міжнародними фондами та  громадськими організаціями щодо отримання гуманітарної і грошової допомоги внутрішньо переміщеним особам та соціально вразливим верствам населення.

В умовах війни актуальною залишається робота сектору з питань праці та надзвичайних ситуацій, який очолює Марія ЄФИМЕНКО.

Працівниками сектору проводилось обстеження укриттів різної форми власності та  забезпечення їх необхідним майном та речами першої необхідності (водою, медикаментами тощо). Створена інтерактивна  мапа укриттів та розміщена на офіційному сайті міської ради (http://surl.li/phwhu)

Сектор постійно сповіщає населення через Телеграмканал Сновської міської ради про повітряну тривогу та в ручному режимі вмикає сирени по місту.

У громаді створено дев’ять Пунктів незламності.

Разом з головним спеціалістом з питань архітектури та містобудування були проведені обстеження об’єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії рф, з проведенням фотофіксації та складанням відповідних актів.

У пожежонебезпечний період працівниками сектору у співпраці з працівниками ДСНС проводилась попереджувальна робота з недопущення виникнення загорянь в екосистемах громади та профілактична робота серед населення перед початком  опалювального періоду.

Благоустрій

Благоустрій населених пунктів громади включає в себе комплекс заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади, покращення їх естетичного вигляду, створення комфортних і безпечних умов для життя.  Відділ благоустрою і господарського забезпечення в міській раді очолює Павло ТЮТЮННИК.

З метою  уникнення аварійних ситуацій на дорогах міста за рахунок місцевого бюджету у минулому році було здійснено частковий ямковий ремонт доріг комунальної власності з твердим покриттям, а саме: вул. 30 років Перемоги, вул. Архітектурна, вул. Лісова, вул. Миру, вул. Незалежності, вул. Ринкова, вул. Свободи, вул. Сновська, вул. Чернігівська, вул. Шевченка, вул. Ю.Костюченка, вул. Спортивна, вул. Партизанська, пров. Клубний, та в с. Кучинівка, вул. Центральна. Вартість робіт склала 2,4 млн грн. У 2023 році  були проведені роботи з  грейдуванню доріг по місту та селах, використано на підсипку узбіч 2100 т піску.

У зв’язку зі світломаскуванням через військову агресію  і економією електроенергії  вуличне освітлення ввімкнули тільки восени, на нього у звітному році було витрачено 314,7 тис. грн.

Проведені послуги з очищення системи каналізації, а саме: гідродинамічне очищення прийомного резервуару та вивіз відходів з каналізаційної насосної станції №2 по вул. Бульварна в м. Сновськ; відкачування стічних вод та вивезення мулу ливневого колектору по вул. Незалежності, вул.Миру, пров.Купальський в м.Сновськ; гідродинамічне очищення та відкачування мулу з каналізаційної насосної станції №1 по пров. Купальський в м. Сновськ; гідродинамічне очищення та вивіз відходів з внутрішньо-дворового каналізаційного колектору по вул. Чернігівська, вул. О.Кобилянської, вул. Світанкова в м. Сновськ.

Для ліквідації стихійних пожеж відділом були придбані засоби пожежогасіння (рукав напірно-всмоктуючий 8 м.п. та чотири рукави пожежні напірні).

У звітному році Корюківським районним сектором філії Державної установи «Центр пробації» до Сновської міської ради були направлені 22 порушники та засуджені, на яких судом було накладене адміністративне стягнення у вигляді громадських та суспільно-корисних робіт.  За виконані роботи  Сновською міської радою було перераховано Сновському районному відділу Державної виконавчої служби у Чернігівській області кошти в сумі  158 тис. грн.

У штаті комунального підприємства «Сновська ЖЕД», яке очолює Ганна КОШОВА, працює 26 осіб.

ЖЕД є управителями  60 житлових багатоквартирних будинків у місті загальною площею – 55,6 тис.м2. У звітному році згідно з графіком  було проведено поточний ремонт у 5-ти житлових будинках, частковий ремонт покрівель – на 16 будинках, проведено частковий  ремонт із заміни водопровідних труб в одному будинку, замінено каналізаційну мережу і стояки у підвальних  приміщеннях і квартирах 4 будинків, виконано ремонт ДВК на 3 будинках, у 17 будинках виконано ремонт і  заміна автовимикачів у електричних розподільних щитах.

Для покращення матеріально-технічного стану підприємства за кошти громади  для КП «Сновська ЖЕД» було закуплено: трактор колісний КАТА КВ 904 (957 тис. грн), відвал до трактора КВ 904 (75 тис. грн), причіп для трактора 2ПТС-6 (380 тис. грн), 12 пересувних сміттєвих контейнерів (98 тис. грн) та вакуумний дорожньо-прибиральний тракторний причіп ERDEMLI TRA-VAC 500 (1848 тис. грн).

Протягом року проводилася розчистка прилеглих територій від чагарників та аварійних дерев. Працівники КП «Сновська ЖЕД» за рішенням виконкому видалили  81 аварійне  дерево у місті та 15 – у селах. Витрати з місцевого бюджету склали 275 тис. грн.

У цьому році ЖЕД заготовила 517 тон  піщано-соляної суміші для посипання доріг і тротуарів в зимовий період 2023-2024 рр. За звітний рік було використали 300 тонн  суміші, витрати з бюджету склали  199,9 тис. грн. На очищення доріг від снігу по місту та селах витрачено 549,8 тис. гр., на грейдерування – 361,3 тис. грн, на відновленню дорожньої розмітки по місту – 77 тис. грн, на обслуговування та ремонт зовнішнього освітлення – 264 тис. грн.

КП «Сновська ЖЕД» займається утриманням міського кладовища (за 2023 рік  витрати склали 181,1 тис. грн.) та обслуговує полігон твердих побутових відходів (урочище «Горбаха» м. Сновськ).  За  рік  на полігон ТПВ підприємством вивезено 2143 м3 сміття з міста під час прибирання. Загалом ЖЕД за рік надано послуг з благоустрою за рахунок бюджету громади на суму 1,9 млн грн.

Окрім цього підприємство надає послуги з вивезення ТПВ від приватного сектору та підприємств і організацій міста. На кінець звітного року укладено 2010 договорів на вивіз сміття.

В усіх селах громади протягом звітного року видалялися чагарники, обкошувалися узбіччя, підтримувалися у належному стані пам’ятники, впорядковувалися кладовища, заготовлялися власними силами дрова для адмінприміщень, в тому числі за рахунок видалення аварійних дерев, а також постійно проводилися благодійні акції на підтримку ЗСУ (збір коштів та продуктів, плетіння сіток, шкарпеток тощо).  На потреби сіл Сновської міської територіальної громади у 2023 році було спрямовано 671 тис. грн на придбання будівельних та паливо-мастильних матеріалів, запчастин тощо.

Відділ житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування та транспорту очолює Олена АНИКІЄНКО.

За допомогою зібраних даних від структурних підрозділів міської ради – балансоутримувачів майна комунальної власності, було сформовано:

– перелік установ, закладів, підприємств, організацій комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

– перелік об’єктів нерухомого майна комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

  • перелік транспортних засобів комунальної власності Сновської міської територіальної громади.

Шляхом продажу на аукціоні за 2023 рік реалізовано:

  • ВАЗ 2121, 1991 року випуску; покупець – Манжалій Євген Миколайович; стартова ціна лота: 10, 9 тис. грн без ПДВ; ціна продажу лота – 25 тис. грн без ПДВ;

– гараж, розташований за адресою  м. Сновськ, вул. Залізнична, буд. 4-Б; покупець – Головач Олександр Миколайович – придбав об’єкт шляхом викупу; стартова ціна лота: 23,9 тис. грн без ПДВ; ціна продажу лота – 24,1 тис. грн без ПДВ;

– нежитлову будівлю у с. Іванівка, покупець – фермерське господарство «Циганок»; стартова ціна лота: 30, 99 тис. грн без ПДВ; ціна продажу лота – 121 тис. грн без ПДВ.

З метою забезпечення найбільш ефективного продажу об’єктів, дотримання принципів відкритості та прозорості, рівності та змагальності всіх учасників приватизації, забезпечення конкурентних умов, приватизація здійснювалась в електронній торговій системі «ProZorro.Продажі». Зазначимо, що на приватизацію виставлялися лише ті об’єкти комунальної власності, які не використовувалися громадою для власних потреб та не приносили дохід до бюджету.

Серед інших джерел наповнення бюджету територіальної громади є доходи отримані від оренди майна комунальної власності. За 2023 рік  від оренди надійшло 1, 15 млн грн.

У 2023 році Міжнародна організація з міграції (МОМ) запропонувала Сновській міській територіальній громаді паливну деревину для певних категорій населення. Всього за минулий рік для нашої громади надано твердого палива 541 домогосподарству.

Працівниками відділу житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування та транспорту:

  • здійснювалась видача насіння овочевої групи для незахищених верств населення, отриманого від Всеукраїнської асоціації громад;

– збирались заявки від населення, яке залишилось проживати в населених пунктах громади, що обстрілюються, на отримання коштів від Міжнародного Комітету Червоного Хреста на придбання твердого палива;

  • формувався список осіб на отримання продуктових наборів для жінок, у яких пошкоджені житлові будинки та отриманий статус ВПО сіл Єліне та Млинок, отриманих від БО «Позитивні жінки» (всього 50 наборів);
  • збирались заявки та роздавались продуктові набори жителям сіл Гірськ, Клюси, Хрінівка, Єліне, Млинок, Безуглівка, Гута-Студенецька, Сальне, а також ВПО, що на даний час проживають на території Сновської МТГ (всього 1700 продуктових наборів);
  • здійснювалась видача аварійних наборів гуманітарної допомоги від USAID для домогосподарств, які пошкоджено внаслідок російської агресії;
  • формувався список самотніх та малозабезпечених громадян похилого віку (старші за 65 років), які через свої фізичні, матеріальні чи інші особливості потребують соціальної підтримки та піклування, і які не мають близьких родичів або інших людей, з числа місцевих жителів та вимушено переміщених осіб для отримання продуктів від БФ «Старенькі»;
  • здійснювалась видача гуманітарної допомоги у вигляді непродовольчих товарів для жителів, що залишились проживати на територіях, які обстрілюються; всього 74 домогосподарства;
  • формувався список санітарно-гігієнічних наборів, підгузників для дорослих, рушників, тощо для пунктів обігріву та людей похилого віку, які перебувають в будинку тимчасового або постійного проживання від Міжнародного Комітету Червоного Хреста;

Основна гуманітарна допомога, яку отримала Сновська міська рада:

– від Tetra Tech ES – блочно-модульну твердопаливну котельню БМК-800, потужністю 800 кВт для опалення будівель Сновської ЦРЛ, вартістю 3,3 млн грн;

– від Міністерства закордонних справ і у справах Співдружності націй Великої Британії спільно з Кімонікс Інтернешнл Інк. – дизельний генератор RD-J-LDE7500E та ваучери на дизельне пальне (WOG) у кількості 3000 літрів (передані КП «Сновська ЖЕД»);

– від Корюківської РДА – матраци, комплекти для утеплення, ковдри, сонячні лампи, стільці, каністри, генератори, тепловентилятори, твердопаливна піч (булер´ян), електрообігрівачі масляні для забезпечення пунктів незламності та навчальних закладів;

– від Департаменту з питань цивільного захисту та оборонної роботи Чернігівської ОДА – дизельний генератор для будинку тимчасового або постійного проживання в с. Нові Боровичі;

– від БО «Україна живе 2022» – генератор потужністю 150 кВт для Сновської ЦРЛ;

– від Міжнародного Комітету Червоного Хреста – 360 продуктових та гігієнічних наборів на кожного жителя прикордонних сіл, 4 булер´яни для сільських фельдшерських пунктів.

  • від Фонду Міжнародної Солідарності – 20 генераторів, 19 опалювальних печей з димовими трубами для старостинських округів та свердловин в сільських населених пунктах.

В напрямку містобудування та архітектури протягом 2023 року проводилась робота з видачі будівельних паспортів, містобудівних умов та обмежень з внесенням їх до реєстру Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва, паспортів прив’язки для провадження підприємницької діяльності, присвоєно 15 поштових адрес, надано 33 викопіювання з топографічної основи, складено 16 актів щодо пошкоджених будинків внаслідок збройної агресії Російської Федерації.

Постійно ведеться робота з наповненням Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ), Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва (ЄДССБ). В тестовому середовищі провадиться робота щодо верифікації адрес населених пунктів територіальної громади.

На території громади функціонує КП «Будівництво м’ясокомбінату», яке очолює Анатолій ОСТАПЕНКО. У 2023 році підприємством проведено незалежну оцінку ґрунту  піщаного, отриманого в результаті демонтажу вертикального планування недобудованих очисних споруд та від демонтажу вертикального планування проммайданчика. Ціна його становила  90,45 грн за 1 куб.м  з ПДВ.  Від реалізації ґрунту піщаного підприємством отримано 1 155  тис. грн, до державного бюджету сплачено 259,983 тис. грн ПДВ, частину чистого прибутку в сумі 8,6 тис. грн – до бюджету Сновської МТГ.

Грунт піщаний реалізовувався  для забезпечення  обслуговування доріг всіх форм власності та для фізичних осіб.

Від оренди комунального майна, яке знаходиться на балансі КП «Будівництво м’ясокомбінату», надійшло 20,3 тис. грн.

Також КП «Будівництво м’ясокомбінату» забезпечує безаварійну експлуатацію 1100 м водопроводу, через який подається водопостачання жителям с. Займище та до очисних споруд.

За 2023 рік відділом земельних відносин та агропромислового розвитку, який очолює Валентина НЕДВІГА, опрацьовано 445 заяв від громадян та юридичних осіб із земельних питань, підготовлено 130 проєктів рішень на сесії міської ради, укладено 55 договорів оренди земельних ділянок на 908,3 га землі. Сума орендної плати склала понад 1,3 млн грн.

Підготовлено документи на 40 земельних ділянок сільськогосподарського призначення загальною площею 833,7 га для аукціону з продажу права оренди на них. Продано право оренди на 7 ділянок площею 135,3 га з річною орендною платою 329,10 грн.

Протягом року здійснювалися виїзди в населені пункти громади для детального розгляду заяв громадян та для проведення  перевірки дотримання вимог земельного законодавства.

Адмінпослуги та робота із зверненнями громадян

Відділ «Центр надання адміністративних послуг» Сновської міської ради очолює Ліля ТЕРЕЩЕНКО.

Завдяки Програмі міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (ЕGAP), що фінансується Урядом Швейцарської Конфедерації, Сновською міською радою було укладено договір про виготовлення та встановлення у м. Сновськ сучасної адміністративної будівлі Дія.Центру. Це дасть можливість значно покращити надання послуг, які відповідатимуть усім стандартам якості, таким як: зручність, простота, людяність, швидкість, безбар’єрність, доступність, прозорість, привітність, досконалість тощо. У вересні було розпочато роботи, які тривають безперервно, а їх завершення заплановано на кінець березня 2023 року. Загальна вартість проєкту становить понад 14,5 млн грн. Також у рамках співпраці з Програмою EGAP ЦНАП отримав нову комп’ютерну техніку,  мобільну цифрову валізу, кол-центр, SaveEcoBot, чат-бот «Свої».

У 2023 році  ЦНАПом надано 16 775  адміністративних  послуг за такими напрямками:

  • адміністративні послуги соціального характеру – 3129 послуг,
  • реєстрація місця проживання та видача довідок –  6951послуга,
  • державна реєстрація актів цивільного стану – 520 послуг,
  • реєстрація речових прав на нерухоме майно – 5074 послуги,
  • послуги державного земельного кадастру – 1081 послуга.

У старостинських округах надано 11 056 адміністративних послуг.

Адміністраторами відділу ЦНАП здійснено 19 виїздів та надано 34 адміністративні послуги за допомогою мобільної цифрової валізи.

Адміністративний збір за надання адміністративних послуг складає 770 тисяч гривень, що надійшли до місцевого бюджету.

Адміністраторами сектору соціальної політики відділу «Центр надання адміністративних послуг» протягом 2023 року прийнято 3129 заяв з необхідними документами для надання адміністративних послуг соціального характеру, які були зареєстровані та передані до відділу реалізації державної соціальної підтримки № 2 УСЗН Корюківської РДА, Пенсійного фонду України, сектору соціального захисту населення міської ради, КУ «Територіальний центр соціального обслуговування надання соціальних послуг»  у встановлені терміни.

У звітному періоді зареєстровано і видано 14 повідомлень про  пошкоджене майно внутрішньо переміщених осіб. Із загальної кількості наданих послуг на облік з отриманням статусу внутрішньо переміщених звернулось 148 осіб, щодо  оформлення допомоги на проживання ВПО – 222 особи. Крім того звернулось 3 внутрішньо переміщені особи, у яких не було  витягу з РТГ щодо їх реєстрації, у зв’язку з чим адміністратором сектору надано послугу за допомогою пристрою КАРДТРІДЕР по зчитуванню інформації даних заявника.

У ЦНАПі  продовжується робота щодо збільшення кількості послуг, які надаються відвідувачам. На  даний час у секторі соціальної політики можливо отримати  95 адміністративних послуг, які надаються через працівників сектору. Загалом перелік послуг, що надаються через ЦНАП збільшився у 2023 році з 137 до 251 послуги.

З метою покращення роботи з громадянами проводиться постійно роз’яснювальна робота з нагальних питань, що стосується отримання допомог соціального характеру, пільг та субсидій відповідним категоріям населення.

ЦНАП зареєстрований як користувач до промислового середовища  Єдина інформаційна система соціальної сфери  (ЄІССС) та забезпечує реєстрацію адміністраторами  ЦНАПу  шість допомог в ЄІССС.

Протягом 2023 року у ЦНАПі було надано  520  адміністративних послуг у сфері державної реєстрації актів цивільного стану (адміністратор Реута Ю.В.) Зареєстровано 284 актових записів цивільного стану, з них народжень – 9, смертей – 226, шлюбів – 49. Видано відповідні свідоцтва. Прийнято заяву щодо надання комплексної послуги «єМалятко» – 1.

З серпня 2023 року, відповідно до підписаного меморандуму з Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції,  прийнято та передано на виконання 188 заяв (щодо повторної видачі свідоцтв, видачі витягу з Реєстру актів цивільного стану, заяви про розірвання шлюбу подружжя, яке не має дітей, заява про зміну імені та інше). Надано 27 консультацій щодо подання заяв про повторну видачу свідоцтв та отримання витягів з Реєстру актів цивільного стану через застосунок «Дія».

У травні 2023 року  (поки не було надано делегованих повноважень у сфері державної реєстрації актів цивільного стану) було передано 20 пакетів документів  щодо реєстрації смерті до Корюківського відділу державної реєстрації актів цивільного стану. Крім того, надано 37 консультацій.

Протягом 2023 року  адміністратором  Максименко М.І. прийнято 3552 заяв на отримання адміністративних послуг, з них у сфері Державного земельного кадастру – 1081. Внесено 2467 заяв у сфері Державної реєстрації речових прав на нерухоме майно. Адміністративний збір за надання відомостей з Державного земельного кадастру у формі витягів з Державного земельного кадастру  про земельну ділянку склав  65 892,20 грн.

У 2023 році 2 адміністратора відділу «ЦНАП» було підключено до Єдиної державної електронної системи  у сфері будівництва. Було надано 99 консультацій та дві послуги у сфері будівельної діяльності.

Сектором ведення РТГ та видачі довідок надано 6951 послугу з них:

  • реєстрація/зняття з реєстрації місця проживання -348 послуг;
  • видача витягу з Реєстру територіальної громади – 2556 послуг;
  • інші довідки та послуги – 4047 послуг.

Сектором державної реєстрації  надано  5074 послуги:

  • державна реєстрація права власності – 405;
  • державна реєстрація іншого речового права – 4376;
  • внесення змін до ДРРП – 156;
  • заява про надання інформації – 28.

Адміністративний збір за реєстрацію речових прав склав  665 тис. 330 грн.

Основними завданнями загального відділу, який очолює Наталія КУЛІШ, є забезпечення діловодства в апараті міської ради, реєстрація розпоряджень міського голови з основної діяльності, ведення роботи із запитами на публічну інформацію, депутатськими зверненнями, листами, заявами та зверненнями громадян тощо.

За  2023 рік  загальним відділом спільно з іншими відділами підготовлено 249 розпоряджень міського голови, оформлено 81 протокол засідань різного характеру, 305 рішень сесії, 175 рішень виконавчого комітету, взято на контроль майже 600 листів, які надійшли в електронному вигляді та поштою, оформлено і відправлено  близько 2800 службових листів.

Станом на 1 січня 2024 р. було зареєстровано та передано за призначенням майже 3500 документів, опрацьовано і надано на розгляд  міському голові близько 4000 резолюцій.

За звітний рік до міської ради надійшло 87 запитів на публічну інформацію (більшість із них стосувались надання гуманітарної допомоги), 75 звернень та пропозиції від депутатів. З них 7 – від народних депутатів України, 64 – від депутатів міської ради та 4 від депутатської групи «Сновщина». Звернення депутатів міської ради стосувалися здебільшого питань щодо підтримки та благоустрою Сновщини, а також внесення пропозицій про зміни у діючі програми.

За  2022 рік  до  загального відділу Сновської міської ради звернулись 626  громадянин. Задоволено 362 звернення, надано роз’яснення на 251 заяву, відмовлено 11. Значна частина звернень стосувалась соціального захисту та надання гуманітарної та матеріальної допомоги, видачі довідок,  надання дозволу на проведення земельних робіт, підтвердження фактичного місця проживання, вирішення конфліктних ситуацій.

Крім того, до Сновської міської ради з облдержадміністрації з 17 по 31 жовтня  2023 року надійшло  близько 3000 звернень громадян від жителів Сновської громади, які в  лютому – березні 2023 року звертались на «Гарячу лінію»  Державної установи «Урядовий контактний центр» з проханням надати їм гуманітарну допомогу. Відповідно до законодавства Сновська міська рада не мала підстав для розгляду зазначених звернень, термін яких був прострочений. Але, враховуючи дуже велику кількість звернень,  відділ надав  роз’яснення з цього питання  жителям нашої громади через сайт міської ради.

Організаційна та інформаційна діяльність

Сновська міська рада свою діяльність проводить відкрито і прозоро. Відділ організаційної роботи, інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю очолює Лариса МАРТИНЕНКО. Протягом звітного року постійно проводилося висвітлення діяльності міської ради на офіційному веб-сайті Сновської громади, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, Телеграмканалі Сновської міської ради, Ютуб-каналі Сновської міської ради та у приватній газеті «Промінь» ТОВ «Промінь-Медіа».

На офіційному веб-сайті міської ради протягом звітного року було розміщено 765 публікацій у рубриці «Новини», з них понад 460 публікацій – власна інформація підготовлена працівниками відділу. У рубриці «Інформація ДПС, ПФУ, ЦЗ та інших державних служб» за звітний рік  оприлюднено понад 130  інформацій за поданням від різних служб та організацій Чернігівської області, Міністерств тощо. Окрім цього було розміщено 181 оголошення, 68 привітань з професійними та державними святами.

Для оперативного інформування населення про події в громаді та Україні  новини й оголошення розміщуються відділом у Телеграмканалі Сновської міської ради, де станом на 31 грудня звітного року налічувалося 5287 підписників. Для швидкого і зручного спілкування та обміном інформацією між керівниками громади й відділів міської ради зі старостами та діловодами старостинських округів протягом року працювала група «Інформвідділ, старости» у застосунку Вайбер, яка створена та модерується відділом.  Постійно оновлювалися на сайті (https://snovmr.gov.ua)  рубрики «Нормативні документи», «Фінансова звітність», «Державні закупівлі», «Паспорт громади», «Довідник», «Комунальні підприємства», «Структурні підрозділи міської ради»  тощо, створена нова рубрика «Інформація для ВПО». На сайті розміщуються для вільного доступу та ознайомлення проєкти рішень, а також ухвалені рішення міської ради та виконкому, розпорядження міського голови з основної діяльності, регуляторні акти для пропозицій та зауважень, бюджетні запити та багато інших інформативних матеріалів.

Спеціалістами відділу протягом року проводилася відозйомка сесійних засідань та оприлюднювалася для вільного доступу в мережі Інтернет на Ютуб-каналі і офіційному сайті Сновської міської ради. Всього за рік було розміщено 9 відео пленарних засідань сесії. Окрім цього було відзнято і розміщено на Ютуб-кналі та поширено в соцмережах звіт міського голови за 2022 рік, відеоролики до Дня Державного Прапора, Дня енергетика, «Герої на вмирають!» та два відео про роботу Сновської  ЦРЛ.

На офіційній сторінці Фейсбук міської ради (3364 підписники, з них 76,6% жінки і 23,4% – чоловіки) працівниками відділу  протягом 2023 року було розміщено понад 1400 різних дописів, з них біля 300 власних новин, вітань, оголошень,  а решта інформацій – за поданням різних служб та організацій Сновщини, Чернігівської області, Міністерств, інформпорталу Верховної Ради, Офісу Президента.

Війна в Україні з російським агресором змушує змінюватися й інформаційний простір громади. Постійно на інтернет-ресурсах міської ради розміщувалася соціальна реклама щодо мобілізації та вступу до закладів з військової підготовки.

Працівниками відділу разом з сектором праці та надзвичайних ситуацій за підтримки  PROSTO та SALAR International було розроблено та реалізовано у вересні-листопаді звітного року інформаційну кампанію з мінної безпеки для жителів прикордонних сіл Сновської МТГ (Гірськ, Жовідь, Нові Боровичі, Тихоновичі, Іванівка та Тур’я).

За 2023 рік 28 воїнів зі Сновщині віддали свої життя захищаючи Україну від російських окупантів. Більшість з них були поховані на території громади або за бажанням рідних – у Чернігові та інших містах. Працівниками міської ради з метою вшанування пам’яті загиблих земляків у міському парку поряд зі стелою «Захисникам України» було встановлено банер «Вони загинули, щоб жила Україна».

Для залучення громадськості у вирішенні питань місцевого значення (особливо під час воєнного стану) розроблене Положення про публічні електронні консультації з громадськістю, відповідно до якого запроваджено ще один інструмент участі е-демократії – Е-консультації. Вони проводяться у формі  електронного опитування, електронної консультації з громадськістю або  електронного обговорення  на порталі Е-DEM.

З метою забезпечення цифровізації громади  у співпраці з Програмою EGAP у звітному році було здійснено ІТ-аналіз галузей в громаді, визначено пріоритетні напрямки цифровізації та розроблено і затверджено на сесії міської ради Програму інформатизації та цифрових трансформацій Сновської міської територіальної громади на 2024-2026 роки.

В рамках Програми DOBRE за участі громадськості з метою сприяння формуванню спільної ідентичності всіх населених пунктів громади, просування позитивного іміджу громади в Україні та за кордоном відділом було проведено творчий конкурс та розроблено бренд (логотип) громади. Він розміщений у вільному доступі для використання на офіційному сайті  у рубриці «Наша громада/ Символіка громади».

За 2023 рік було нагороджено Почесними грамотами міської ради 7 колективів та 53 жителі Сновщини, оголошено 37 Подяк міської ради жителям громади та благодійникам з інших регіонів. За поданням міської ради було вручено 9 відзнак обласної ради, облдержадміністрації, районної ради та райдержадміністрації.

Молодіжна рада

У лютому 2023 року вдруге за час існування громади була створена Молодіжна рада САМ при міському голові, до складу якої увійшло 34 члени. Очолила Молодіжну раду Ірина Єрмоленко, яка є молодіжним працівником. Члени молодіжної ради протягом року відвідували засідання сесії та виконкому, провели 5 засідань ради та постійно організовували молодіжні заходи для всіх бажаючих у Молодіжному просторі САМ, що діє на базі Сновського будинку культури.

За звітний рік члени Молодіжної ради реалізували в рамках програми ДОБРЕ проєкт «Медіа-лабораторія САМ». Активно співпрацювали з ГО “ЛАМПА” у сфері надання гуманітарної допомоги, навчання та проведення заходів для молоді, зокрема взяли участь у триденному виїзному таборі для молоді з волонтерства. Було реалізовано проєкт “Граїмо” від ЮНІСЕФ, присвячений здоровому харчуванню.

Вперше молодь самостійно написала, виграла і реалізувала власні проєкти “Освіта 2.0. Відновлення та розвиток” від UPHIFT та відео-школа.
Разом з Молодіжною радою було проведено Моніторинг дотримання прав дитини в умовах війни в рамках проєкту від ГО “МАРТ”.

Культура

У підпорядкуванні відділу культури і туризму, який очолює Наталія ДОБНЕНКО, знаходиться:

  • 23 клубні установи, в т.ч.: Сновський Будинок культури (м.Сновськ), 8 – сільських будинків культури та 14 сільських клубів,
  • Сновська публічна бібліотека (15 структурних підрозділів),
  • Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна»,
  • Сновський історичний музей.

У  зв’язку з  військовими діями на території громади у 2023 році не відновлювали своєї діяльності Гутостуденецький, Клюсівський, Єлінський сільські клуби та Гірський сільський будинок культури, працівники закладів перебувають на простої.

Зважаючи на негативний  вплив  та небезпеку від агресії  в прикордонні, обмеження і заборону проведення масових заходів,  було змінено форми і методи  роботи, а також напрями діяльності – головним у роботі закладів культури стали  всебічна допомога Збройним Силам України, внутрішньо – переміщеним особам, іншим вразливим категоріям населення, шляхом проведення благодійних заходів, тематичних програм, інших патріотично-виховних акцій, виготовлення маскувальних сіток (20 закладів), виготовлення окопних свічок, кругів, плетіння носків, поясів, бафів тощо. Сновський Будинок культури є центром  збору і надання матеріальної допомоги ВПО та інших вразливих категорій населення.

У 2023 році до спеціальних рахунків закладів культури залучено 613,4 тис. грн, з них платні послуги 247,3 тис. грн, надходження від оренди приміщень – 366,1 тис. грн. Благодійної допомоги від різних фондів  надійшло на суму 1,6 млн грн. Здійснено поточні ремонти закладів культури на суму  567  тис. грн.

Попри масштабне вторгнення російських військ в Україну і оголошення воєнного стану  в  клубних закладах громади вдалося зберегти 155  творчих та любительських формувань, з яких  6 колективів носять звання  “народний”, 2  – дитячий  “зразковий”. До формувань залучались  1590  учасників, з них 890 – діти та молодь, з початку року клубними установами проведено 2193 заходи.

Зважаючи на негативний  вплив  військової агресії, заклади культури  працювали в режимі неповного навантаження,  з  обмеженнями щодо проведення масових заходів, кількості відвідувачів,  дотриманням  безпеки під час повітряних  тривог і т. д. Весь цей час проводились онлайн репетиції. З дотриманням заходів безпеки та  урахування обмежень проведено заходи до  Дня Єдності та Дня Соборності України, Дня захисту дітей, Дня Пам’яті Небесної Сотні,  Дня Конституції України, Дня Прапору та Дня незалежності України, Дня Захисника та Захисниць України, заходи до дня Святого Миколая, Різдва, Нового року та інші.

У Сновському БК  активно працює  любительське об’єднання «Майстри Сновщини». Протягом звітного періоду проведено 35 тематичних майстер – класів для різновікових груп дітей та молоді.

Протягом 2023  року учасники  аматорських колективів клубних установ взяли участь  у 5 Міжнародних та 18 Всеукраїнських  конкурсах, де здобули 62 дипломи переможців (І – ІІ ступеня) та 5 Гран–Прі (Дитячий зразковий вокальний колектив  «Світлячок»).

Сновська публічна бібліотека налічує 16 бібліотек: центральна, дитяча та 14 сільських бібліотек-філіалів. Протягом року в  бібліотеках  діяли 16 клубів та об’єднань за інтересами, 9  дитячих дозвіллєво-інформаційних просторів, розпочав свою роботу клуб «Книгоманія».  На базі Кучинівського філіалу створено сучасний простір для дітей «Пункт незламності та розвитку в. с. Кучинівка» (завдяки підтримці депутата Сновської міської ради Солодовника Павла та депутата Чернігівської обласної ради Музики Юрія). Спільно  з ГО «Лампа» за фінансування Жіночого фонду миру та гуманітарної допомоги ООН (WPHF)  створено два простори розвитку: EVENT ROOM «БДЖІЛКА» (бібліотека – філія для дітей) та  Бібліо  HAB «WOMENS TIME» у відділі обслуговування користувачів Сновської ПБ. Сновська публічна бібліотека взяла участь у проєкті «Польська полиця в Україні», який реалізується Державною установою «Український інститут книги» спільно з Інститутом книги Польщі за підтримки Міністерства культури та національної спадщини Польщі (отримали комплект із 20 книг).

У Сновській ПБ діяли 8 власних програм, спрямованих на патріотичне, екологічне, естетичне виховання. Проведено щорічний  літературний конкурс  патріотичної поезії імені Леоніда Тереховича.

Публічною  бібліотекою у звітному році підготовлено та презентовано користувачам  5 власних видання краєзнавчої тематики: «Локомотивному депо Сновськ – 150», «У рідному слові живе Україна». Збірка патріотичної лірики. (Пам’яті Леоніда Тереховича), Бурдюг М. «Життєві історії», Москаленко В. «Події 1930 – 1933 р.р. на території Сновщини» (до 90-річчя Голодомору в Україні) та «Історичні та пам’ятні дати Сновщини на 2024 рік».

          Послуги зі спеціалізованого мистецького навчання надає  Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна», в якій сьогодні  навчається 163 учні на 15 спеціалізаціях.  Працює 16 дитячих  творчих  колективів, з них 14 інструментальних, хор «Снов’яночка», хореографічний колектив «Акварель», а також  викладацькі колективи: ансамблі «Бароко», «Фантазія», дует «БіСС». Протягом минулого року  учні школи взяли участь у   37 Міжнародних, 13 Всеукраїнських, 22 обласних  конкурсах, де отримали 80  дипломів переможців. Учні  та викладачі закладу презентували 28  онлайн -концертних виступів, провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ.

Працівники  Сновського  історичного  музею у 2023 році продовжили реекспозицію музейних виставкових  залів, особливий акцент зроблено на події сьогодення. Музей поповнився експонатами,  що стосуються великомасштабного вторгнення росії в Україну.

Режим простою  спонукав до популяризації музейної роботи через соціальні мережі, але в  минулому році відродилося й екскурсійне обслуговування – проведено 8 екскурсій на замовлення.

Кадрова та архівна робота міської ради

Всю зазначену вище роботу організовує апарат міської ради. Відділ кадрової та архівної роботи очолює Тетяна СУХОБОК.

У місті в міській раді працює 63 особи, з них: посадових осіб – 54, службовців – 3,  робітників – 6. У сільській місцевості працює 63 особи, з них: посадових осіб – 22 (старости), службовців – 14 (діловоди), робітників – 27.  Впродовж 2023 року в міській раді було звільнено 25 осіб, з них посадових осіб місцевого самоврядування – 6, призначено на посади  24 особи.

Для підвищення своєї кваліфікації на навчання, семінари, тренінги було залучено понад 50 працівників міської ради, які брали участь у навчаннях неодноразово.

За 2023 рік на підставі розробленої та затвердженої Програми організації та проведення громадських робі при міській раді по місту та селах було створено 77 тимчасових робочих місць і оформлено відповідні документи.

Головним спеціалістом з архівних питань було видано 1116 довідок соціально-правового характеру (довідок про заробітну плату та її підтвердження, довідок про вихододні, про трудовий стаж на пільгових умовах, про підтвердження трудового стажу, про реорганізацію підприємств, встановлений мінімум вихододнів та інші) та формлено 294 анкети-заяви за запитами громадян. Було прийнято та впорядковано 295 справ від ліквідованих установ району. Всього на даний момент  в Трудовому архіві  обліковується 129 фондів та  зберігається 14207 справ.

Правове забезпечення діяльності Сновської міської ради виконує відділ юридичної роботи та взаємодії з правоохоронними органами, який очолює Євгеній ШАФРАЙ.    

Протягом 2023 року відділом здійснювалось представництво інтересів Сновської міської ради та її виконавчих органів у 100 судових справах, які розглядались у цивільному, адміністративному, господарському та кримінальному провадженнях. Це земельні та майнові спори, адміністративні та кримінальні справи та справи окремого провадження.

На адміністративній комісії було розглянуто 19 протоколів про адміністративні  правопорушення (притягнення до адмінвідповідальності за порушення правил торгівлі спиртними напоями, тютюновими виробами, розпивання спиртних напоїв на робочому місці, порушення правил благоустрою, несвоєчасна реєстрація новонародженої дитини), сплачено штрафів на загальну суму 15,6 тис. грн.

У травні в селі Кучинівка відкрили другу у Сновській громаді поліцейську станцію. А у червні поліцейському офіцеру Сновської громади  Андрію Марухленку вручили ключі від  нового службового автомобіля. Цей автомобіль було куплено завдяки співфінансуванню з місцевого бюджету та спонсорській допомозі низки підприємців Сновщини. Поліцейський офіцер громади обслуговує 16 населених пунктів у п’ятьох старостинських округах нашої громади та є підзвітним у своїй роботі міській раді.

 

Шановні жителі Сновської громади!

Хочу подякувати всім за роботу у звітному році, кожному, хто на своєму місці наближає щодня Перемогу. Адже Перемога над ворогом стала нашою спільною метою, на яку сьогодні націлені усі. Щирі слова вдячності заслуговують, депутати міської ради, представники виконавчого комітету, працівники апарату міської ради, працівники галузей освіти, культури, медицини, комунальних та приватних підприємств, волонтери, які підтримують наших захисників та цивільних людей, що опинилися в складних життєвих обставинах через війну.

Окрема подяка депутатам обласної ради – Олександру Якубіну, Ігорю Вдовенку, Василю Амельченку та Юрію Музиці за підтримку, яку відчуває громада. Вони спрямовують на Сновщину кошти, виділені їм на депутатську діяльність, допомагаючи розвивати громаду, поліпшувати матеріальну базу, створювати безпечні і комфортні умови роботи і проживання людей, підтримують родини загиблих Героїв.

Я вірю, що наша громада буде успішною і заможною.  Але найперше, що для цього потрібно – це МИР. Бо лише мирна і вільна Україна забезпечить нам усім стабільний розвиток і добробут.

Маємо розуміти, що в такий важкий час мусимо чимось пожертвувати, щось витерпіти, з чимось частково змиритися, аби перемогти агресора і відстояти незалежність держави. Тож закликаю надалі бути згуртованими у роботі та виваженими у прийнятті рішень, толерантними один до одного, адже поки в країні війна – маємо ефективно використовувати наявні ресурси і об’єднатися для вирішення спільних нагальних питань. Не нарікати, а вносити конкретні обґрунтовані пропозиції, брати відповідальність за спільне вирішення проблем і якщо критикувати, то конструктивно.

І в 2024 році ми продовжимо щоденно реагувати на виклики, які ставить перед нами війна – з вірою у Перемогу! Дякуємо щиро  Збройним Силам України й усім захисникам за можливість жити, працювати, зустрічати кожний ранок. Ми вистоїмо! Оскільки іншого шляху як ПЕРЕМОГА в Українського народу немає!

 Слава Україні! Героям Слава!

Міський голова                                                                                        Олександр МЕДВЕДЬОВ