» » Звіт про діяльність закладів культури Сновської МТГ за 2020 рік

Звіт про діяльність закладів культури Сновської МТГ за 2020 рік

Відділ культури і туризму Сновської міської ради очолює Наталія ДОБНЕНКО.

В підпорядкуванні відділу культури і туризму  26  клубних установ, з них 1 – Сновський будинок культури (м.Сновськ), 8 – сільських будинків культури, 17 сільських клубів, 21 бібліотека, Сновська дитяча музична школа імені Н.Г. Рахліна, Сновський історичний музей.

Сьогодні  в   установах культури працює  160  осіб, з них на повну ставку – 118; на 0,75 ставки  – 14; на  0,5 ставки – 18; на 0,25 ставки  – 10.

В клубних закладах   працює  169  різножанрових  та різновікових  клубних  формувань,  6 колективів носять звання  “народний”, 2  – дитячий  “зразковий”,  до формувань залучено 1730  учасників, з них 803 – діти та молодь, з початку року клубними установами проведено 3278 заходів.

З березня 2020 року заклади культури  працювали в режимі дотримання карантинних умов: з березня по червень  сільські заклади та частково міські перебували на простої, до кінця року заклади працювали з обмеженнями щодо проведення масових заходів, кількості відвідувачів,  дотримання відстані   тощо. В умовах карантину були змінені форми роботи з користувачам:

  • проводились онлайн репетиції колективів, окремих учасників;
  • творчі проєкти створювались та розміщувались у соцмережах та на веб-сайтах закладів створено та розміщено на сторінках у соцмережі 55  відео роликів та концертних програм;
  • з дотриманням карантинних обмежень проведено День міста та святкування Дня Прапора та Дня незалежності України,заходи до дня Святого Миколая та Нового року;
  • протягом 2020 року учасники  аматорських колективів клубних установ взяли участь 5 Міжнародних, Всеукраїнських та обласних конкурсах, де здбули 15 дипломів переможців.

Сновська ЦБС налічує 21 бібліотеку: центральна, дитяча та 20 сільських бібліотек-філіалів. Клубів-бібліотек – 2. Бібліотечних пунктів – 4. Книгоношення – 7 населених пунктів. Середній показник забезпеченості сільських бібліотек-філій новими виданнями – 72,3, періодикою – 34,5.

При бібліотеках ЦБС діє 18 клубів та об’єднань за інтересами. З них: для дітей – 2, для жінок – 12, для молоді – 1. Ляльковий театр – 1. Гуртки дитячої творчості – 2.

У 2020 році, враховуючи  карантинні обмеження, бібліотека започаткувала нові онлайн – проєкти – «Бібліотечний  онлайн – кінозал», «Казкова відео – терапія», «Літературна відео – карусель», «Бібліотека на свіжому повітрі», «Прес- мозаїка онлайн», «Юридичний «Book- time», «Five o`cloc tea в бібліотеці», відео – презентації літератури та інші. З метою наближення бібліотеки до користувачів, задоволення їх повсякденних потреб у центральній бібліотеці  створена зона здоров’я, де можна відпочити з чашкою трав`яного чаю, ознайомитись з періодикою і книгами з оздоровлення, зважитися.

Центральна бібліотека бере участь у проекті «Розробка курсу на  зміцнення місцевого самоврядування в Україні» (Пульс), який проводить міжнародна організація IREX. З метою наближення бібліотеки до користувачів, задоволення їх повсякденних потреб у центральній бібліотеці  створена зона здоров’я, де можна відпочити з чашкою трав`яного чаю, ознайомитись з періодикою і книгами з оздоровлення, зважитися.  Сновська ЦБС бере участь у реалізації загальнодержавних програм: Державна Стратегія національно-патріотичного виховання дітей і молоді на 2015-2020 рр., Загальнонаціональна кампанія з профорієнтації випускників шкіл, Проект молодіжної секції УБА «Display-кросинг»: виставка-подорож  «Читай з насолодою» , Фестиваль європейського кіно.

Видавнича діяльність Сновської центральної бібліотеки: 3 власних видання краєзнавчої тематики.

У дитячій бібліотеці оновлено читальну залу, обладнаний ігровий майданчик для малечі, придбані меблі, реквізит для лялькового театру, настільні ігри і дитячі розваги, впроваджується казкотерапія і «бібліоняня», під час канікул створені умови для спілкування і відпочинку дітей. Такого напрямку у роботі дотримуються Сновська і Рогізківська бібліотеки-філії.

Центральна і дитяча бібліотеки забезпечують своїм користувачам доступ до мережі Інтернет. Діє сайт Сновської  ЦБС та відкрита сторінка в Фейсбуці. Видання центральної бібліотеки представлені у електронній бібліотеці на сайті ОУНБ ім. В.Г. Короленка.  Для забезпечення потреб користувачів Сновської ЦБС зроблено передплату періодичних видань на перше півріччя 2021 року.

Послуги зі спеціалізованого мистецького навчання надає Сновська дитяча  музична школа імені Н.Г. Рахліна, в якій сьогодні  навчається 185 учнів на 15 спеціалізаціях.  Працює 13 дитячих  творчих  колективів, з них 11 інструментальних, хор «Снов’яночка», хореографічний колектив «Акварель», а також  викладацькі колективи: ансамблі «Бароко», «Фантазія», дует «БіСС», солістка Козієва Н.Г. Протягом минулого року  учні школи взяли участь у 10 Міжнародних, Всеукраїнських. обласних конкурсах, де отримали 24 дипломи переможців. Учні  та викладачі закладу презентували 15 онлайн -концертних виступів.   Значно покращується естетичний вигляд закладу: проведено поточний ремонт коридорів та навчальнх класів, придбано саксофон, виготовлено ПКД щодо утеплення будівлі.

У 2020 році Сновський  історичний музей відвідало  4964 чоловіки, екскурсіями було охоплено   566  чоловік, проведено 74 екскурсії. Пересувні виставки  музею відвідало  1036  чоловік. 2020 став роком викликів і впровадження нових форм роботи. Режим дотримання карантинних обмежень спонукав до популяризації музейної роботи через соціальні мережі, однак і класичні форми музейної роботи залишались актуальними у минулому році. Сновський історичний музей активно продовжував роботу, спрямовану на збір експонатів краєзнавчого характеру, впровадженням нових форм масової роботи, активною була робота над створенням нових експозицій та пошуки нових форм екскурсійної, масово – освітньої роботи, подальше вивчення різних періодів історії нашого краю. Зокрема велика увага приділялась пошуковій роботі  матеріалів, що стосуються періоду заснування нашого міста, будівництву залізниці та депо, ролі євреїв у економічному і соціальному розвитку міста, розпочато збір матеріалів про репресованих жителів нашого краю. Приділяється велика увага збору і популяризації матеріалів сучасної історії України, зокрема щодо  участі наших земляків у революції Гідності, АТО, ООС, відзначення пам’ятних дат, сучасний погляд на події української національно- визвольної революції 1917 – 1921 р. На жаль робота у архівних установах стала проблемною у 2020 році, проте робота по збору матеріалів проводилась дякуючи мережі інтернет, обміну матеріалами з користувачами сторінки Сновський історичний музей. У 2020 році нововведень зазнала масова культурно – освітня діяльність. Разом з традиційними формами роботи активно впроваджувались і нові, шляхом співпраці з іншими установами та  використанням передового досвіду інших музеїв.  Науково – видавнича робота представлена заочною участю у ХV міжнародному семінарі «Євреї Лівобережної України» та розміщенням публікацій нових краєзнавчих досліджень на власній сторінці в мережі ФБ –  «Сновський історичний музей».  Сторінка була створена у грудні 2019 року. За рік сторінку вподобали 511 людей, підписались на сторінку 550. Матеріали сторінки набрали 92995 переглядів на різних сторінках і в групах. Особливою популярністю користуються старі світлини з історії нашого міста та відеоролики,  створені із старих знімків. Найбільшу кількість переглядів набрав відеоролик про лікарів нашого міста різних поколінь – 5,5 тисяч переглядів. Також у звітному році була започаткована така форма  дозвілля для відвідувачів, як кіносеанси під відкритим небом «Кінемо».

Залучення  позабюджетних коштів  є одним з головних напрямків у роботі відділу. У 2020 році   до спеціальних рахунків  установ залучено 489,706 тис. грн., з них у сільській місцевості –  53,5 тис. грн.

З метою зміцнення матеріальної бази закладів культури:

  • Придбання обладнання і предметів довгострокового користування на суму  – 270,456 тис. грн.
  • Поточних ремонтів виконано на суму 60,4 тис. грн.
  • За кошти бюджету розвитку Сновської  реалізовано ІІІ чергу  реконструкції Петрівського сільського будинку культури   – 1255,2 тис. грн.

З  метою   забезпечення роботи закладів в  опалювальний сезон завезено   75 т торфобрикету, 321  м. куб. дров – 100% ; проведено повірка засобів обліку тепла, води, манометрів, вогнегасників тощо.

Відділом постійно проводиться моніторинг   релігійної ситуації в МТГ, стану розвитку національно – культурних відносин, налагоджена співпраця з різними релігійними організаціями.

На відділ  покладено функції  нагляду за дотриманням законодавства  в сфері охорони  культурної спадщини, до державних реєстрів  нерухомих пам’яток історії  та археології занесено 155 об’єктів культурної спадщини, з них 67 археології  та 88 історії. За місцеві кошти та кошти отримані від спонсорів щорічно здійснюються поточні ремонти пам’яток Другої світової війни.

Відділом культури і туризму Сновської міської ради протягом  2020 року підготовлено та затверджено на сесіях міськради 2 профільні програми. Розроблено 3 проекти для подання на конкурс ДФФР, Фонду культурного розвитку України.