» » Звіт міського голови Олександра Медведьова перед Сновською міською територіальною громадою за 2024 рік

Звіт міського голови Олександра Медведьова перед Сновською міською територіальною громадою за 2024 рік

Звіт міського голови Олександра Медведьова

перед Сновською міською територіальною громадою за 2024 рік

 

Публічне звітування міського голови у зв’язку із запровадженим в Україні воєнним станом відбувається в онлайн-форматі відповідно до п.п.8 п.1 ст.8 Закону України «Про правовий режим воєнного стану» та Порядку проведення масових заходів на території Чернігівської області, затвердженого Протоколом Ради оборони Чернігівської обл. 07.09.2022 р. №12. Усі бажаючі мають змогу прочитати звіт та переглянути його презентацію на офіційному сайті Сновської міської ради, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, на Ютуб-каналі Сновської міської ради.

Свої запитання ви можете поставити керівникам громади на особистому прийомі або дистанційно у рубриці «Запитання до влади» на офіційному веб-сайті Сновської міської ради чи залишити свої коментарі у Фейсбуці на офіційній сторінці Сновської міської ради, на які обов’язково буде надано відповідь.

 

Відповідно до статті 42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» я щороку звітую перед територіальною громадою про діяльність Сновської міської ради та її виконавчих органів.

Ми підводимо підсумки непростого 2024 року, який Сновська громада, як і вся Україна, провела у стані великої війни. Ми з вами протримались ще один важкий рік війни і стали ближчими до нашої Перемоги. Зовсім поруч на близькому прикордонні щоденно вибухають рашиські снаряди, не вщухають ворожі обстріли, постійно лунають сигнали повітряних тривог. Воєнний стан позначається на нашому житті, на пріоритетах, планах, на праці та успішності втілення в життя задумів.

2024 рік став для нас роком великих втрат, значних випробувань та щоденних викликів. Війна позбавила нас можливості стабільного розвитку, але я вдячний депутатському корпусу та членам виконавчого комітету за співпрацю, за прийняття виважених рішень щодо забезпечення життєдіяльності громади. У цей важкий час головний акцент у роботі спрямовувався на забезпечення стабільної життєдіяльності громади в економічно нестійких умовах боротьби з агресором, на допомогу внутрішньо переміщеним особам, які проживають у нашій громаді, на підтримку наших захисників, які ціною власного здоров’я та життя забезпечують нам кожен новий ранок. З бюджету громади у  2024 році на підтримку сил оборони було витрачено 2,4 млн грн. Це витрати на закупівлю обладнання та матеріалів для прикордонників, які дислокуються на території нашої громади, а також видатки на мобілізаційну та оборонну роботу. Частина коштів була передана у вигляді субвенцій військовим частинам, які зверталися за допомогою. Щиро дякуємо нашим захисникам!  Наш пріоритет був і залишається незмінним – підтримка Збройних Сил України, бо єдність тилу і фронту – це шлях до Перемоги, це шлях, щоб вижити на нашій святій землі. Дякую всім, хто це усвідомив і зробив своїм способом життя. Восьмеро працівників апарату міської ради нині також боронять Україну, ми будемо і надалі їх підтримувати!

У боротьбі за незалежність та європейський розвиток країни з початку повномасштабної війни ми втратили 79 Героїв-земляків. Ці значні втрати спонукають нас об’єднуватися і згуртовано працювати задля допомоги нашим захисникам, задля наближення Перемоги. Посмертно звання Героя України з удостоєнням ордену «Золота зірка» присвоєно танкісту Роману Бубенку. Всім полеглим захисникам наша шана та вічна пам’ять, ми не маємо морального права забути жодного з них! Восени 2024 року було відкрито Алею Пам’яті у міському парку, встановлено банери з текстовою інформацією, фото і QR-кодом по кожному із загиблих воїнів-земляків.

З початку повномасштабного вторгнення станом на 1 січня 2025 року загинули десятеро цивільних сновчан, зникли безвісти 60 наших земляків.   На превеликий жаль, з 29 березня 2022 року з нами нема старости Новоборовицького старостату Анатолія Сірого, якого окупанти викрали з робочого місця, досі його місцезнаходження невідоме. Спецслужби докладають всі зусилля, щоб знайти його та повернути з полону ще двох цивільних жителів нашої громади, яких росіяни викрали також у березні 2022 року.

Війна продовжується, триває мобілізація населення до лав ЗСУ, щоб відбити ворога і очистити нашу землю від окупантів.

Наша громада з 22 червня 2022 року і до цього часу Наказом  Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій України від 22.12.2022 року віднесена до Переліку територій можливих бойових дій. Прикордонні села Сновщини протягом року постійно зазнавали обстрілів з боку окупантів, через це у 2024 році загинуло троє мирних жителів у с.Гірськ. 852 людини із прикордонних сіл Єліне, Млинок, Клюси, Хрінівка, Гута Студенецька та Гірськ змушені були покинути свої домівки і стати переселенцями.

Станом на 1 січня 2024 року  в нашій громаді проживало 20 935 мешканців, з них сільського населення – 10 389 осіб. Із загальної кількості населення працездатного віку складає: доросле населення – 84,9%, діти віком до 14 років – 10,76%, молодь 14-18 років – 4,34%.

Незважаючи на непростий час, ми дбали про безпеку та забезпечували життєдіяльність громади, водопостачання і водовідведення, вивезення побутових відходів, вуличне освітлення, теплопостачання шкіл, садочків, лікарні і поліклініки та багато іншого для комфорту наших жителів.

У рамках виконання Програми міжнародної технічної допомоги «Електронне урядування задля підзвітності влади та участі громади» (ЕGAP), що фінансується Урядом Швейцарської Конфедерації, у травні в місті Сновськ було відкрито новозбудовану адміністративну будівлю Дія Центру. Загальна вартість будівництва з урахуванням придбання оргтехніки, меблів, встановлення сонячних панелей, проведення заходів з благоустрою склала понад 21 млн грн. Дякую донорам, працівникам міської ради, причетним до реалізації цього масштабного задуму.

Дякую депутатам міської ради, членам виконавчого комітету і колективу міської ради за професійну роботу.

Депутати, сесії, виконком

Депутатський склад Сновської міської ради восьмого скликання налічує 26 депутатів від 8 політичних партій: 8 депутатів  обрані від політичної партії «РІДНИЙ ДІМ»; по троє депутатів від партій «СЛУГА НАРОДУ», «Наш край», «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ», «Батьківщина»; по двоє депутатів від партій Олега Ляшка, «ЗА МАЙБУТНЄ», «Сила і честь». На кінець звітного періоду визнано повноваження 25 депутатів (не визнано повноваження одного депутата від політичної партії «ОПОЗИЦІЙНА ПЛАТФОРМА – ЗА ЖИТТЯ» у зв’язку із достроковим припиненням повноважень депутата та забороною діяльності партії).

Депутатський склад міської ради на кінець звітного року

Депутатський корпус в апараті міської ради представляє секретар міської ради – Наталія АВДІЄВСЬКА. Протягом 2024 року продовжували працювати чотири депутатські фракції від політичних партій: «Рідний дім» (голова Наталія Добненко), «Наш край» (голова Володимир Гордюк), Всеукраїнського об’єднання «Батьківщина» (голова Вячеслав Матвієнко), «СЛУГА НАРОДУ» (голова Ігор Батюк). Діяла депутатська група «Сновщина» – голова Павло Солодовник.

За звітний період було припинено депутатські повноваження двох депутатів за особистими заявами про складення депутатських повноважень – Дениса Васяновича та Павла Тютюнника. Натомість набули повноважень двоє депутатів: Михайло Бодяк та  Раїса Сергійко.

Головною формою роботи депутатів є сесійна діяльність. Протягом 2024 року було проведено 9 сесій міської ради (9 пленарних засідань). Явка депутатів на сесійні засідання склала 67% (у минулому році – 71%). На це є ряд об’єктивних причин, пов’язаних з військовим станом в Україні. Адже четверо депутатів боронять державу в лавах ЗСУ – Володимир Гордюк, Павло Солодовник, Андрій Терещенко, Ігор Шуляк.

На пленарних засіданнях депутатами було ухвалено 290 рішень,  серед яких:

  • 16 рішень з бюджету громади та внесення змін до нього;
  • 35 рішень стосувалося Програм соціально-економічного розвитку;
  • 37 рішень з питань майна та комунальної власності;
  • 132 рішення з земельних питань;
  • 70 рішень з інших питань.

На сьогоднішній день всі рішення міської ради виконано або на стадії виконання.

В 2024 році працювало 57 Програм з різних сфер соціально-економічного розвитку, прийняті депутатами.

Продовжує діяти Програма сприяння виконанню повноважень депутатами Сновської міської ради на 2022-2025 роки. Протягом звітного року було використано 230 тис. грн. за напрямками:

  • 75 400 грн. спрямовано для потреб навчальних закладів Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту;
  • 51 000 грн. для благоустрою старостинських округів;
  • 25 000 для потреб КНП «Сновська ЦРЛ»;
  • 23 600 для ремонту адмінприміщень старостинських округів;
  • 20 000 грн. використано для надання матеріальної допомоги військовослужбовцям;
  • 15 000 грн. – для передплати періодичного видання «Промінь»;
  • 10 000 грн. на розвиток Православної Церкви України в м. Сновськ (розбудова храму Преображення Господнього ПЦУ);
  • 10 000 грн. для зміцнення матеріально-технічної бази ЦНАПу.

У міській раді продовжувало функціонувати чотири постійні депутатські комісії:

  • постійна комісія з питань планування, фінансів, бюджету та соціально-економічного розвитку (голова – Наталія Добненко);
  • постійна комісія з питань законності, освіти, культури, охорони здоров’я, соціального захисту населення, молоді, спорту, депутатської діяльності та етики (голова – Ігор Батюк);
  • постійна комісія з питань комунальної власності, житлово-комунального господарства, промисловості, підприємництва, транспорту, зв’язку та сфери послуг (голова – Вячеслав Матвієнко);
  • постійна комісія з питань містобудування, будівництва, земельних відносин та охорони природи (голова – Володимир Невмовенко).

Проведено 42 засідання постійних депутатських комісій міської ради, на яких попередньо розглядалися проєкти рішень; 3 засідання голів депутатських фракцій/груп та голів постійних комісій міської ради.

Депутати Сновської міської ради проводили зустрічі та особистий прийом виборців, були учасниками культурних та пам’ятних заходів.

Керуючий справами (секретар) виконавчого комітету міської ради Володимир КАРПЕНКО. До складу виконкому входить 31 особа, в т.ч. всі старости. У звітному році було підготовлено і проведено 15 засідань виконавчого комітету, на яких було розглянуто 208 питань.

В рамках реалізації Програми надання одноразової матеріальної допомоги мешканцям Сновської міської територіальної громади на 2024-2025 роки матеріальну допомогу було надано 326 жителям громади на суму 1,56 млн. грн. З них 268 особам на лікування, в тому числі 108 військовослужбовцям у зв’язку з пораненнями та захворюваннями пов’язаними з проходженням військової служби, 47 – на поховання, 11 – на ліквідацію наслідків пожежі, буревію, підтоплення. У порівнянні з 2023 роком допомогу отримало на 166 чоловік більше, а сума наданої допомоги збільшилася на 1 326 000 грн.

Двом жителькам громади присвоєно почесне звання «Мати-героїня» – з с.Нові Млини та с.Жовідь.

Завдяки Програмі підтримки народжуваності у Сновській територіальній громаді на 2024-2026 роки допомогу отримало 58 родин, з них 45 родин по 3 тис. грн. та 13 родин, у яких хоча б один з членів сім’ї є військовослужбовцем, по 6 тис. грн. Загальна сума допомоги склала 213 тис. грн.

За рік надійшло 122 заяви та були прийняті відповідні рішення на засіданні виконкому на обстеження та надання дозволу на видалення дерев в рамках Програми видалення аварійних та небезпечних дерев на території Сновської міської ради Чернігівської області на 2024 рік. Виконавцям робіт було видано 69 ордерів на видалення дерев.

Значна увага приділялася виконанню заходів Програми покращення матеріально-технічного забезпечення мобілізаційної підготовки та оборонної роботи на 2024 рік.

Бюджет громади

Фінансовий відділ міської ради  очолює  Ліна САВЧЕНКО. Запорукою успішного розвитку міської територіальної громади (далі – міської ТГ) є збалансований бюджет.

За вісім років існування Сновської міської ТГ надходження до бюджету  зросли на 86,6 млн грн. Якщо у 2017 році надходження міської ТГ становили 174,6 млн грн., то у 2024 році досягли 261,2 млн грн.

При цьому суттєво змінилося співвідношення частки власних надходжень та офіційних трансфертів у структурі доходів бюджету. Так у 2017 році питома вага власних надходжень складала 36,8%, офіційних трансфертів 63,2%. У 2024 році питома вага власних надходжень досягла 66,8%, тоді як офіційні трансферти склали 33,2%.

Дохідна частина бюджету за 2024 рік виконана на 119,7%, у т.ч.:

за власними надходженнями (без врахування офіційних трансфертів) – 174,6 млн грн., тоді як у 2023 році надійшло 134,7 млн грн.  Темп росту до надходжень 2023 року складає 129,6%.;

офіційних трансфертів у 2024 році отримано у сумі 86,6 млн грн. Відсоток збільшення обсягу трансфертів до 2023 року – 12,8 %.

Основними бюджетоутворюючими надходженнями є:

  • податок та збір на доходи фізичних осіб – 42,4%
  • плата за землю – 8,6%
  • єдиний податок – 14,8%
  • власні надходження бюджетних установ – 23,0%
  • рентна плата за використання лісових ресурсів – 2,4%
  • акцизний податок – 4,9%
  • податок на нерухоме майно – 2,0%
  • інші надходження – 1,9%

За підсумками 2024 року найбільшими платниками податків і зборів до бюджету громади стали:

– юридичні особи

  • АТ “УКРЗАЛІЗНИЦЯ”
  • ПСП “ЯНА ПЛЮС”
  • СТОВ “ЩОРССIЛЬГОСПСЕРВIС”
  • ПСП “ПРОГРЕС”
  • ФIЛIЯ “КОРЮКIВСЬКЕ ЛIСОВЕ ГОСПОДАРСТВО”
  • КНП “СНОВСЬКА ЦРЛ”
  • Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту
  • ДПТНЗ “Сновське ВПУЛГ”
  • ТОВ “Астра”
  • ДП “СНОВСЬКРАЙАГРОЛIСГОСП”
  • фізичні особи-підприємці
  • Дугель О.С.
  • Веселий С.Д.
  • Логоша А.В.
  • Булденко М. Ф.
  • Хуторний М.С.
  • Клименко С.М.
  • Примак О.С.
  • Герасименко I. Д.
  • Коляко П.Ф.
  • Фастов М.М.

Видаткова частина бюджету здійснюється із застосуванням програмно-цільового методу, де для 55 бюджетних програм складені бюджетні паспорти.

Видаткова частина бюджету за 2024 рік виконана в сумі 260,5 млн грн., у тому числі видатки загального фонду – 214,4 млн грн., видатки спеціального фонду – 46,1 млн грн.

Фінансування видатків здійснювалось в умовах воєнного стану, відповідно до затвердженого уточненого розпису з урахуванням наявних фінансових ресурсів та звернень головних розпорядників коштів бюджету міської ТГ.

Питому вагу в загальному обсязі видатків загального фонду бюджету за 2024 рік займають такі галузі як:

  • освіта – 115,7 млн грн (54,0%);
  • охорона здоров’я – 15,4 млн грн (7,2%), у т.ч. видатки на КНП ,,Сновська центральна районна лікарня” – 8,6 млн грн., на КНП „Сновський центр первинної медичної допомоги” – 6,8 млн грн.;
  • соціальний захист та соціальне забезпечення – 16,2 млн грн (7,5%);
  • культура і мистецтво – 12,8 млн грн (6,0%);
  • фізична культура і спорт – 3 млн грн (1,4%);
  • житлово-комунальне господарство – 5,4 млн грн (2,5%);
  • утримання та розвиток інфраструктури доріг – 4 млн грн (1,9%);
  • державне управління – 38,3 млн грн (17,9%) (у т.ч. видатки на утримання міської ради, структурних підрозділів міської ради, місцеві програми у сфері державного управління).
  • фінансування обґрунтованих потреб Сил оборони та правоохоронних органів – 2,9 млн грн (1,3%);
  • інші – 0,7 млн грн (0,3%).

У структурі витрат за економічною сутністю на захищені статті видатків загального фонду бюджету спрямовано 90,6 % фінансового ресурсу, з них на заробітну плату з нарахуваннями та оплату комунальних послуг та енергоносіїв – 88,4 %.

У видатковій частині спеціального фонду питому вагу займають капітальні видатки, на які спрямовано кошти у сумі 38,2 млн грн (82,6% від загального обсягу виконання). В розрізі джерел фінансування капітальні видатки проведені за рахунок отриманих субвенцій з державного та обласного бюджетів у сумі 2,1 млн грн, коштів бюджету розвитку  у сумі 4,4 млн грн та за рахунок інших джерел власних надходжень у сумі 31,7 млн грн   (бюджетними установами взято на облік отримане майно від інших установ, організацій).

Відділ бухгалтерського обліку та звітності очолює Світлана ВИБЛОВА.  Головна мета його роботи – надання достовірної інформації, яка необхідна для управління діяльності виконкому та забезпечення контролю за виконанням кошторисів доходів та видатків. За даними бухгалтерського обліку складаються бюджетна, фінансова, податкова, статистична та інші звітності.

Порядок ведення бухгалтерського обліку регулює Державне казначейство України, у якому відкрито 69 реєстраційних та особових  рахунків. Ведеться контроль за відображенням на рахунках усіх операцій.

Сектор з публічних закупівель відділу бухгалтерського обліку та звітності очолює Тетяна ШИЛО. Протягом 2024 року міською радою здійснювалось проведення закупівель товарів, робіт, послуг через систему PROZORRO, а саме: пально-мастильні матеріали, канцелярські товари, електрична енергія, природній газ,  сіль технічна для посипання доріг, поточний ямковий ремонт асфальтобетонного покриття по вулицях м. Сновськ,  послуги з розроблення проекту землеустрою щодо встановлення (зміни) меж адміністративно-територіальної одиниці м.Сновськ, пересувні сміттєві контейнери SULO, матеріально-технічні засоби для підрозлідів Держаної прикордонної служби України, придбання відвалів для підгортання снігу для МТЗ-80, МТЗ-82 та інші  послуги.

Протягом 2024 року сектором проведено 2 конкурси на визначення виконавця послуг,  оформлено  протоколи щодо прийняття 166 рішень уповноваженою особою,  оприлюднено 527 звітів про укладені договори в системі електронних закупівель PROZORRO.

Стратегічне планування

Відділ економічного розвитку та інвестицій очолює Ірина МУНДУРС. Спеціалісти відділу у 2024 році працювали над розробкою стратегічних і планових документів. Одним із основних документів для роботи міської ради та співпраці з міжнародними організаціями є Стратегія розвитку територіальної громади. Протягом року робочою групою міської ради розроблено проєкт Стратегії Сновської міської територіальної громади на період до 2027 року, План заходів з її реалізації та Звіт про стратегічну екологічну оцінку названих документів.

З самого початку створення громади ми шукаємо додаткові джерела для розвитку, в т. ч. шукаємо міжнародних партнерів, активно працюємо над питанням залучення інвестицій у економіку громади. Для отримання фінансування працівники міської ради проходили навчання, проводили опитування населення, в т.ч. ВПО, аналізували ситуацію в різних галузях економіки та в громаді в цілому. За результатами напрацювань формувались проєктні заявки, погоджувались із донором, втілювались в життя.

Найбільший донор громади – Програма «Децентралізація приносить кращі результати та ефективність» (DOBRE), що виконується міжнародною організацією Глобал ком’юнітіз (Global Communities) та фінансується Агентством США з міжнародного розвитку (USAID) продовжила співпрацю з громадою і в 2024 році.

Завдяки підтримці Програми DOBRE:

  1. Розроблена та затверджена Програма з удосконалення послуги «Управління твердими побутовими відходами у Сновській МТГ на  2024 – 2028 роки»,  в рамках якої  наша громада отримала сміттєвоз вартістю 4,5 млн. грн. Спецтехніка була придбана партнерами USAID DOBRE, а за рахунок міського бюджету придбано 48 євроконтейнерів для збору сміття, ще 52 планується придбати додатково в 2025 році та облаштувати майданчики для їх розміщення.
  2. Розроблена Програма місцевого економічного розвитку Сновської міської територіальної громади. В проєкт програми включено три проєкти, які планується реалізувати із залученням різних джерел фінансування, а саме:
  • Модернізація ринкової площі в Сновській МТГ;
  • Створення коворкінгу столярного мистецтва «Майстерня майбутнього»;
  • Створення інноваційного кулінарного хабу.
  1. Підготовлена заявка на участь у конкурсі «Громада на всі 100», щоб виграти від Міжнародного донора 100 тисяч доларів на проєкт «Покращення використання та захисту поверхневих вод Сновської громади Чернігівської області шляхом придбання земснаряду». За результатами другого етапу конкурсу Сновську громаду було відібрано до фінального етапу.
  2. Розроблено, роздруковано та розповсюджено інформаційно-роз’яснювальний буклет «Бюджет для громадян», щоб кожен житель нашої громади знав та розумів процес формування бюджету, його дохідну та видаткову частину.

Крім того, у звітному році за підтримки Програми DOBRE придбано 11 зарядних станцій для закладів охорони здоров’я на суму 0,9 млн грн.

Завдяки співпраці з міжнародним фондом «Партнерство за сильну Україну» отримана допомога в ремонті укриття в Петрівському Будинку культури надано клас безпеки для Петрівського ліцею.

Реагуючи на виклики сьогодення, продовжується плідна співпраця з громадським сектором в частині реалізації гуманітарних проєктів за фінансування міжнародних донорів. Адже саме на неурядові організації направляється левова частка міжнародної допомоги. В жовтні 2024 року був підписаний Меморандум про взаєморозуміння та співпрацю між Сновською міською радою та місцевою громадською організацією «ЛАМПА», яка протягом 2024 року залучила кошти міжнародних донорів в сумі понад 31 млн  грн.

В результаті проєктної діяльності ГО «ЛАМПА» в Сновській громаді:

  • облаштувала 9 укриттів навчальних закладів (ДПТНЗ «Сновське вище професійне училище лісового господарства», Сновський ліцей № 1, Сновський ліцей № 3, Сновський Будинок культури, Петрівський ліцей, Кучинівський ліцей, Рогізківський ліцей, Сновська початкова школа, Великощимельська гімназія);
  • створила простори, дружні до дітей, на базі 3-х навчальних закладів громади (Сновський ліцей №1, Сновська початкова школа, Сновське ВПУЛГ);
  • провела 217 заходів (арт-терапія, протимінна безпека, цифрова грамотність, творчі майстерні), з них 136 – у сфері захисту дітей. Разом до заходів було залучено 3048 осіб різного віку, з них 2473 – діти та молодь;
  • надавала безоплатну юридичну, грошову та гуманітарну допомогу населенню громади.

Проводилось інформування суб’єктів підприємницької діяльності щодо можливості отримання грантової підтримки з боку Глобал Ком’юнітіз в межах Програми CLEAR. В результаті 14 фізичних осіб – підприємців подали на конкурс свої бізнес-ідеї. Всі подані проекти на розвиток власної справи були підтримані і профінансовані на загальну суму 25 тис. дол.

Міська рада співпрацює з різними благодійними та гуманітарними фондами:

  • Гуманітарний фонд для України (UHF);
  • Данська рада у справах біженців (DRC);
  • «Глобал Ком’юнітіз» (Global Communities) за фінансової підтримки Бюро гуманітарної допомоги Агентства США з міжнародно го розвитку (USAID/ BHA) – Програма дiй та реагування територiальних громад на надзвичайнi ситуацii (CLEAR);
  • Міжнародна благодійна організація «Фонд Східна Європа» за фінансування Гуманітарного фонду для України (UHF);
  • Норвезька рада у справах біженців (NRC);
  • Міжнародний комітет Червоного хреста;
  • ZOA;
  • SSS;
  • MOM;
  • ACTED;
  • Благодійний фонд «GlobalEmpowerment Mission» (GEM);
  • Фонд «Партнерство за сильну Україну»;
  • Мирне небо Харкова;
  • Братство добрих сердець;
  • Жіночий консорціум;
  • Проліска.

Бюджетними установами від міжнародних організацій-донорів та партнерів отримано різної технічної допомоги на загальну суму  29,8 млн грн.

У рамках національного проєкту «Пліч-о-Пліч: згуртовані громади» підписано меморандум про співпрацю між Бориспільскою та Сновською міськими територіальними громадами; мета якого – співпрацювати та здійснювати спільні заходи для підвищення спроможності Сновської міської територіальної громади в процесі відновлення житла та об’єктів соціальної інфраструктури, зруйнованого внаслідок бойових дій та/або обстрілів, шляхом відновлення життєзабезпечення громади, надання гуманітарної та будь-якої іншої допомоги тощо.

На виконання Програми підтримки малого і середнього підприємництва з бюджету Сновської міської територіальної громади в 2024 році використано 30 тис. грн на відшкодування транспортних витрат чотирьом фізичним особам – підприємцям, які забезпечують товарами першої необхідності населення шести   віддалених та малонаселених пунктів громади, що не мають закладів торгівлі.

Завершено роботи з будівництва блочно-модульної котельні БМК-800, як резервного живлення КНП «Сновська ЦРЛ».

Освіта

Найбільшим структурним підрозділом міської ради є освітня галузь, яку очолює в.о. начальника Лариса МІРОШНИЧЕНКО.

На даний час освіту Сновщини представляють 16  закладів: 12 закладів загальної середньої освіти (8 ліцеїв, 3 гімназії,  Сновська початкова школа  з дошкільним відділенням); 2 дошкільних заклади (Сновський ЗДО, Кучинівський ЗДО); 2 позашкільних заклади (Сновський центр позашкільної освіти та ДЮСШ). На території громади функціонує заклад обласного підпорядкування – Сновське ВПУЛГ.

На жаль, кількість учнів по закладах освіти та кількість дітей дошкільного віку в громаді щороку зменшується. У 2024-2025 навчальному році навчається 1735 здобувачів освіти, що на 113 дітей менше ніж у попередньому навчальному році, з них 107 першокласників (11 перших класів). Видатки на одного учня на рік складали від 31,8 тис. грн у Сновському ліцеї №1 (найнижчі) до 84,1 тис. грн у Тур’янському ліцеї (найвищі).

У 2023-2024 навчальному році отримали свідоцтва про здобуття повної загальної середньої освіти 120 випускників, із них 11 учнів отримали золоті медалі та 3 учнів отримали срібні. Свідоцтва про здобуття базової середньої освіти отримав  201 учень, із них 18 – свідоцтва з відзнакою.

В закладах освіти Сновської громади навчалось 16 учнів з особливими освітніми потребами в інклюзивних класах. Дану категорію дітей супроводжували 15 асистентів учителів. З усіма учнями проводилась  корекційно-розвиткові заняття, відповідно рекомендацій та комплексних оцінок фахівців.

27 червня 2024 року на сесії Сновської міської ради було затверджено Перспективний план формування спроможної мережі закладів освіти Сновської громади на 2024 – 2027 роки, згідно якого планується з 01.09.2027 року створити академічний ліцей на базі Сновського ліцею №1 на основі реформи старшої профільної школи.

Основною умовою функціонування закладу освіти в умовах дії правового режиму воєнного стану є наявність найпростішого укриття. Власні укриття мають 8 закладів освіти: Сновський ліцей №1 (недостатня кількість місць в укритті), Сновський ліцей №3 (недостатня кількість місць в укритті), Новоборовицький ліцей, Рогізківський ліцей (недостатня кількість місць в укритті), Великощимельська гімназія (недостатня кількість місць в укритті), Тур’янська гімназія, Сновська початкова школа (недостатня кількість місць в укритті), Кучинівський ліцей. Двом закладам освіти надано дозвіл на користування укриттями закладів та установ освіти, ще 4 заклади освіти користуються укриттями інших суб’єктів господарювання, з якими укладені договори користування.

Зважаючи на наявність укриттів та відстань до кордону онлайн навчання проходить у 4 освітніх закладах середньої освіти, змішане – у 8 закладах.

У грудні 2024 року за сприяння Чернігівської ОДА та Чернігівського регіонального відділення Асоціації міст України Сновська ДЮСШ отримала модульне укриття на 20 місць, що дало змогу проводити учбово-тренувальний процес та спортивні змагання на базі ДЮСШ з дотриманням вимог законодавства щодо безпеки.

За кошти міського бюджету проведено ремонт укриттів в 5 освітніх закладах; в Рогізківському ліцеї облаштовано пандус; відремонтовано покрівлю Великощимельської гімназії та проведено ремонт водонапірної башти; у Тур’янській гімназії проведений ремонт опалювального котла та системи водопостачання.  У Сновському закладі дошкільної освіти замінено дах, дверні і віконні блоки в приміщенні кухні і прачки, відремонтовано підлогу в кухні, замінено 95 м паркану на дитячих майданчиках. У Сновському ліцеї №1 виготовлено проектно-кошторисну документацію на будівництво захисної споруди подвійного призначення; проведено ремонт санітарної кімнати та каналізації в укритті; за кошти литовської благодійної організація «ZIEDOT.LV» відремонтовано ще одну кімнату в укритті ліцею, встановлено штучну вентиляцію, проведено заміну дверей та сантехніки.

Одним із основних завдань збереження життя і здоров’я учнів є формування у них культури безпечної поведінки. Одним із шляхів вирішення цього питання є створення класів безпеки, на базі яких діти вивчають правила безпечного життя. У 2024 році створені класи безпеки в Сновському ліцеї №1 за кошти ГО «Істок» та Петрівському ліцеї за кошти Фонду “Партнерство за сильну Україну”.

Важливим питанням є організація підвезення учнів до закладів освіти громади. Для перевезення дітей розроблено 7 маршрутів із 16 населених пунктів. Підвозом охоплено 203 дитини.

В 2024 році Сновщина разом з іншими трьома прикордонними громадами отримала новий шкільний автобус, придбаний за кошти благодійної організації «Фонд відбудови України». Він переданий до найбільшого опорного закладу освіти громади – Сновського ліцею №1.

Завдяки співпраці з Програмою EGAP, що виконується Фондом Східна Європа, у ліцеї №1 встановлено 26 сонячних панелей потужністю 14 кВт. Вартість обладнання становить 1 млн грн. Дана система обладнана акумуляторними батареями, що дозволить школі працювати до 5 годин абсолютно автономно навіть під час блекаутів і недостатності сонячної енергії та проводити повноцінні уроки з використанням комп’ютерної та мультимедійної техніки.

Сновський ліцей №1 є закладом,  в якому активно впроваджуються різні проєкти:

  • розпочато реалізацію проєкту зі створення кімнати психосоціальної підтримки «Дбаю про тебе»» за кошти благодійної організації «Лікарі світу»;
  • розпочато реалізацію проєкту облаштування освітнього простору «Арт-кімната» ГО «Лампа» в межах програми CLEAR;
  • реалізовано проєкт по створенню осередку для викладання предмета Захист України за рахунок коштів державного бюджету,

У 2023-2024 н. р. здобувачі освіти взяли активну та результативну участь у І та ІІ етапах Всеукраїнського конкурсу-захисту науково-дослідницьких робіт учнів – членів Малої академії наук України. За результатами проведення II етапу Всеукраїнського конкурсу  – захисту науково – дослідницьких робіт учнів-членів МАН учасник Сновського ліцею №3 отримав диплом III ступеня.

Чудові результати показали здобувачі освіти Сновського ліцею №1 на III (обласному) етапі XXIV Міжнародного конкурсу з української мови імені Петра Яцика, посівши І та ІІ місце.

Протягом січня – лютого 2024 року в області було проведено III етап Всеукраїнських учнівських олімпіад із 10 навчальних предметів. Здобувачі освіти Сновської МТГ вибороли 19 призових місць та посіли 5 місце серед 45 команд області.  Приємно, що Сновський ліцей №1 та Сновський ліцей №3 показали високу результативність у III етапі олімпіад та знаходяться серед лідерів за кількістю призових місць!

Довбиш Ольга Федорівна, учитель географії Сновського ліцею №1, стала переможцем обласного етапу всеукраїнського конкурсу «Учитель року 2024».

Педагоги і вихованці Сновського центру позашкільної освіти (ЦПО) беруть активну участь та демонструють високу результативність у конкурсах, виставках, змаганнях різного рівня. За підсумками 2023/2024 навчального року вихованці закладу мають 138 призових місць: 40 – у міжнародних, 73 – у всеукраїнських, 25 – в обласних конкурсах.

Комісаренко Оксана, керівник гуртка Сновського ЦПО, нагороджена дипломом Чернігівського ОІППО імені К.Д.Ушинського за ІІ місце в обласному етапі Всеукраїнського конкурсу майстерності педагогічних працівників закладів позашкільної освіти «Джерело творчості». Наказом Міністерства освіти і науки України колективу декоративно-ужиткового мистецтва «Вітрила творчості» (керівник Олег Скотаренко) підтверджено звання «Зразковий художній колектив».

Достойно представляють Сновщину на всеукраїнських та обласних змаганнях вихованці Сновської дитячо-юнацької спортивної школи. За минулий рік юні спортсмени здобули  166 дипломів за перші, другі та треті місця, а саме:

з кікбоксінгу –158 дипломів;

футболу – 21;

настільного тенісу – 3;

легкої атлетики – 3.

Активно діють на території громади два громадські об’єднання спортивного спрямування  – спортивний клуб  «ВИТЯЗЬ»  (вільна боротьба, керівник Анатолій Косевич, м.Сновськ) та «Здорова Сновщина» (бокс, керівник Максим Шерело, с.Рогізки).

У 2024 році оздоровленням та  відпочинком було охоплено 61 здобувач освіти. 23 дитини відпочили в таборах міжнародного дитячого центру «Артек», що розташовані в Пущі Водиці (м. Київ) та в Свалявському районі на Закарпатті (с. Березники). В закарпатському таборі «Синевір» оздоровились та відпочили 10 здобувачів освіти. В літніх таборах в Польській Республіці (м. Гданськ) відпочили 15 осіб, а в Латвії (м.Рига)  – 13. Переважно це були діти з сімей УБД, загиблих, полонених та зниклих без вісті воїнів.

Службу у справах дітей Управління освіти очолює Світлана ЛИХОШЕРСТ

Станом на 1 січня 2025 на первинному обліку в службі перебувало 37 дітей підоблікової категорії: 15 сиріт та 22 дітей, позбавлених батьківського піклування. Із них: 28 дітей перебувають під опікою/піклуванням, 2 дітей навчаються у Сновському ВПУЛГ, 3 проживають у прийомних сім’ях, 2 дітей є вихованцями дитячого будинку сімейного типу, 1 дитина перебуває у Центрі соціально-психологічної реабілітації дітей, 1 – у Ніжинському дитячому будинку-інтернаті.

Протягом поточного року соціально-правовий статус дітей-сиріт та дітей, позбавлених батьківського піклування,  набули 3 дитини, знято з первинного обліку 1 дитину у зв’язку з її усиновленням.

Зараз у громаді функціонують 2 прийомні сім’ї, діє ДБСТ.

Працівниками служби у справах дітей спільно з Центром соціальних служб  проведено 15 рейдів «Діти вулиці», в результаті яких обстежено 39 сімей, що опинилися у складних життєвих обставинах. До Сновського відділу поліції подано 4 клопотання на  батьків щодо притягнення їх до адміністративної відповідальності.

Протягом 2024 року 1553 дітям надано статус дитини, яка постраждала внаслідок воєнних дій та збройних конфліктів.

Центр соціальних служб Управління освіти очолює Наталія ЯНЧЕВСЬКА

Основними завданнями  Центру є проведення соціально-профілактичної роботи, спрямованої на запобігання потраплянню у складні життєві обставини осіб та сімей з дітьми; надання особам і сім’ям з дітьми комплексу соціальних послуг відповідно до їх потреб, з метою подолання складних життєвих обставин та мінімізації негативних наслідків таких обставин

Протягом 2024 року  сім’ям, які опинились в складних життєвих обставинах, було надано 860 соціальних послуг. Спільно зі службою у справах дітей та поліцією здійснювалися виїзди в сім’ї, які опинилися в складних життєвих обставинах. В результаті наданих соціальних послуг було охоплено 164 сім’ї, які перебували на обліку в центрі та  задоволено 1200 потреб.

У 2024 році  соціальним супроводженням охоплено три прийомні сім’ї та  дитячий будинок сімейного типу (14 дітей на вихованні)                                                                          соціальні послуги надавались 24 сім’ям опікунів (28 дітей на вихованні) Всього вищезазаначеним сім’ям  було надано 54 соціальні послуги, задоволено 89 потреби.

Протягом 2024 року надано допомогу  36 сім’ям з дітьми внутрішньо переміщених осіб.

Молодіжна рада

Продовжує працювати Молодіжна рада САМ при міському голові, до складу якої входить 34 члени. Очолює Молодіжну раду Ірина ЄРМОЛЕНКО, яка є молодіжним працівником Управління освіти, сім’ї, молоді і спорту.

За минулий рік Молодіжна рада реалізували  5 проєктів: Медіалабораторія, два проєкти  UPSHIFT, профорієнтаційний проєкт  та «Відеошкола: від ідеї до шедевру».  З нагоди Дня молоді Молодіжна рада САМ при міському голові організувала селфі-квест для молоді.

Члени ради брали участь у молодіжних обмінах, зокрема до Кропивницького, продовжували навчання у рамках Програми DOBRE, сприяли відновленню програми Шкільного громадського бюджету, продовжували свою активну діяльність у Молодіжному просторі САМ, взяли участь в екологічних акціях.

Дві представниці нашої громади увійшли до складу Молодіжної ради GoGlobal.

Охорона здоров’я

Система охорони здоров’я громади представлена двома комунальними некомерційними підприємствами – «Сновський центр первинної медичної допомоги»  та «Сновська центральна районна лікарня». Так звані первинна та вторинна ланки.

На території Сновщини також діє «швидка» медична допомога – це відділ екстреної медичної допомоги та медицини катастроф, який підпорядковується Чернігівському обласному центру, а також приватна поліклініка.

Сновський Центр первинної медичної допомоги очолює генеральний директор Олена ШАРПАН.

У структуру закладу входять 2 лікарські амбулаторії загальної практики сімейної медицини (м. Сновськ та с. Тур’я), 3 пункти здоров’я  (с. Рогізки, с. Петрівка, с. Нові Боровичі), взамін фельдшерських та фельдшерсько-акушерських пунктів створено 19 медичних пунктів тимчасового базування (МПТБ). У минулому році було закрито 2  фельдшерські пункти у с. Клюси та с.Єліно.

В установі на 1 січня 2025 року працює 7 лікарів  (в т.ч. 2 лікаря загальної практики – сімейної медицини, 2 терапевта, 3 педіатри), один лікар-інтерн (працював до 31.07.2024 року), 41 особа середніх  медичних  працівників, 25  молодшого  та  обслуговуючого персоналу.  Відсоток атестації лікарів складає 100 %, з них:  1  лікар має вищу категорію, 4 – першу,  1 – другу та  лікар спеціаліст. Заклад запрошує на роботу двох лікарів – терапевта або сімейного лікаря загальної практики.

З лікарями закладу уклали декларації 10410 осіб, що складає 47,5% від загальної кількості населення громади, з них діти до 18 років 2477 осіб, (84,5% від загальної кількості дітей).

За 2024 рік в громаді народилось 65 дітей із них 15 у селах (в 2023 році  62 дитини, із них 20 – в селах). У 2024 році померла 351 особа, з них працездатного віку 87 (в порівнянні з 2023 роком – 390, з них працездатного віку – 86 осіб).

У закладі постійно проводиться робота щодо профілактики та своєчасного виявлення туберкульозу й онкозахворювань. У 2024 році на обліку знаходилися 647 онкохворих, з них вперше виявлено – 92 особи.

З серпня 2024 року в закладі створено три мобільні виїзні бригади (6 лікарів та 6 медичних сестер), які надають медичну допомогу жителям сіл Сновської громади.   Всього виїздів за 2024 рік – 150, за медичною допомогою до лікарів звернулось – 2115 жителів сіл, з них 885 дітей.

Для забезпечення своєї роботи КНП «Сновський центр ПМД» отримує фінансування від Національної служби здоров’я України та з бюджету громади. Від НСЗУ надійшло 8,8 млн грн. З бюджету громади надійшло 6,8 млн грн (заробітна плату з нарахуваннями, оплата енергоносіїв та комунальних послуг, закупівля обладнання, медикаментів і перев’язувальних матеріалів).

  Гуманітарної  та благодійної допомоги за звітний рік (медобладнання, оргтехніка, лікарські засоби, дитяче харчування, транспортні засоби, паливо-мастильні матеріали) установою отримано на суму 4 млн  грн з них:

  • від  Громадської організації “Неурядова організація “ІН ТАЧ ЮКРЕЙН ФУНДЕЙШН” (ЮНІСЕФ) комп’ютерне та медичне обладнання на суму 78,2 тис. грн;
  • від  Філії асоціації “MEDICOS DEL MUNDO” в Україні грн. меблі, біотуалети (10 шт.), стільці-туалети (7 шт.)., кондиціонер, комп’ютерне та медичне обладнання, мікроскоп, інвалідні коляски (10 шт.)., плантограф (4 шт.), автошини (12 шт.) на суму 1,5 млн грн.;
  • від Представництва Міжнародного Медичного Корпусу в Україні меблі, холодильник, комп’ютерне та медичне обладнання, зарядні станції (2 шт.), джерело безперебійного живлення, обігрівачі (7 шт.), візок для прибирання (2 шт.), дозатори автоматичні для мила (7 шт.), ліхтарі,  медичний одяг  на суму, канцелярські товари на суму 2,2 млн грн;
  • від  БО “Мережа 100 відсотків життя Рівне” комп’ютерне обладнання на суму 51,1 тис. грн.;
  • від  БО “Фонд боротьби з раком” дерматоскоп  на суму 66,8 тис. грн.;
  • від КУ «Обласна база спеціального медичного постачання» дитяче харчування  на суму 161,6 тис.грн.

Вторинну ланку медицини в громаді – Сновську центральну районну лікарню очолює генеральний директор Ірина ЯКУБОВСЬКА. У структурі КНП «Сновська ЦРЛ» працює 224 працівники, з них 29 лікарів та 100 молодших спеціалістів з медичною освітою. Наразі заклад запрошує на роботу лікаря анестезіолога, травматолога, хірурга та стоматолога-хірурга.

Поліклінічне відділення КНП «Сновська ЦРЛ»  розраховано на 330 відвідувань за зміну. Прийом  хворих ведеться за 15 напрямками: хірургія, травматологія, неврологія, наркологія, отоларингологія, офтальмологія,  дерматовенерологія,  психіатрія,  гінекологія, ендокринологія, кардіологія, фтизіатрія, стоматологія, терапія, УЗД діагностика. В амбулаторних умовах проводяться  хірургічні  втручання.

Функціонують кабінети:  функціональної та ультразвукової діагностики, ЛФК та масажу, процедурний, протитуберкульозний, «Довіри», фізіотерапевтичний, рентгенологічний, флюорографічний, клініко-діагностична лабораторія з бактеріологічним відділом, лікарняний банк крові.

Протягом 2024 року було зареєстровано 68778 відвідувань до лікарів поліклінічного відділення, що становить 3,1 на одного мешканця.

В амбулаторних умовах проведено 955 операцій. На денному стаціонарі при поліклініці проліковано 195 хворих.

Ліжковий фонд медичного закладу становить 108 ліжок, до складу якого входить 8 відділень: терапевтичне – на 50 ліжок, хірургічне  з травматологічними ліжками на 15 ліжок, гінекологічне на 10 ліжок, педіатричне на 10 ліжок, неврологічне на 12 ліжок, інфекційне на 5 ліжок та паліативне на 6 ліжок. В лікарні  функціонує  відділення  інтенсивної терапії  на  6 ліжок та приймально-діагностичне  відділення на 3 ліжка з виконанням функції невідкладної медичної допомоги. За звітний рік у стаціонарі  проліковано 5453 хворих, зроблено 389 операцій.

З метою покращення якості діагностики та лікування пацієнтів протягом 2024 року було придбано високотехнологічне медичне обладнання: газоаналізатор Алкофор, екранований бактерицидний опромінювач  (5 шт.), шафу витяжну медичну, багатофункціональний пристрій Epson, динамометр, зонд стравохідний, кондиціонери настінні (20 шт.), морозильна скриня, термосумка багаторазова, медичний тренажер для контролю та моніторингу якості обробки рук.

На безоплатній основі отримано від благодійників:

  • від ДУ Центр громадського здоров’я МОЗ України автомобіль КІА БОНГО;
  • від ОБСМП: насос інфузійний, відсмоктувач портативний, монітор пацієнта, сфігманометри (2 шт.), концентратори кисневі ( 3 шт.), монітор клінічний, оксіметр, ліжко-каталка, стійки (6 шт.)
  • від інших благодійних організацій: каску, портативні відсмоктувачі (2 шт.), матраци протипролежневі (2 шт.), портативний УЗД апарат, апарат ШВЛ механічний, аспіратор хірургічний, системи для ентерального харчування (2 шт.)

Заклад утримується за рахунок коштів з НСЗУ, місцевого бюджету, платних послуг та інших надходжень.  Чим більше підписано договорів з НСЗУ, тим більше лікарня отримає коштів від Національної служби здоров’я. У звітному році КНП «Сновська ЦРЛ» уклала договір з Національною службою здоров’я України на 13 пакетів послуг і отримала за рахунок цього 53,7 млн грн.

№ з/п Перелік пакетів медичних послуг, на які укладено договори з Національною службою здоров’я України Сума, грн
1. Пакет медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям у стаціонарних умовах» 3 602 934,55
2. Пакет медичних послуг «Стаціонарна допомога дорослим та дітям без проведення хірургічних операцій» 30 319 923,83
3. Пакет медичних послуг  «Профілактика, діагностика, спостереження та лікування в амбулаторних умовах» 15 656 216,40
4. Пакет медичних послуг  «Езофагогастродуоденоскопія» 72 687,00
5. Пакет медичних послуг «Діагностика, лікування та супровід осіб із ВІЛ (та підозрою на ВІЛ)» 192 619,80
6. Пакет медичних послуг «Стаціонарна паліативна медична допомога дорослим і дітям» 701 088,90
7. Пакет медичних послуг «Мобільна паліативна медична допомога дорослим і дітям» 1 533 970,23
8. Пакет медичних послуг «Стоматологічна допомога дорослим та дітям» 581 880,00
9. Пакет медичних послуг «Хірургічні операції дорослим та дітям в умовах стаціонару одного дня» 97 703,22
10. Пакет медичних послуг «Ведення вагітності в амбулаторних умовах» 172 016,50
11. Пакет медичних послуг «Медичний огляд осіб, який організовується територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки» 715 230,00
12. Пакет медичних послуг «Зуболікування» 44 657,53
13. Пакет медичних послух «Забезпечення кадрового потенціалу системи охорони здоров’я шляхом організації надання медичної допомоги із залученням лікарів-інтернів»  – повернення коштів – 40 382,00

З бюджету громади на вторинну ланку медицини було виділено 8,5 млн грн, левова частка яких пішла на оплату комунальних послуг та енергоносіїв закладу.

За кошти бюджету громади у  2024 році в рамках Програми місцевих стимулів для лікарів Сновської МТГ на 2023-2025 роки було придбано житло для лікаря-гінеколога за 300 тис. грн та надано 150 тис. грн одноразової матеріальної допомоги іншому лікарю гінекологу.

Соціальний захист населення

Велика увага в громаді, особливо під час воєнного стану,  приділяється соціальному захисту населення, адже на Сновщині проживає багато осіб з інвалідністю, самотніх людей, учасників бойових дій, ветеранів, внутрішньо переміщених осіб, пенсіонерів, чорнобильців, осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах, та інших вразливих категорій населення.

Комунальну установу «Територіальний центр соціального обслуговування  (надання соціальних послуг) Сновської міської ради очолює Світлана ХОМЕНКО.

У територіальному центрі утворені та функціонують 4 відділення, які надають різні види соціальних послуг. Штатна чисельність за рік збільшилася на 1 штатну одиницю за рахунок введення в штат «фахівця із супроводу ветеранів війни та демобілізованих» та складає 90 штатних одиниць.

Працівниками територіального центру за  звітний рік було надано послуги  1649 особам з них:  898 осіб  у м. Сновськ та 751 особа  – у селах громади. Згідно з чинним законодавством терцентр надає соціальні послуги як безкоштовно, так і на платній основі (за звітний рік було отримано 224,8 тис. грн).  Ці кошти пішли на виплату заробітної плати, придбання одягу та взуття для соціальних робітників, автозапчастини та канцелярське приладдя.

Загалом за  2024 рік  на утримання терцентру направлено 12,8 млн грн, з них кошти місцевого  бюджету – 11,3 млн грн.

У відділенні соціальної допомоги вдома працює 56 робітників. За звітний рік соціальними робітниками обслуговувалось 646 осіб, з них на платній основі – 6, з диференційною оплатою – 175, на безоплатній основі – 465 осіб.  Відділенням  охоплені всі населені пункти громади.  Послуги установою надаються постійно, незважаючи на воєнний стан. Середня кількість осіб, що обслуговує один соціальний робітник у 2024 році, склала 11 чоловік.

Відділення соціальної допомоги вдома надає 44 види послуг. Найпоширенішими з них є придбання та доставка продовольчих та промислових товарів, медикаментів, прибирання приміщень та подвір’я, занесення води та винесення сміття, інші сезонні послуги (занесення дров та розпалювання печей, обробка присадибних ділянок, допомога при консервуванні тощо).

У відділенні організації надання адресної натуральної та грошової допомоги послуги надає перукар, взуттєвик, швачка та робітник з ремонту будівель. Вони входять до складу мультидисциплінарної виїзної команди, яка регулярно обслуговує жителів у селах громади на вимогу старост. За рік було організовано 28 виїздів по селах громади.

За 2024 рік перукарем надано 2376 послуг  774 особам району,  370 послуг надав взуттєвик та 247 послуг надані  швачкою.

Терцентр тісно співпрацює з благодійними організаціями «Жіночій консорціум України», «Lets help» «Турбота про літніх людей в Україні», Товариство Червоного Хреста України, ГО «Лампа», БО «Право на захист», «Асоціація «ХУМЕДІКА» та іншими. У звітному році суттєва допомога була спрямована на поліпшення проживання підопічних стаціонарного відділення у с. Н.Боровичі та підопічним інших відділень. Завдяки благодійникам територіальний центр наростив власну базу засобів реабілітації такі як палиці, милиці, стойки та інвалідні коляски, якими у  2024 році змогли скористатися 97 осіб безкоштовно.

У відділенні денного перебування працює організатор культурно-дозвіллєвої діяльності, медична медсестра та медична сестра з масажу. За рік за направленням лікаря було зроблено 1290 процедур масажу 109 особам.

На базі відділення денного перебування успішно функціонує «Простір активного довголіття», у якому люди похилого віку мають змогу, під наглядом медичної сестри, займатися на спортивних тренажерах, а також відвідувати заняття з фітнесу, йоги та відповідно до сезону займаються скандинавською ходою та ходою на лижах. Для цих цілей облаштований спортивний зал з усім необхідним знаряддям.

Вже рік функціонує об’єднання «Від серця до серця», де активно та весело проводять час люди, які цікавляться творчістю. Так протягом 2024 року за участі отримувачів соціальних послуг проведено 48 заходів, в точу числі тематичні та розважальні заходи, заходи приурочені до державних та релігійних свят, кожного місяця проводиться день іменинника.

Стаціонарне відділення територіального центру в с. Нові Боровичі розраховано на 33 ліжко-місця, станом на 1 січня 2025 року там проживало 18 осіб. Середня вартість утримання  одного підопічного склала 12,6 тис. грн за місяць. На даний час стаціонарне відділення у повному обсязі забезпечено меблями, одягом, взуттям, пральними машинами. Завдяки благодійній допомозі у підвальному приміщенні відділення облаштоване елементарне укриття, яке в повному обсязі забезпечене спальними місцями, місцями для сидіння, питною водою, їжею довготривалого зберігання, ліками, підгузками та засобами гігієни.

Сектор соціального захисту населення Сновської міської ради очолює Алла БІЛІЧЕНКО.  Для забезпечення прав та інтересів жителів громади, які потребують соціальних послуг, зокрема  осіб  з інвалідністю, людей похилого віку, осіб, які опинилися в складних життєвих обставинах,  у секторі  з початку року переглянуто та опрацьовано 627  справ  громадян, які  отримують соціальні  послуги  «Догляд  вдома», «Соціальна адаптація», «Натуральна допомога» та   прийнято  627  рішень про надання/припинення надання соціальних послуг.

Проведено 65 засідань комісії для проведення комплексного  визначення ступеня індивідуальних потреб особи, яка потребує надання соціальних  послуг, за результатами підготовлено 92 висновки.

Відповідно до діючих Програм сектором проводилося нарахування компенсацій:

  • вартості проїзду хворих з хронічною нирковою недостатністю – 5 особам на зальну суму 94,8 тис. грн;
  • фізичним особам, які надають соціальні послуги – 67 особам на загальну суму 1373,8 тис. грн.;
  • особам, що розмістили внутрішньо переміщених осіб.

Здійснювалася щомісячна перевірка наведених у заявах власників приватного житлового фонду відомостей, що пов’язані з безоплатним тимчасовим розміщенням внутрішньо переміщених осіб. Було складено 871  акт перевірки.

Здійснювали  прийом  заяв  від власників жилих приміщень приватного житлового фонду, щодо розміщення та припинення  внутрішньо переміщених осіб. Так було прийнято 36 заяв. Та на  отримання компенсації витрат, що пов’язані з безоплатним розміщенням внутрішньо переміщених осіб, було прийнято 449 заяв.

За зверненнями громадян соціальним інспектором  проведено  обстеження матеріально побутових умов 965 домогосподарств, про що складено відповідно 965  актів та передано до відділу  «Центр надання адміністративних послуг» Сновської міської ради.

Із заявами для підтвердження фактичного місяця проживання до сектору звернулись 307 осіб.

Здійснювали  прийом  заяв   про надання акту встановлення факту здійснення особою догляду. Була прийнята 71 заява. Проведено 22 засідання комісії із  встановлення факту здійснення особою постійного догляду, за результатами яких підготовлено 69 актів про встановлення факту здійснення особою постійного догляду.

В умовах війни актуальною залишається робота сектору з питань праці та надзвичайних ситуацій.

Працівником сектору проводилось обстеження укриттів різної форми власності та  забезпечення їх необхідним майном та речами першої необхідності (водою, медикаментами тощо). Створена інтерактивна  мапа укриттів та розміщена на офіційному сайті міської ради (http://surl.li/phwhu). Протягом року здійснювався контроль за функціонуванням 9 пунктів незламності, які створені в місті.

Головний спеціаліст сектору в ручному режимі вмикає сирену в місті під час повітряної тривоги.

Благоустрій, ЖКГ, земельні відносини

Благоустрій населених пунктів громади включає в себе комплекс заходів щодо забезпечення утримання в належному санітарно-технічному стані населених пунктів громади, покращення їх естетичного вигляду, створення комфортних і безпечних умов для життя.

Відділ благоустрою і господарського забезпечення в міській раді з грудня 2024 року очолює Ігор БОГДАН. Попередній начальник відділу Наталія Єфименко призвана за мобілізацією до лав ЗСУ.

З метою покращення стану доріг з твердим покриттям на території Сновської громади та зменшення випадків ДТП у 2024 році проводився ремонт дорожнього покриття пневмоструменевим методом вулиць комунальної власності в м. Сновськ, а саме: вул. 30 років Перемоги, вул. Об¢їзна, вул. Перемоги, вул. Залізнична, Автошляхопровід, вул. Василя Стуса, пров. Шевченка, вул. Сагайдачного, вул. Героїв Чернігова, вул. Ярослава Мудрого, вул. Олександра Борисенка, пров. Свободи, вул. Сновська, вул. Леоніда Каденюка, вул. Корольова, вул. Преображенська, вул. Спортивна, вул. Незалежності, вул. Просвіти, вул. Юрія Костюченка, вул. Миру, вул. Шевченка, вул. Виноградна, вул. Чернігівська, вул. Партизанська, вул. Архітектурна, вул. Свободи. Загальна вартість  робіт склала 2,4 млн грн.

Проведені послуги з очищення системи каналізації, а саме: гідродинамічне очищення стінок прийомного відділення, відкачування стічних вод та вивезення застарілих відкладень з каналізаційної насосної станції №1 по пров. Купальський в м. Сновськ на загальну суму – 197,6 тис. грн.

Для сіл Тихоновичі та Гірськ придбані відвали для підгортання снігу для тракторів МТЗ-80, МТЗ-82 на суму 98,7 тис. грн.

У штаті комунального підприємства «Сновська ЖЕД», яке очолює Ганна КОШОВА, працює 27 осіб.

ЖЕД є управителями  60 житлових багатоквартирних будинків у місті загальною площею – 55,6 тис.м2.

Для покращення матеріально-технічного стану підприємства  в рамках Програми DOBRE у 2024 році для КП «Сновська ЖЕД» було отримано новий сміттєвоз СБМ Iveco ML 140 вартістю 4,5 млн. грн.

Протягом року працівниками ЖЕД проводилася розчистка прилеглих територій від чагарників та аварійних дерев. За рішенням виконкому видалили 66 аварійних   дерев у місті та 41 – у селах. Витрати з місцевого бюджету склали 337,9 тис. грн.

У 2024 році ЖЕД заготовила 420 тонн  піщано-соляної суміші для посипання доріг і тротуарів в зимовий період 2024-2025 рр. За звітний рік (січень-лютий, грудень 2024 р.) було використано 298 тонн  суміші, витрати з бюджету склали  235,8 тис. грн. На очищення доріг від снігу по місту та селах витрачено 568,1 тис. грн, на грейдерування – 599,8 тис. грн, на відновлення дорожньої розмітки по місту – 64,1 тис. грн.

КП «Сновська ЖЕД» займається утриманням міського кладовища (за 2024 рік  витрати склали 249,9 тис. грн.) та обслуговує полігон твердих побутових відходів (урочище «Горбаха» м. Сновськ), витрати по якому склали 443 тис. грн, в т.ч. 109,9 тис грн – екологічний податок.

З 12 листопада 2024 року у місті було відновлено вуличне освітлення, вартість послуг з обслуговування та ремонту склала 323,7 тис. грн.

Окрім цього, підприємство надає послуги з вивезення ТПВ від приватного сектору та підприємств і організацій міста. На кінець звітного року укладено 2119 договорів на вивіз сміття.

Відділ житлово-комунального господарства, архітектури, містобудування та транспорту очолює Олена АНИКІЄНКО.

За допомогою зібраних даних від структурних підрозділів міської ради – балансоутримувачів майна комунальної власності було сформовано:

– перелік установ, закладів, підприємств, організацій комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

– перелік об’єктів нерухомого майна комунальної власності Сновської міської територіальної громади;

– перелік транспортних засобів комунальної власності Сновської міської територіальної громади.

До приватизації підготовлено два об’єкти комунальної власності Сновської міської територіальної громади, а саме:

– нежитлову будівлю (закінчений будівництвом об’єкт) загальною площею 663,4 кв. м, розташовану у м. Сновськ, провулок Купальський, буд. 6;

  • нежитлову будівлю (закінчений будівництвом об’єкт) загальною площею 143,6 кв. м., розташовану у с. Нові Млини, вул. Центральна, буд. 18.

Виготовлено технічні паспорти на об’єкти нерухомості, замовлено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок у комунальну власність, зареєстровано право власності на об’єкти нерухомого майна та земельні ділянки у Державному реєстрі речових прав, здійснено оцінку майна, рецензування звітів про оцінку майна. Процес підготовки був довготривалим, проте відділом здійснено всі необхідні дії, щоб в подальшому виставити об’єкти приватизації на електронні аукціони.

У січні 2024 року було здійснено продаж Фермерському господарству «Циганок» нежитлової будівлі, розташованої в  с. Іванівка, вул. Шосейна, будинок 2.  Стартова ціна лота була 30 990,60 грн. без ПДВ; ціна продажу лота – 121 000 грн. без ПДВ. Кошти сплачені покупцем у повному обсязі.

З метою забезпечення найбільш ефективного продажу об’єктів, дотримання принципів відкритості та прозорості, рівності та змагальності всіх учасників приватизації, забезпечення конкурентних умов, приватизація здійснювалась в електронній торговій системі «ProZorro.Продажі».

Слід відзначити, що на приватизацію виставляються лише ті об’єкти комунальної власності, які не використовувалися громадою для власних потреб та не приносили доходів в бюджет; об’єкти, подальше перебування яких у комунальній власності було економічно недоцільним.

Серед інших джерел наповнення бюджету територіальної громади є доходи отримані від оренди майна комунальної власності. За 2024 рік  від оренди надійшло 966,5 тис. грн.

Завдяки громадській організації гуманітарна місія «Проліска» у громаді з грудня 2024 року курсують два щотижневі соціальні безкоштовні маршрути для мешканців прикордонних сіл громади: Гута Студенецька – Тихоновичі – Іванівка –– Тур`я – Єнькова Рудн – Сновськ та Гірськ – Піщанка – Жовідь – Нові Боровичі – Старі Боровичі – Гвоздиківка – Сновськ.

Постійно ведеться робота з наповнення Реєстру пошкодженого та знищеного майна (РПЗМ) в частині роботи з власниками. Складено 38 актів комісійного обстеження знищених об’єктів внаслідок збройної агресії Російської Федерації (с. Єліне, с. Млинок, с. Клюси, с. Хрінівка, с. Жовідь); 83 акти комісійного обстеження пошкоджених об’єктів внаслідок збройної агресії російської федерації (с. Єліне, с. Клюси, м. Сновськ). Підготовлено 47 рішень Комісії з розгляду питань щодо надання компенсації за знищені об’єкти нерухомого майна внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України (згоди та відмови у наданні компенсації). В рамках державної програми «є-Відновлення» нараховано компенсацію у розмірі 416,3 тис. грн. та видано 47 житлових сертифікатів на суму 54,9 млн грн.

В напрямку містобудування та архітектури протягом 2024 року проводилась наступна робота:

  • занесено до реєстру Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва і видано – 7 будівельних паспортів;
  • занесено до реєстру Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва – 5 містобудівних умов та обмежень; видано – 4; відмовлено у видачі – 1;
  • присвоєно 12 поштових адрес, з них 5 – зміна поштової адреси, 7 – присвоєння нової поштової адреси,
  • видавались викопіювання з топографічної основи.

За 2024 рік відділом земельних відносин та агропромислового розвитку, який очолює Валентина НЕДВІГА, опрацьовано 1192 заяви громадян та клопотань юридичних осіб по земельним питанням та про встановлення податкових пільг зі сплати місцевих податків і зборів. Згідно поданих заяв підготовлено 143 проєкти рішень на сесії міської ради, надано 285 довідок про правовий статус земельних ділянок.

Укладено та поновлено 52 договори оренди земельних ділянок загальною площею 908,3202 га. Сума орендної плати – 999,2 тис. грн.

Підготовлені 47 земельних ділянок сільськогосподарського призначення для аукціону по продажу права оренди на них на площу 770,7648 га, з них продано право оренди на 9 ділянок площею 112,2148 га з річною орендною платою 288850,2 грн, що в середньому складає 23,6 % орендної плати.

Адмінпослуги та робота із зверненнями громадян

Відділ «Центр надання адміністративних послуг» Сновської міської ради у 2024 році очолювала Лілія ТЕРЕЩЕНКО. За минулий рік відділом ЦНАП надано 22959  адміністративних  послуг, у старостинський округах – 14567. Адміністративний збір склав  1, 068 млн грн.

З 31 травня 2024 року відділ «ЦНАП» запрацював у новій сучасній, енергоефективній і комфортній будівлі Дія.Центру.

На створеному місці для самообслуговування з доступом до мережі Інтернет та до Єдиного державного вебпорталу електронних послуг «Портал Дія» адміністратори надавали консультативну та практичну допомогу відвідувачам в створенні власного цифрового підпису та особистого кабінету, електронної поштової скриньки, завантаженні документів на порталі Дія через мобільний додаток, отриманні послуг у застосунку Дія, подачі документів на адміністративні послуги онлайн та інше. За звітний період ним скористалося 135 осіб.

Все більшої ваги набуває використання послуги «Мобільний адміністратор» для надання адмінпослуг, якими можуть скористатися маломобільні групи населення. У 2024 році 19 громадян скористалися даною послугою та отримали 37 адміністративних послуг.

Особлива увага приділяється ветеранам війни, учасникам бойових дій та членам їх сімей, які обслуговуються позачергово. Даним категоріям за звітний період надано 307 адміністративних послуг.

188 військовозобов’язаних  звернулися до Дія.Центру за актуалізацією даних та отримали військово-обліковий документ з QR-кодом.

Через відділ отримали статус ВПО та оформили допомогу  на проживання 151 особа.

Адміністраторами відділу через портал «Дія» внесено 21 інформаційне повідомлення про пошкоджене та знищене нерухоме майно внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених військовою агресією російської федерації.

З питань державної реєстрації права власності речових прав на нерухоме майно та надання інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно опрацьовано 6011 звернень, послуг державного земельного кадастру – 1539 звернень, опрацьовано 7 заяв з питань будівництва.

Послуг з реєстрації місця проживання – 7236, в тому числі видача витягу з РТГ – 6901.

У звітному році ЦНАП видав 1270 актів цивільного стану, а саме: 365 свідоцтв про смерть; 38 свідоцтв про народження; 2 заяви щодо надання комплексної послуги «є-Малятко», 55 свідоцтв про шлюб, з них 51 свідоцтво про шлюб у скорочені терміни.

Відповідно до Меморандуму між Сновською міської радою та Східним міжрегіональним управлінням Міністерства юстиції щодо прийняття заяв про повторну видачу свідоцтв та витягів з Державного реєстру цивільного стану від громадян прийнято 787 відповідних заяв.

  • З 29 жовтня 2024 року запроваджені паспортні послуги, працює дві паспортні станції. Адміністратори ЦНАПу надали 164 паспортні послуги, а саме: 67 щодо оформлення паспорта громадянина України у формі ID-картки та 97 послуг з оформлення паспорта громадянина України для виїзду за кордон.

Запроваджено чат-бот СВОЇ, завдяки якому здійснюється запис на прийом до Дія.Центру через електронну чергу.

На фасаді Дія.Центру встановили Wi-Fi точку доступу, завдяки чому мешканці та гості міста мають змогу користуватися безкоштовним інтернетом в радіусі 200 метрів від будівлі ЦНАПу.

3 грудня 2024 року відділ ЦНАП» Сновської міської ради за свою роботу отримав відзнаку «Дієвий ЦНАП: точка доступу до державного сервісу та цифрового майбутнього» від Міністерства цифрової трансформації України.

Основними завданнями загального відділу, який очолює Наталія КУЛІШ, є забезпечення діловодства в апараті міської ради, реєстрація розпоряджень міського голови з основної діяльності, ведення роботи із запитами на публічну інформацію, депутатськими зверненнями, листами, заявами та зверненнями громадян тощо.

За 2024 рік загальним відділом спільно з іншими відділами підготовлено 244 розпорядження міського голови з основної діяльності, оформлено 42 протоколи засідань постійних комісій міської ради та 2 протоколи засідань голів депутатських фракцій/груп та голів постійних комісій, 9 протоколів пленарних засідань, 290 рішень сесії міської ради, 15 протоколів виконавчого комітету та 13 протоколів засідань комісії з попереднього розгляду заяв на призначення одноразової матеріальної допомоги, 208 рішень виконавчого комітету.

Станом на 1 січня 2025 року було зареєстровано та передано за призначенням близько 4022 документи вхідної кореспонденції, опрацьовано і надано на розгляд міському голові близько 4000 резолюцій. Відправлено оформленої у встановленому порядку службової кореспонденції – 3250 листів. Взято на контроль близько 600 листів, які надійшли в електронному вигляді та поштою.

За звітний рік до міської ради надійшло 55 звернень та пропозицій від депутатів (стосувалися здебільшого питань щодо підтримки та благоустрою Сновщини, а також внесення пропозицій про зміни у діючі програми). З них 3 – від народних депутатів України, 50 звернень були від депутатів Сновської міської ради та 2 звернення від депутатських груп.

До міської ради протягом року надійшло 109 запитів на публічну інформацію, 65 з яких перенаправлено з Чернігівської ОДА та Корюківської РДА. Безпосередньо до міської ради надійшло 18 запитів від громадян, 8 – громадських організацій та 18 – представників ЗМІ. Більшість із них стосувалася надання гуманітарної допомоги та виконання діючих Програм у громаді.

За 2024 рік до загального відділу Сновської міської ради надійшло 777 звернень громадян (2022р. – 341, 2023р. – 626;). Задоволено 591 звернення, надано роз’яснення на 159 заяв, відмовлено 27. Частина звернень стосувалася соціального захисту та надання гуманітарної допомоги,  видачі довідок, надання дозволу на проведення земельних робіт, вирішення конфліктних ситуацій,     76 заяв на обстеження дерев для отримання дозволу на їх спилювання.

Організаційна та інформаційна діяльність

Сновська міська рада свою діяльність проводить відкрито і прозоро. Відділ організаційної роботи, інформаційного забезпечення та зв’язків з громадськістю очолює Лариса МАРТИНЕНКО. Протягом звітного року постійно проводилося висвітлення діяльності міської ради на офіційному веб-сайті Сновської громади, на офіційній сторінці Сновської міської ради у Фейсбук, Телеграмканалі Сновської міської ради, Ютуб-каналі Сновської міської ради та у місцевій газеті «Промінь».

На офіційному веб-сайті міської ради протягом звітного року було розміщено 643 публікації у рубриці «Новини», з них близько 470 публікацій – власна інформація підготовлена працівниками відділу. У рубриці «Інформація ДПС, ПФУ, ЦЗ та інших державних служб» за звітний рік оприлюднено 212  інформацій за поданням від різних служб та організацій Чернігівської області, Міністерств тощо. Окрім цього, було розміщено 136 оголошень, 61 привітання з професійними та державними святами. У 2024 році створено та постійно наповнюються дві нові рубрики – «Ветеранам» та «Герої не вмирають!».

Для оперативного інформування населення про події в громаді та Україні  новини й оголошення розміщуються у Телеграмканалі Сновської міської ради, де станом на 31 грудня звітного року налічувалося 6158 підписників.

Відповідно до норм чинного законодавства протягом року проводилася відеозйомка сесійних засідань та оприлюднювалася для вільного доступу в мережі Інтернет на Ютуб-каналі і офіційному сайті Сновської міської ради. А з серпня 2024 року розпочали зйомку і засідань постійних депутатських комісій. Всього за рік було розміщено 52 відео, в т.ч.: 9 відео пленарних засідань сесій, 23 відео засідань комісій. Окрім цього, було відзнято і розміщено на Ютуб-каналі та поширено в соцмережах звіт міського голови за 2023 рік, відеоролики про благодійників та гуманітарну допомогу, про будівництво Дія.Центру, встановлення модульного укриття, роботу бібліотек,  відео до державних та професійних свят, до участі у конкурсі «Громада на всі сто» та до 8-ї річниці створення Сновської громади.

На офіційній сторінці Фейсбук міської ради (4539 підписників, з них 73,1% жінки і 26,9% – чоловіки) протягом 2024 року було розміщено близько 1500 різних дописів, з них понад 500 власних новин, вітань, оголошень,  а решта інформацій – за поданням різних служб та організацій.

Найважчим у роботі залишається організація поховань та висвітлення прощань із загиблими у російсько-українській війні Героями-земляками. За 2024 рік 24 воїни зі Сновщині віддали свої життя захищаючи Україну від російських окупантів.

У співпраці з 2-м відділом Корюківського РТЦК та СП спеціалісти відділу інформаційного забезпечення готували і розміщували на всіх зазначених ресурсах Сновської міської ради матеріали про захисників, постійно тримали на контролі пам’ятні дати вшанування загиблих військових, організовували заходи підтримки для дітей і родин загиблих та зниклих безвісти воїнів, долучалися до розповсюдження гуманітарної допомоги даній категорії населення, вели облік військових і цивільних жителів громади, які загинули або були викрадені чи повернуті окупантами.

Щоб покращити комунікацію з жителями громади міською радою запроваджені   е-петиції та е-консультації. За 2024 рік було проведено три е-консультації, триває опитування нормативно-правового акту та збір підписів за е-петицію.

З нагоди професійних і державних свят у 2024 році було організовані урочисті вітальні зустрічі міського голови з трудовими, молодіжними і дитячими колективами з дотриманням вимог воєнного стану.

За 2024 рік було підготовлено документи та нагороджено Почесними грамотами міської ради 10 колективів та 37 жителів Сновщини, оголошено 18 Подяк міської ради жителям громади та благодійникам з інших регіонів. Було направлено 13 пакетів документів до Корюківської райдержадміністрації щодо нагородження жителів громади.

Культура

У підпорядкуванні відділу культури і туризму, який очолює Наталія ДОБНЕНКО, знаходиться:

  • 23 клубні установи, в т.ч.: Сновський Будинок культури (м.Сновськ), 8 – сільських будинків культури та 14 сільських клубів,
  • Сновська публічна бібліотека (15 структурних підрозділів),
  • Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна»,
  • Сновський історичний музей.

Зважаючи на негативний  вплив  та небезпеку від агресії  в прикордонні, обмеження і заборону проведення масових заходів, головним у роботі закладів культури стали  всебічна допомога Збройним Силам України, внутрішньо – переміщеним особам, іншим вразливим категоріям населення, шляхом проведення благодійних заходів, тематичних програм, інших патріотично-виховних акцій, виготовлення маскувальних сіток, окопних свічок, кругів, плетіння носків, поясів, бафів тощо. Сновський Будинок культури є центром  збору і надання матеріальної допомоги ВПО та іншим вразливим категоріям населення.  В 2024 році на благодійних заходах працівниками  та аматорами закладів культури  зібрано 390,8 тис. грн, виготовлено 338 сіток, 340 пар шкарпеток, 800 свічок,190 килимків, 400 палет, збирались продукти, овочі та інше.

Попри  несприятливі умови діяльності   в  клубних закладах громади працювало 141  творче та любительське формування, з яких  5 колективів носять звання  “народний”, 2  – дитячий  “зразковий”. До формувань залучались  1557  учасників, з них 860 – діти та молодь, з початку року клубними установами проведено 1961 захід.   Заклади культури працювали в режимі неповного навантаження,  з  обмеженнями щодо проведення масових заходів, кількості відвідувачів,  дотриманням  безпеки під час повітряних  тривог і т. д. Весь цей час проводились онлайн репетиції колективів, окремих учасників; творчі проєкти створювались та розміщувались у соціальних мережах. З дотриманням заходів безпеки та  урахування обмежень проведено заходи до  Дня Єдності та Дня Соборності України, Дня захисту дітей, Дня Пам’яті Небесної Сотні,  Дня Конституції України, Дня Прапору та Дня незалежності України, Дня Захисників та Захисниць України, заходи до дня Святого Миколая, Різдва, Нового року та інші.

У Сновському БК  активно працює  любительське об’єднання «Майстри Сновщини». Протягом звітного періоду проведено 21 тематичний майстер – клас для різновікових груп дітей та молоді. На базі Сновського будинку культури діє багатофункціональний  вільний молодіжний простір (САМ), створено Безпечний дитячий простір для проведення психосоціальних активностей та рекреаційної діяльності «КОЛО ПІДТРИМКИ» – організовано 19 арт терапевтичних заходів.

Протягом 2024  року учасники  аматорських колективів клубних установ взяли участь  у 7 Міжнародних та 10 Всеукраїнських  конкурсах, де здобули 42 дипломи переможців (І – ІІ ступеня) та 2 Гран–Прі. Дитячий зразковий  танцювальний колектив «Ягідки» на запрошення асоціації Liouba Lorr’Ukraine двічі виступали  у Франції з творчими програмами, стали лауреатами Міжнародного мистецького фестивалю «Фольклор без кордонів», м. Острава (Чехія) та разом з народним аматорським вокальним ансамблем української пісні «Калина» та інструментальним ансамблем «Фантазія» Мистецької школи «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна» – отримали звання лауреатів Міжнародного  фестивалю фольклору у м. Велес  (Македонія).

В 2024 році до  спеціальних рахунків відділу культури і туризму залучено 601,093 тис. грн, з них платні послуги 236,173 тис. грн, надходження від оренди приміщень – 364,92 тис. грн. Благодійної допомоги від різних фондів  надійшло на суму 239,5 тис. грн. Поточних ремонтів закладів культури виконано на суму  271,749  тис. грн.

На відділ  покладено функції  нагляду за дотриманням законодавства  в сфері охорони  культурної спадщини, до державних реєстрів  нерухомих пам’яток історії  та археології занесено 146 об’єктів культурної спадщини, з них 64 археології  та 82 історії, підготовлені матеріали щодо деколонізації та дерусифікації пам’ятників історії.

Сновська публічна бібліотека налічує 16 бібліотек: центральна, дитяча та 14 сільських бібліотек-філіалів. Протягом року в бібліотеках діяли 16 клубів та об’єднань за інтересами, 9  дитячих дозвіллєво- інформаційних просторів, розпочав свою роботу клуб «Книгоманія»  при СПБ.  На базі Кучинівського філіалу працює простір для дітей «Пункт незламності та розвитку в. с. Кучинівка», діють два простори розвитку: EVENT ROOM «БДЖІЛКА» (бібліотека – філія для дітей) та  Бібліо  HAB «WOMENS TIME» в відділі обслуговування користувачів Сновської ПБ.

Сновська публічна бібліотека виборола перше місце в обласному етапі   та стала лауреатом Всеукраїнського конкурсу «Бібліотека року».

В Сновській ПБ діяли 8 власних програм, спрямованих на патріотичне, екологічне, естетичне виховання. Проведено щорічний літературний конкурс  патріотичної поезії імені Леоніда Тереховича. Сновська ПБ  в 2024 році підготувала  та презентувала користувачам  4 власних видання краєзнавчої тематики.

Послуги зі спеціалізованого мистецького навчання надає  Мистецька школа «Сновська музична школа імені Н.Г. Рахліна», в якій сьогодні  навчається 162 учні на 15 спеціалізаціях. Працює 15 дитячих  творчих  колективів, з них 14 інструментальних, хор «Снов’яночка», хореографічний колектив «Акварель», а також  викладацькі колективи: ансамблі «Бароко», «Фантазія», вокальний, інструментальний та фортепіанний дуети. Протягом минулого року  учні школи взяли участь у  26 Міжнародних, 13 Всеукраїнських, 11 обласних  конкурсах, де отримали 105  дипломів переможців. Учні та викладачі закладу презентували 58  онлайн-концертних виступів, провели благодійний концерт на підтримку ЗСУ.

У 2024 році працівники  Сновського  історичного  музею продовжили    реекспозицію музейних виставкових  залів, особливий акцент  зроблено на події сьогодення. Музей поповнився експонатами,  що стосуються великомасштабного вторгнення росії в Україну. Крім того, з метою збереження музейних фондів  проводяться роботи з пакування та консервування експонатів. В минулому році намітилась тенденція відродження екскурсійного обслуговування – проведено 126 екскурсій на замовлення.

Кадрова, архівна, юридична робота міської ради

Всю зазначену вище роботу організовує апарат міської ради. Відділ кадрової та архівної роботи очолює Тетяна СКИДАН.

По  місту Сновськ в міській раді працює 65 осіб, з них: посадових осіб – 54, службовців – 3,  робітників – 8. У сільській місцевості працює 64 особи, з них: посадових осіб – 22 (старости, провідні спеціалісти), службовців – 14 (діловоди), робітників – 28.  Впродовж минулого  року в міській раді було звільнено 25 осіб, призначено на посади  22 особи.

На підставі розробленої та затвердженої Програми організації та проведення громадських робіт на 2024 рік при міській раді було створено 24 тимчасових робочих місця та було прийнято/звільнено 24 особи по сільській місцевості та місту. На суспільно-корисні роботи на території громади за рік було прийнято/звільнено 391 особу.

Для підвищення своєї кваліфікації на навчання, семінари, тренінги було залучено понад 50 працівників міської ради, які брали участь у навчаннях неодноразово.

Головним спеціалістом з архівних питань було видано 1018 довідок соціально-правового характеру (довідок про заробітну плату та її підтвердження, довідок про вихододні, про трудовий стаж на пільгових умовах, про підтвердження трудового стажу, про реорганізацію підприємств, встановлений мінімум вихододнів та інші) та формлено 250 анкет-заяв за запитами громадян.

У 2024 році було прийнято та впорядковано 68 справ від ліквідованих установ району, які затверджені Держархівом Чернігівської області. Всього на даний момент  в Трудовому архіві  обліковується 132 фонди та  зберігається 14 275 справ.

Правове забезпечення діяльності Сновської міської ради виконує відділ юридичної роботи та взаємодії з правоохоронними органами, який очолює в.о. начальника відділу  Юлія ЄРМОЛЕНКО. Протягом 2024 року відділом здійснювалось представництво інтересів Сновської міської ради та її виконавчих органів у 143 судових справах, які розглядались у цивільному, адміністративному, господарському та кримінальному провадженнях. Це земельні та майнові спори, адміністративні та кримінальні справи та справи окремого провадження. За вказаний період відділом розглянуто 361 письмове звернення (заяви, скарги, запити), на які у відповідності до вимог закону надано обґрунтовані відповіді.

Повноцінна запрацювала друга поліцейська станція в громаді – у селі Тур’я, а  поліцейському офіцеру Сновської громади Денису Кривенку вручили ключі від  нового службового автомобіля від Національної поліції України. Поліцейські офіцери громади обслуговують 8 старостинських округів нашої громади та є підзвітними у своїй роботі міській раді.

Старостинські округи

Протягом всього року у 15-ти старостинських округах громади постійно приділялась увага соціальному захисту населення та благоустрою населених пунктів.

Всі старости є членами виконавчого комітету, виконують доручення міської ради, її виконавчого комітету, міського голови. Постійно за місцем проживання жителів сіл проводять прийоми громадян.

Протягом року здійснювався прийом документів для оформлення пільг та субсидій, видача довідок, витягів про реєстрацію, реєстрація місця проживання та зняття з реєстрації місця проживання для жителів сіл, проводились обстеження домогосподарств для підтвердження фактичного місця проживання, виконувались нотаріальні дії в межах компетенції, вівся облік військовозобов’язаних та призовників, здійснювалося оповіщення військовозобов’язаних  згідно розпоряджень 2-го відділу РТЦК та СП, велись роботи з ведення погосподарського обліку, велася профілактична робота з неблагополучними сім҆ями. Постійно надавались відомості про певні категорії населення на запити від благодійних, громадських організацій та гуманітарного штабу  міської ради для реєстрації населення на отримання різних видів благодійної й гуманітарної допомоги. У прикордонних селах проводилася профілактична робота щодо евакуації жителів сіл у більш безпечні населені пункти.

У селах громади велися роботи з благоустрою, прибирання та вивезення сміття, впорядкування сміттєзвалищ та прибирання стихійних смітників, розчищення кладовищ, випилювання чагарників і аварійних дерев.

Завдяки спільним зусиллям міської ради (придбання матеріалів) та громадськості (організація робіт) здійснено ремонт дерев’яного мосту через Снов у селі Смяч, вдалося відремонтувати актову залу в адмінбудівлі Староборовицького старостату.

У селах Великий Щимель та Займище укладено угоди з ЖЕД на централізований вивіз сміття.

У кожному селі протягом року підтримували наших захисників – збирали кошти на потреби ЗСУ, плели сітки і шкарпетки, допомагали продуктами та всім необхідним нашим військовим.

 

 Шановні жителі Сновської громади!

Незважаючи на продовження повномасштабного вторгнення ворога, завдяки злагодженій роботі міської влади, депутатів, виконавчого комітету, працівників установ, закладів,  підприємств, організацій,  волонтерів, благодійників та кожного жителя громади вдається успішно долати виклики воєнного часу. Складний 2024 рік ми завершили без боргів, вдалося реалізувати низку успішних проєктів.

Хочу подякувати всім за роботу у звітному році, кожному, хто на своєму місці наближає щодня Перемогу. Дякую всім старостам, які були завжди на зв’язку з нами і допомагали жителям своїх сіл, ВПО та воїнам.

Дякую всім платникам податків за кожну сплачену до бюджету гривню, нашим мешканцям, які активно підтримують захисників, усім, хто лікує і навчає, донатить і волонтерить, захищає і будує, критикує і мотивує. Своєю стійкістю та дієвістю ви доводите: разом ми – непереборна сила!

Окрема подяка депутатам обласної ради – Олександру Якубіну, Ігорю Вдовенку, Василю Амельченку та Юрію Музиці за підтримку громади. Вони спрямовують на Сновщину кошти, виділені їм на депутатську діяльність, допомагаючи розвивати громаду, поліпшувати матеріальну базу, створювати безпечні і комфортні умови роботи і проживання людей, підтримують родини загиблих Героїв.

Уже зроблено чимало. Ще більше заплановано. Ми всі добре знаємо, що проблем у територіальній громаді вистачає. Вирішення їх буде залежати, перш за все, від надходжень коштів в міський бюджет, раціонального їх використання та згуртованості всіх зацікавлених до вирішення проблем.

Щиро вдячний усім, хто опікується розвитком громади та йде до нас зі своїми пропозиціями та ідеями.

Як міський голова, намагаюся бути чесним та відкритим і стараюсь побудувати злагоджену роботу між міською радою та громадськістю.

Бажаю, щоб наша громада стала успішною. Головне, щоб ми всі разом якнайшвидше перемогли ворога, відчували себе господарями на своїй землі і пишалися нашою громадою. Ми всі, як один, віримо і молимось за таку бажану Перемогу і просимо Бога, щоб всі наші захисники повернулися до своїх рідних живими і здоровими.

Слава Україні!

Героям Слава!

Міський голова                                                                                                     Олександр МЕДВЕДЬОВ

Відеопрезентація звіту міського голови за 2024 рік