» » ДЖУРА

ДЖУРА

Мала енциклопедія Українського козацтва  джурою називає молодих вихованців, зброєносців і помічників досвідченого козака. Стати джурою міг не кожний, а лише той, хто мав достатню підготовку та пройшов моральні і фізичні випробування. Джура ретельно навчався козацькому мистецтву, володінню зброєю, грамоті і багато ще чому. З оглядом на це в Україні і була започаткована Всеукраїнська дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура»), як один з важливих елементів національно – патріотичного виховання молоді.

Районний етап  гри 2018 року проходив у травні місяці на базі табору відпочинку «Дружба». Кожен рій (взвод) налічував 8 основних учасників, які вели конкурсні змагання з декількох військово-спортивних дисциплін, а саме:

  • конкурс строю та пісні «Впоряд», в ході якого демонструвались різні прийоми стройової підготовки рою, володіння елементами рукопашного бою та виконання ройової пісні в русі;
  • стрільба з пневматичної рушниці по мішенях;
  • підняття 16 кілограмової гирі;
  • перетягування линви (канату);
  • змагання з подолання туристсько-спортивної смуги перешкод;
  • надання першої медичної допомоги в конкурсі «Рятівник»;
  • таборування, або вміння правильно розташувати свій табір, встановити палатки, облаштувати побут з дотриманням санітарно-екологічних вимог та правил протипожежної безпеки.

Окрім цього кожен рій звітував про своє добре діло в однойменному конкурсі та змагався в інтелектуальній грі – вікторині «Відун» на знання історії козацтва. Але найвидовищнішим конкурсом всієї програми змагань був творчо – мистецький звіт «Ватра» або, як його називали учасники поміж собою, «У колі друзів». Він починався вже у сутінках. На фоні великого вогнища-ватри кожен рій презентував музикально-танцювальну візитівку, своє розуміння патріотизму, любові до рідної землі. Це були довершені композиції з цікавою драматургією, музичним оформленням, прекрасними костюмами та допоміжним знаряддям. Навколо імпровізованої сцени – широкої лісової галявини – півмісяцем зібрались глядачі: журі, представники роїв, батьки, друзі, вчителі. Виступ кожної команди відбувався в атмосфері непідкупної приязності, доброзичливості, зацікавленості. Навіть поліцейські, які слідкували за дотриманням громадського порядку навколо табору, мимоволі потай підтанцьовували під бадьорі мелодії.

Варто зазначити, що гра «Сокіл» («Джура») проходила на фоні найвищого рівня пожежної безпеки, що був об’явлений у Чернігівській області. Зважаючи на важливість заходу з національно-патріотичного виховання, забезпечувати протипожежну безпеку табору «Дружба» взяли на себе дві дійсно дружні і професійні команди – Сновського лісництва та пожежної частини підрозділу з надзвичайних ситуацій Сновського району (ДПРЧ 14). Кожна організація виділила по одній пожежній машині, які  протягом дня і, майже, до 24 години позмінно знаходились на чергуванні поряд з розташуваннями роїв, ставши мимовільними учасниками заходів.

Кожний табір особисто відвідав лісничий Сновського лісництва Станіслав Моцар, проводячи інструктаж з протипожежної безпеки. А в таборі Кучинівської ЗОШ, взагалі прийняв імпровізований екзамен щодо вміння поводження з протипожежними заходами у разі виникнення загорання. Професіонал оцінив  знання найвищим балом.

Слід згадати, що підтримати своїх учнів прибули директор гімназії Олександр Щербина та директор Рогізківського НВК Ярослав Крот. Останній взагалі взяв на себе частину обов’язків кухаря і впорядковувача  харчоблоку. Мабуть через те облаштування багаття на території Рогізківського куреня було визнано найкращим та найнебезпечнішим.

Цілий день, з невеликими перервами на прийом їжі та коротенький відпочинок хлопці та дівчата докладали зусиль для здобуття перемоги над своїми однолітками. А коли згасла велика ватра і темрява впритул наблизилась до наметів, коли по табору улігся гомін, то в одній стороні, то в іншій легким відлунням почулися тихі співи під гітару. То були пісні романтики, пісні перших почуттів чи очікування кохання, пісні про дружбу та щастя бути молодими і відкритими. То, навколо ледь жевріючих вогнищ, співали юні хлопчачі та дівочі серця. Лише коли посіріло небо і по плечам пробіг перший вранішній прохолодний вітерець – все стихло…

Заради такого варто жити. Це треба через все життя пронести у душах. І нікому не дозволити, щоб у наших нащадків цю недоторкану, цнотливу цінність кришталевої юності хтось підступно розтоптав.

Після підрахунку результатів конкурсів право представляти Сновську ОТГ на обласному етапі, як переможець, виборов рій «Січовик» з Петрівського НВК. Другими були гімназисти, а третім – рій «Козацька Воля» Тихоновицької ЗОШ.

Загалом представники всіх роїв продемонстрували непогані навички, вміння та знання у ході конкурсних змагань. Кожна команда відзначалась своїм, якимось тільки їй притаманним колоритом чи то при проходженні смуги перешкод, чи при виконанні стройових прийомів або ройової пісні, чи представлючи творче завдання. На жаль не проводився конкурс кулінарного мистецтва, бо під час приготування та прийму їжі над ройовими куренями звивались такі аромати!

Отже, цьогорічна  дитячо-юнацька військово-патріотична гра «Сокіл» («Джура») у Сновській ОТГ відбулась і, якщо зважати на думки представників команд та суддівської бригади, відбулась на більш високому  рівні з боку організаторів та учасників заходу аніж в минулі роки.

Управління освіти, сім’ї, молоді та спорту міської ради

Leave a Reply